Joomla! Kurulumu

Joomla! alt yapısını kullanarak bir web sitesi kurmak istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey joomla.org adresinden en son sürüm paketini indirerek kuruluma aşağıdaki adımları inceleyerek başlayabilirsiniz... 

ADIM 1: Joomla! 3 kurulumu için joomla.org adresinden en son sürüm olan kurulum paketini indiriyoruz. Kurulum paketini sadece resmi site üzerinden indirmenizi tavsiye ediyoruz, farklı yerlerden indireceğiniz paket içerisinde zararlı yazılımlar olma ihtimal vardır.

 Joomla! Kurulumu

ADIM 2: İndirmiş olduğunuz kurulum paketini FTP programı ile sunucunuza yükleyin, yükleyeceğiniz dizin genel de "public_html" dizini olur. Kurulum paketini yükleyeceğiniz dizini bilmiyorsanız sunucu firmanızdan bilgi alabilirsiniz. Sunucunuzun Joomla! 3 serisine ait "teknik gereksinimleri" karşıladığından emin olun.

ADIM 3: Joomla! 3 kurulumuna başlamadan önce bir veritabanı hazırlamanız gerekli, bunun için cPanel üzerinden "MySQL Veritabanı Sihirbazı" kısmını kullanabilirsiniz. Veritabanı kısmında ihtiyacımız olanlar...

 Veritabanı Adı  Veritabanı Kullanıcı Adı   Veritabanı Şifresi 

NOT: Kurulum esnasında bu bilgiler sizden isteneceği için bir yere not etmenizde fayda var.

ADIM 4: Kuruluma başlamak için tarayıcınızın adres satırına www.siteisminiz.com/ yazmanız yeterli, enter tuşuna bastığınızda kurulum sayfasına geçmiş olacaksınız. Gerekli alanları doldurunuz...

 Joomla! Kurulumu

ADIM 5: Veritabanı kısmı, sizden istenen bilgileri resimde görüldüğü gibi gerekli alanlara yazınız ve bir sonraki adıma geçin.

 Joomla! Kurulumu

ADIM 6: Gözden Geçirme, kurulum ayarlarını bir kez daha gözden geçirdikten sonra "Örnek Veri" kurulumunu işaretleyin, yeni başlayanlar için tavsiye ediyoruz... Ardından "Kurulum" butonuna basınız. 

 Joomla! Kurulumu

ADIM 7: Kurulum aşamasında gerekli ilerlemeyi bekleyin... "Tebrikler! Joomla şimdi kuruldu" uyarısını gördükten sonra, Ek Adımlar: Dilleri Kur butonuna tıklayıp Türkçe dil paketini yükleyin.

 Joomla! Kurulumu

ADIM 8: Turkish dil paketini bulun ve yan taraftaki kutucuğa bir işaret koyarak "Sonraki" butonuna tıklayın. 

 Joomla! Kurulumu

ADIM 9: Varsayılan Yönetici Dili Türkçe (Türkiye) olacak, aynı şekilde site dili kısmıda Türkçe (Türkiye) olarak işaretli kalacak ve "Sonraki" butonuna basarak kurulumu sonlandırmaya yaklaşıyoruz.

 Joomla! Kurulumu

ADIM 10: Güvenlik açısından son adım olarak "Kurulum Klasörünü Kaldır" butonu'na basarak kurulum işlemini sonlandırıyoruz. Artık Joomla! sitemiz kullanıma hazır "Yönetici" butonu'na basarak admin panel'e giriş yapabilirsiniz.

Joomla! Kurulumu