Joomla Ön Güncelleme Denetleyicisi Nedir?

Joomla Ön Güncelleme Denetleyicisi Nedir?

Ön Güncelleme Denetleyicisi, Joomla 3.10'da Güncelleme Öncesi Kontrol bileşenidir. Bu bileşen, sitenin bulunduğu sunucunun teknik özelliklerini ve Güncelleme Sunucusunu liste biçiminde kullanan çekirdek ve üçüncü taraf uzantılarını gösterir.

Teknik Özellikler

Ön Güncelleme Kontrolünün üst kısmı, mevcut sunucu ortamınızın hem gerekli PHP hem de veritabanı ayarları için Joomla 4.x ile uyumlu olup olmadığını gösterir. Teknik Gereksinimler sayfasındaki veriler, GA'ya yaklaştığımızda Joomla 4.x özelliklerini gösterecek şekilde güncellenecektir.

Önemli olan, herhangi bir şeyin kırmızı olup olmadığını ve Joomla 4.x ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmektir. Değilse, Joomla 4.x'e geçmeden önce sunucu firmanızla konuşmanız veya firmanızı değiştirmeniz gerekir. Taşıma sırasında, ana bilgisayarları değiştirmek için harika bir zamandır. Planlama ve adım adım talimatlarla ilgili daha fazla bilgi için Neden Göç Yapmalıyım? yazısına bakın.

Uzantıların Güncelleme Öncesi Kontrolü

Ön Güncelleme Denetimi bileşeninin uzantı kısmı, üçüncü taraf uzantıları çeker. Liste, hedef platform etiketine, kullandığınız veya kullanmadığınız uzantılara göre bölümlere ayrılmıştır. Geliştiriciler için, bu etiketler ve bir Güncelleme Sunucusunun nasıl dağıtılacağı hakkında daha fazla bilgi için bkz. Güncelleme Sunucusu Tanımlama. Joomla Güncelleme Sistemi hakkında daha fazla bilgi için Joomla Sistem Gereksinimi ve Uzantılar Extension Manager Güncellemesi sayfalarını güncelleyin.

Her bir renk başlığının sağındaki Daha Fazla Ayrıntı bağlantısını tıklayarak, sitenize yüklenmiş uzantılar hakkında ek bilgi görebilirsiniz.

Burada listelenen uzantılar henüz Joomla Güncelleme sistemini desteklemiyor veya en azından bir hedef platform etiketine sahip değil. (bkz. Bir Güncelleme Sunucusunu Tanımlama) Joomla 4.x ile uyumlu olduklarından emin olmak için lütfen listelenen uzantıların geliştiricisine başvurun.

Burada listelenen uzantılar, Joomla 4.x'te düzgün çalışması için bir güncelleme gerektirir. Yükseltmeden önce veya sonra bileşeni güncellemeniz gerekip gerekmediğinden emin olmak için lütfen listelenen uzantıların geliştiricisine başvurun.

Burada listelenen uzantılar Joomla 4.x uyumlu olduğunu iddia ediyor ve güncelleme gerekmiyor.

Sorular ve Cevaplar

Bunu bazı sorulara ve cevaplara ayıralım.

Soru: Etiketler ne anlama geliyor?

Yeşil Güncelleme Gerekmiyor etiketi, uzantının geliştirici tarafından etiketlendiği ve uzantının Joomla 4 için hazır olduğu anlamına gelir. Tek tıklama ile 3.10.x'ten 4.x'e geçmelidir. Geliştirici ile doğrulama yapılması önerilir.

Kırmızı Güncelleme Bilgileri Kullanılamıyor etiketi, geliştiricinin uzantıya uyumluluk bilgisi eklemediği anlamına gelir. 3.10.x'ten 4.x'e geçiş yolunda geliştiriciye danışın.

Sarı / turuncu Evet (x.x.x) etiketi, uzantının geliştirici tarafından etiketlendiği ve Joomla 4 ile uyumlu olması için uzantının bir güncellemeye ihtiyaç duyabileceği anlamına gelir. Uzantıyı güncelleyin ve yeşile dönüp dönmediğine bakın. Başlamazsa, 3.10.x'ten 4.x'e geçiş yolunda geliştiriciye danışın.

Gri Eksik Uyumluluk Etiketi, uzantının etiketi olmadığı veya Güncelleme Sunucusunu kullanmadığı anlamına gelir. Geliştirici evet veya hayır demedi veya bir güncellemeye ihtiyacı var. Bazı durumlarda, bir paket kurulmuş olabilir ve bileşen bölümünde bir etiketi olabilir, ancak ek eklentiler veya modüllerde eksik etiketler olabilir. Her zaman olduğu gibi, 3.10.x'ten 4.x'e geçiş yolunu doğrulamak için her uzantı geliştiricisine danışmanız gerekir.

Soru: Joomla çekirdek bileşenleri ne olacak?

Joomla çekirdek uzantıları, şu istisnalar dışında tek tıklamayla 3.10.x'ten 4.x'e taşınacaktır:

Dil paketleri henüz Joomla 4 için hazır değil (Eylül 2020 itibariyle). Zamanla olacaklar. Siteniz diğer dil paketlerine bağlıysa, tüm dil paketleri hazır olana kadar geçişi bekleyin.

Web Bağlantıları bileşeni henüz Joomla 4 için hazır değil (Eylül 2020 itibariyle). Joomla 4 sitenizde Web Bağlantılarını kullanmaya devam edecekseniz, Web Bağlantıları bileşeni hazır olana kadar geçişi bekleyin.

Soru: Şablonlar ne olacak?

Joomla 4'teki değişiklikler nedeniyle, şablonunuz Joomla 4 ile uyumlu olabilir veya olmayabilir. Protostar, Beez3, Beez5 ve benzeri temel şablonlar, tek tıklamayla ve eski şablonlarda yeni Cassiopeia şablonuna dönüşecektir. Tamamen kaldırılacak.

Joomla 4 ile uyumlu olmayan bir üçüncü taraf geliştiriciden bir kulüp şablonu kullanıyorsanız, tek tıklamayı yapmadan önce varsayılan şablonunuzu Protostar (veya Beez3) olarak değiştirmeniz gerekir. Daha eski yönetici şablonlarınız veya çekirdek şablonlarınız varsa, varsayılan olarak ayarlayacağınız temel şablonlar dışında hepsini kaldırmanız önerilir. Buna Bluestork, Hathor ve diğer beez şablonları dahildir. Isis'i yönetici şablonu olarak tutacaksınız. Uyumlu üçüncü taraf şablonunuzu, Protostar'ı veya Beez3'ü varsayılan olarak tutacaksınız. Gerisini kaldıracaksınız.

Soru: plg_content_geshi'yi kaldırabilir miyim?

Evet. Bu, 2.5 yaşam döngüsünden geriye kalmıştır ve kaldırılması gerekir.

Soru: Tüm o FOF, fef vb. Ne olacak?

Kırmızı veya sarı / turuncu başlıklardaki birçok uzantı, tek tıklamayla başarabilir / yapabilir ve düzgün şekilde taşınabilir. Uzantılar → Yönet → Yönet'e gidip tüm uzantıları kontrol etmeniz önerilir. Tipik olarak Joomla tarafından yazılanlar tek tıklamayla taşınacaktır. Tipik olarak Akeeba uzantıları da olacaktır. Yine, tüm üçüncü taraf uzantılarda geçiş yolunu doğrulamak için uzantı geliştiricilerine danışın.

Soru: Uzantı Güncelleme Öncesi Kontrolü, sitemde yüklü olan tüm uzantıları gösterir mi?

Ön Güncelleme Kontrolü tüm uzantıları gösterecektir. Yalnızca Güncelleme Sunucusunu kullanan uzantılara uyumluluk bilgileri verilir. Güncelleme Sunucusunu kullanmayan uzantılar, Eksik Uyumluluk Etiketi ile listede gösterilecektir.

Özet

Geçiş açısından bakıldığında, Ön Güncelleme Kontrolünün bir rehber olarak kullanılması gerektiğine inanıyorum. Herhangi bir uzantıyı kaldırmak veya kimin tarafından yazıldığını kontrol etmek için Uzantılar → Yönet → Açık olarak açık olan ikinci bir sekme açmanız gerekir, böylece taşıma için oluşturdukları taşıma yolunda üçüncü taraf uzantı geliştiricileriyle iletişime geçebilirsiniz. uzantıları.

Kaynak: Joomla.org

Comments powered by CComment

Önerilen Makaleler