Haberler

Joomla! 3.9'daki 10 Yeni Özellik

Joomla! 3.9'daki 10 Yeni Özellik

Joomla! CMS Projesi, Ekim ayının sonlarına doğru Joomla! 3.9'u yayınladığını duyurmuştu. Joomla! 3.9, Joomla! 3.x serisindeki onuncu versiyon olarak 'The Privacy Tool Suite' 'in duyurusu ile birlikte karşımıza geldi.

Joomla! 3.9 sürümü 250'den fazla iyileştirme ile birlikte, kullanıcıların gizlilik taleplerini yönetmek için yeni gizlilik aracına ve bazı yeni özelliklere sahip. Bu yazımızda, Joomla! 3.9'daki 10 yeni özelliği göreceğiz..

1. Gizlilik Aracı

Joomla! 3.9, Joomla! kullanıcısı için istekleri takip etmek üzere kullanıcı gizliliği ile birlikte gelir, bu da GDPR içinde önemli bir rol oynar. Joomla! gizlilik aracı ile ilgili tam ayrıntıları Buradan kontrol edebilirsiniz.

2. Kullanıcı İşlemleri Günlüğü

Bir Google Code of Code projesi sayesinde, Joomla! ekibi bir kullanıcı etkinliği izleyicisi oluşturdu. Bunu "Kullanıcılar" a, ardından "Kullanıcı İşlemleri Günlüğü" bölümüne giderek bulabilirsiniz. İzlenecek eylemleri seçebileceğiniz seçenekleri görmek için "Kullanıcı Eylemleri Günlük Seçenekleri" başlıklı eğitim dersimize bakabilirsiniz.

3. Makale Notları

Joomla! 3.9'da artık makalelere not ekleyebilirsiniz. Notlar, yazarlara yardımcı olacak bir haber veya blog sitesi için özellikle faydalı olacaktır. Yalnızca arka planda görünen notlar, ancak kullanıcı, ön taraftaki makaleyi düzenlediğinde değiştirilebilir.

Notları görmek için, makaleyi düzenleme için açmanız ve "Sürümler" i tıklamanız gerekiyor. Şimdi, Joomla! 3.9'da, makale listesinde makale notları görüntülenir. Notu nasıl ekleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 • Not eklemek istediğiniz bir makaleye gidin.
 • Notunuzu yeni "Not" kutusunu kullanarak makaleye ekleyin:

Bu içerik yöneticileri için çok kullanışlı bir özelliktir. Bir makaleye bir not ekledikten sonra, makalenin listesinde görüntülenecektir:

Notlarınızdaki içeriği bulmak için makale listesindeki arama kutusunu kullanabilirsiniz. Notunuzdan bir kelimeyi veya ifadeyi Arama alanına girin. Klavyenizde "Enter" a tıklayın. Tüm makale listesinin şu anda notla birlikte filtrelenmiş olduğunu göreceksiniz.

4. ID'ye Göre Makaleye Modül Ekleyin

Önceden, Joomla! makalenize manuel olarak bir modül eklemek için modülün adını veya konumunu hatırlamanız gerekiyordu. Joomla! 3.9, artık modül kimliğini kullanarak makalenize modül eklemenize izin veriyor.

 • Örnek: loadmoduleid 1234

Burada 1234, yayınlanmış bir modülün id numarasıdır, veya yazı editörü'nün alt kısmında bulunan modül ekleme düğmesine tıklayın ve istenen modülü seçin.

5. Yeni Arama Özelliği

Joomla! makale yöneticisindeki makale içinde yer alan herhangi bir metni artık kolayca bulabilirsiniz. Joomla! ekibi sayesinde inanılmaz bir arama filtresi ile, Joomla! 3.9 artık makale içerisindeki metni de tarayabiliyor. Joomla! 'nın önceki sürümlerinde, makalelerin arama kutusu yalnızca metni başlık içerisinde ise bulabilirdi.

Artık makalelerinizin metnini Google tarzı bir arama kullanarak arayabilirsiniz. Tırnak içermeyen "content:" yazın. Ardından metninizi kolondan sonra ekleyin.

 • Örnek: content:joomla

Joomla! sitelerinde çok sayıda makale olan birçok Joomla! yöneticisine yardımcı olacağına eminim.

6. Tekrarlanabilir Özel Alanlar

Özel alanlar, Joomla! 3'ün lansmanından bu yana en önemli yeni özelliklerden biri olmuştur. Sizlere daha önceki "Eğitim Dersleri" kapsamında "Özel Alan Türleri" nden bahsetmiştik.

Joomla! 3.9'un yeni bir özel alan tipi var: Tekrarlanabilir alan size beş alan türü seçeneği sunar: Editör, Medya, Sayı, Metin, Metin Alanı gibi.

7. Esnek Özel Alan Düzeni

Joomla! 3.9'dan başlayarak, Joomla! özel alanları için kendi özel düzenlerinizi oluşturabileceksiniz. "Seçenekler" sekmesi altında alternatif bir alan (lar) düzenini seçebileceğiniz yeni "Düzen" seçeneğini bulacaksınız.

Varsayılan özel alan düzeni /components/com_fields/layout/field/render.php dosyasında depolanır. Alternatifini oluşturmak için bu temel düzen dosyasına dokunmanız gerekmez.

Bunun yerine, Joomla! 'nın "Şablon Geçersiz Kılma" tekniğini kullanarak şablonunuzun bir seviyesinde geçersiz kılabilirsiniz.

 • Joomla! kontrol panelinizde, Eklentiler> Şablonlar> Şablonlar'a> gidin.
 • Site varsayılan şablonunuzun "Ayrıntılar ve Dosyalar" bağlantısını tıklayın.
 • Şablon: Özelleştir (<Şablon adı>) ekranına yönlendirileceksiniz.
 • Geçersiz Kılma Oluştur sekmesine gidin.
 • "Düzenler" sütununda com_fields> alanını tıklayın.
 • Geçersiz kılma işleminin başarıyla oluşturulduğunu göreceksiniz.

8. Görünmez CAPTCHA Eklentisi

Joomla! 3.9 yeni bir captcha eklentisini tanıttı. Bu captcha'yı kullanmak için Google captcha'dan Site anahtarını ve gizli anahtarını eklemeli ve "CAPTCHA - Görünmez reCAPTCHA" eklentisini etkinleştirmelisiniz.

Bu eklenti, Joomla! sitenizi Google'ın reCaptcha v.2 ücretsiz hizmetinin "Görünmez" sürümü ile bütünleştirir. Etkinleştirip yapılandırdıktan sonra, site ziyaretçileriniz görünür bir captcha ile uğraşmak zorunda kalmadan iletişim formlarınızı doldurabilir.

9. En Son Makaleler Modülü

Joomla!, bazı filtrelerle web sitesinde en son makaleleri göstermek için kullanılan en son makaleler modülüne sahiptir.

 1. Herkes tarafından yazılan makaleleri göster.
 2. Şu anda giriş yapmış olan kullanıcı tarafından eklenen veya değiştirilen makaleleri görüntüleyin.
 3. Şu anda giriş yapmış olan kullanıcı tarafından eklenmemiş veya değiştirilmemiş makaleleri görüntüleyin.

Joomla! 3.9 yeni bir filtre ekledi ve "Oluşturulan" dördüncü bir seçeneğiniz olacak. Yani, belirli bir yazar veya birden fazla yazara ait makaleleri göstermenize olanak tanır. Bu seçeneği belirledikten sonra, yalnızca belirli bir yazarın yazdığı makaleleri görüntülemek için Son Makaleler modülünü ayarlayabileceksiniz.

10. Newsflash Modülü

Joomla! 3.9, tam makale görüntüsünü göstermek için Article Newsflash modülünde yeni bir seçenek ekledi. Modülü görüntüleri görüntüleyecek şekilde ayarladığınızda, Görüntüler ve Bağlantılar > Giriş Görüntüsündeki bir makale için seçtiğiniz görüntüyü gösterecektir.

Önceden modül, "Tam Makale resmi" alanı için seçtiğiniz görselleri göstermiyordu. Bu şimdi Joomla! 3.9'da mümkün.

Kısa zaman içinde Joomla! Eğitim Dersleri kapsamında, Joomla! 3.9 ile ilgili yeni özelliklere dair eğitim videoları YouTube kanalımızda ve web sitemizde olacak.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.