Güvenlik

Hotlink ve Hotlink Koruması Nedir?

Hotlink ve Hotlink Koruması Nedir?

Bir web siteniz ya da yönetmiş olduğunuz bir internet sitesi varsa, bu web sitesi üzerinde çeşitli resimler mutlaka olacaktır. Web sitemizde kullanmış olduğumuz resimler ile sayfaları veya makaleleri görsel olarak da destekleyebiliriz.

Belirli bir zaman ayırarak ve emek vererek oluşturmuş olduğumuz web sitelerindeki resim ve videoların farklı siteler de kullanılma ihtimalini hiç düşündünüz mü? Joomla! web sitenizde göze hoş gelen resimler ya da video'lar yayınlarsanız, bunları beğenen çok fazla sayıda kişi olabilir ve resimleri veya videoları kendi web sitelerine koymak isteyebilirler.

Sizin izniniz ya da bilginiz olmadan web siteniz'deki resim ve videoların kullanımı zaman içinde bir soruna dönüşebilir. Özellikle de bant genişliğinizde bir değişiklik olduğunu görebilirsiniz.

Web sitenizdeki resim ve videoların başka bir web sitesinde kullanılıyor olmasına Hotlink denilmektedir. Bugünkü yazımızda Hotlink ve Hotlink koruması nedir? kısaca bunu öğreneceğiz.

Hotlink (İnline Linking) Nedir?

Hotlink ya da Inline Linking, internet siteniz üzerindeki resim ve videolara ait URL'lerin, başka bir web sitesinde kullanılarak görüntülenmesine denilmektedir. Bu şekilde, web sitenizdeki içeriklere bağlantısı olan bir başka web siteyi birisi ziyaret ettiğinde sitenizin bant genişliğinden kullanmış olacaktır.

İçeriğinize erişen kişilerin sayısı arttıkça bant genişliğiniz de o kadar fazla kullanılacaktır. Bu işlem genellikle bilgisizlikten yapılmaktadır. Web sitelerinde kullanılan resimlerin boyutları sebebiyle diğer öğelere göre daha büyük olması muhtemeldir. Bu yüzden resimler en fazla bant genişliğini kullanan materyaller'dir.

Bir ziyaretçi her hangi bir sayfayı ziyaret ettiğinde, o sayfa üzerinde yer alan görseller web sitesi üzerinden yükleneceği için, içeriği sayfasında görüntüleyen web sitesinin bant genişliği hesabından düşülmez. Bu şekilde bant genişliğinden ve dolayısıyla bant genişliğine ödenecek ücretten tasarruf edilmiş olur.

Hotlink Koruması Nedir?

Kullanmış olduğunuz sunucu paneli üzerinde Hotlink Koruması 'nı etkinleştirdiğinizde, web siteniz de bulunan ve sunucunuz üzerinde barınan dosyaların farklı sitelerde paylaşılmasının önüne geçebilirsiniz.

Peki, webmasterlar neden Hotlink korumasına ihtiyaç duyarlar? Hotlink yardımıyla birçok web sitesi ve blog için en önemli öğelerden biri olan bandwidth yani trafik alanından tasarruf sağlayabiliriz.

Örnek vermek gerekirse, sitenizde bir içerik oluşturdunuz ve yüksek kalitede / boyutta resimler ile birlikte yayınladınız. Sitenizi ziyaret eden farklı bir kullanıcı geldi ve içerikte bulunan görselleri beğendi. Kullanmış olduğunuz resimlerin URL adreslerini kopyaladı ve kendi sitesinde bir içerik oluşturarak sizin resimlerinizi kullanmaya başladı. Şimdi, sizin görsellerinizin linklerinin paylaşıldığı bu sayfaya her bir kullanıcı giriş yaptığında görsel dosyalar sizin sunucunuz üzerinden çekilip kullanıcıya aktarılacak. Bu da dolayısıyla sizin fazladan trafik harcamanıza neden olacak.

Ayrıca, Hotlink koruması telif hakkıyla korunan materyallerin sitenizden kopyalanması ya da botlar aracılığıyla çekilmesinin önüne geçebilir. Bu durum da sitenizin daha özgün ve kopyalanmamış materyallerin olduğu bir site olmasını sağlayabilirsiniz.

Hotlink Kullanmak Kötü mü?

  • Hotlink kullanmak etik değildir ve illegaldir. Bir içeriğin kullanımı ücretsiz ya da herkes tarafından kullanılabilir değilse.
  • Ekstra para harcamanıza neden olabilir. Resmin orijinal sahibinin bant genişliğinin fazlaca kullanılmasına sebep olabilir.
  • Sunucunuza fazla yük bindirir. Resme başka bir site üzerinden erişmek sizin kaynaklarınızı harcar.
  • İçerik çalmanın yanlış olmasına ek olarak Hotlink ayrıca sitenizin performansını da etkileyebilir.

Sonuç:

Hotlink kullanımı bant genişliğinizin sınırının dolmasına sebep olur ve sitenizin yavaşlamasına neden olduğu gibi performans kaybı yaşamanızında önünü açabilir. Ayrıca, bant genişliğinizin artması sebebi ile Hosting firmanıza ekstra bir ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden bu gibi durumlar ile karşılaşmak istemiyorsanız Hotlink'i engellemek önemlidir.

Kısa zaman içinde sizlere Joomla! sitenizde Hotlink korumasını nasıl yapabileceğinizi aktaracağım.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.