Joomla TAGZ Eklentisi Nasıl Kullanılır?

Joomla TAGZ Eklentisi Nasıl Kullanılır?

TAGZ, Joomla tabanlı web sitenize Açık Grafik ve Twitter Kartları ekler. Bunu yaparak, web siteniz Facebook, Twitter, Pinterest ve LinkedIn gibi sosyal medya ağlarına siz veya başka biri sitenizden bir bağlantı paylaştığında hangi bilgilerin görüntüleneceğini bildirir. TAGZ hakkında daha fazla bilgi (ve özellik) için burayı tıklayın.

Başka bir deyişle: TAGZ kullanarak Açık Grafik Etiketleri ve Twitter Kartları eklediğinizde, web sitenizin içeriği Facebook, Twitter ve diğer sosyal ağlarda paylaşıldığında harika görünmesini sağlayacaktır. Bu kılavuz, uzantının kurulumunu ve yapılandırmasını açıklar.

Kurulum

Bu bölüm TAGZ kurulumunu açıklamaktadır. Zip dosyasını zaten indirmiş olduğunuzu varsayıyoruz. Yapmanız gereken ilk şey, Joomla web sitenizin yönetim alanına giriş yapmaktır. Bunu yaptıktan sonra, üst menüden Eklentiler >Yönet > Paket Dosyası Yükle 'ye tıklayın, indirilen zip dosyasını seçin ve yükleyin.

Her şey yolunda giderse, eklentinin yaklaşık sayfasına yönlendirilmelisiniz, aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın.

Yapılandırma

TAGZ'yi yapılandırmak için Bileşenler >TAGZ Open Graph alanına gidin. Ardından Yapılandırma (Configuration) sekmesine tıklayın. Yapılandırma alanında aşağıdakileri bulacaksınız.

NOT: Eklentinin ayarlarında değişiklik yaparsanız, kaydetmeyi unutmayın. Kaydetmezseniz, değişiklikler kaybolacaktır.

Genel Ayarlar

 • Site Adı: Bu, web sitenizi tanımlamak için kullanılan og: site_name özelliğidir.
 • Bileşen ETİKETİ / Menü Öğesi ETİKETİ Arasında Çelişki Olduğunda Öncelik: Bir sayfa için iki Etiket tanımlandığında (bir Maddeye işaret eden bir Menü Öğesi için bir Etiket ve Makalenin kendisi için bir Etiket) bir seçim yapılması gerekir. Burada bunun Menü Öğesi Etiketi mi yoksa Bileşen Etiketi mi olduğunu (Joomla Makalesi, K2 Makalesi veya Virtuemart ürünü gibi) tanımlayabilirsiniz.
 • Diğer Uzantılar Tarafından Oluşturulan TAGS Kaldırılsın mı? : Bir sayfadaki Çift Etiket uygun değil. Yalnızca TAGZ tarafından tanımlananları saklamak en iyisidir. Bu seçeneği etkinleştirirseniz, diğer uzantılar tarafından tanımlanan bu ek Açık Grafik (ve Twitter Kartları) Etiketleri TAGZ tarafından kaldırılacaktır. Sayfanızda başka Etiket olmadığından eminseniz, bu seçeneği devre dışı bırakın.
 • Otomatik TAG Getirme: TAGZ'ın içeriğinizin etiketlerini otomatik olarak  getirmesini istiyor musunuz? Sorun olması durumunda lütfen bu özelliği devre dışı bırakın.
 • Eklenen Kısa Kodları Kaldırın (yalnızca sorun varsa etkinleştirin): Bazı eklentiler, içerikte ek işlevsellik elde etmek için kısa kodlar ekler. Bu, TAGZ ile etkileşime girebilir. İçeriğinize kısa kodlar eklediğinizi biliyorsanız ve TAGZ ile ilgili sorun yaşıyorsanız, lütfen bu seçeneği etkinleştirin.
 • İçerikten Görüntü almaya çalışın: Varsayılan olarak TAGZ, yazar tarafından tanımlanan bir ETİKET için Görüntüyü alır (örn. Joomla Makale Tam Metin Görüntüsü, bir Virtuemart Ürün Görüntüsü, vb.). Bir öğe için Resim tanımlanmamışsa, genel bir varsayılan resim kullanabilir (bunları belirtmek için aşağıdaki ayarlara bakın) veya TAGZ'ın ilk resmi bulmak için öğenin içeriğini aramasına izin verebilirsiniz. İsterseniz aşağıdaki seçeneği etkinleştirin.

Otomatik Güncellemeler

TAGZ'nin otomatik güncellemelerini etkinleştirmek için İndirme Kimliğinizi girin. İndirme kimliğinizi roosterz.nl adresinde hesabınıza giriş yaptığınızda bulabilirsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen kılavuza bakın.

Joomla İçeriğe Özgü Ayarlar

Varsayılan olarak TAGZ, Açık Grafik / Twitter Kartları Açıklamasını oluşturmak için Makale Metnini kaynak olarak kullanır. SEO için optimize edilmiş Meta Açıklamaları kullanıyorsanız, Tercih edilen açıklama kaynağı alanında Meta Açıklaması seçeneğini seçebilirsiniz.

Open Graph

 • Facebook Uygulama Kimliği: Facebook Insights'ı kullanmak için sayfanıza uygulama kimliğini eklemelisiniz. Insights, sitenize Facebook'tan gelen trafik için analizleri görüntülemenizi sağlar. Uygulama Kontrol Panelinizde uygulama kimliğini bulun. Bunun ne olduğunu bilmiyorsanız, muhtemelen ihtiyacınız yoktur.
 • Open Graph Türü: Paylaşılacak içerik için Open Graph Türü. Bir blog çalıştırıyorsanız Makale, bir Ürün Mağazası ve başka bir Web Sitesi seçin (varsayılandır).
 • Maksimum Başlık Uzunluğu: Facebook Open Graph başlıkları için maksimum başlık uzunluğunu ayarlayın, varsayılan olarak 70'dir.
 • Maksimum Açıklama Uzunluğu: Facebook Open Graph açıklamaları için maksimum açıklama uzunluğunu ayarlayın, varsayılan olarak 155'dir.
 • Varsayılan Open Graph Görüntüsü: Bir URL için herhangi bir görüntü bulunamazsa, varsayılan bir Open Graph görüntüsü kullanmayı seçebilirsiniz.

Twitter Kartları

 • Twitter Kartı Türü: Uygun Twitter Kartı türünü seçin. Neyi seçeceğinizi bilmiyorsanız, varsayılan olarak bırakın. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
 • Twitter Web Sitesinin Kullanıcı Adı (İsteğe Bağlı): Kartın atfedilmesi gereken Twitter @ kullanıcı adı.
 • Maksimum Başlık Uzunluğu: Twitter Kart Başlıklarının otomatik olarak getirilmesiyle bu kadar karakterden (varasayılan 70) sonra başlıklar kesilir. Numara Twitter tarafından tavsiye edilmektedir.
 • Maksimum Açıklama Uzunluğu: Twitter Kartı Açıklamalarının otomatik olarak getirilmesiyle bu kadar karakterden (varsayılan 200) sonra açıklamalar kesilir. Numara Twitter tarafından tavsiye edilmektedir.
 • Varsayılan Twitter Kartları Resmi: Bir URL için herhangi bir görüntü bulunamazsa, varsayılan bir Twitter Kartları görüntüsü kullanmayı seçebilirsiniz.

Etiketler Oluşturma

Open Graph veya Twitter Kartı Etiketleri oluşturmak için, sitenizde K2 veya Virtuemart gibi 3. parti bileşenler kullanıyorsanız bunlardan birini seçin. Biz bu anlatımda Joomla makaleleri üzerinden gideceğiz, bunun içinde sol menüde yer alan Articles alanını geçiş yapıyoruz.

Mevcut tüm Joomla Makalelerinin başlıkları, benzersiz kimlikleriyle birlikte burada görüntülenir. Artık Open Graph etiketlerini ve Twitter Kartlarını tanımlamanın iki yolu var:

 • Söz konusu Makale için Etiketleri manuel veya otomatik olarak tanımlamak için Makalenin Başlığına tıklayın.
 • TAGZ, öğenin kendisinden başlığı, açıklamayı ve resmi otomatik olarak alma işlevi sunar. Bilgileri otomatik olarak almak istediğiniz aşağıdaki öğeleri seçin ve ardından "Get TAG Info from Selected Item(s)" düğmesine basın.

Etiketlerin Otomatik Getirilmesi

PRO sürümünde birden fazla Makale seçebilir ve TAGZ'ın Başlık, Açıklama ve Resim gibi Etiketler için uygun bilgileri otomatik olarak getirmesine izin verebilirsiniz. Makaleleri seçip butona tıkladıktan sonra bunu yapmaya çalışacaktır. Her şey yolunda giderse, aşağıdaki gibi bir açılır pencere göreceksiniz:

Bu, bilginin doğrudan Makalelerden yüklendiği anlamına gelir. İlgili ÖNİZLEME düğmesine tıklayarak Makalenin Facebook ve Twitter'da nasıl paylaşılacağını önizleyebilirsiniz.

NOT: Makalede Görüntü Yok tanımlanmadıysa, TAGZ uygun görüntüyü algılayamaz. Önizleme yaparak hiçbir resmin görüntülenmediğini fark edeceksiniz, bu daha sonra ETİKETİ manuel olarak düzenleyerek veya Makaleye bir resim ekleyerek ve ardından tekrar getirmeyi deneyerek düzeltilebilir.

Etiketleri Düzenle

Genel bakış sayfasındaki bir Öğeye tıkladıktan sonra, ETİKETLER manuel olarak veya verilerin otomatik olarak alınmasıyla da düzenlenebilir. Aşağıdaki ekran gösterilir:

Etiketi Kilitle / Etiket Bilgilerini Al

Düzenlenememesi veya üzerine yazılamaması için bu Öğe için ETİKET'in kilitlenmesi Kilit Etiketi kullanılarak ayarlanabilir. Kaydet düğmesini kullanarak öğeyi kaydetmeyi unutmayın.

Yeşil Öğeden Al düğmesini kullanarak Öğenin Başlığını, Açıklamasını ve Resmini otomatik olarak alın. Bunu yaptıktan sonra aşağıdaki açılır pencere karşınıza gelecektir.

İlk adımda her şey mükemmel gitti. İkinci adımda otomatik olarak etiketleri getirdik ve işlemi tamamladık. Öğede bazı bilgiler eksik görünüyorsa. Bu bir Başlık, Açıklama veya Resim olabilir. Lütfen bir ETİKET oluşturduğunuz ilgili Makaleyi, Ürünü vb. Kontrol edin veya manuel olarak bir Başlık, Açıklama yazın / bir resim seçin.

Etiketleri Doğrulama

Bu aşamaya geldiyseniz tüm ETİKETLER tanımlanmıştır. TAGZ'daki önizlemelerin gerçekçi bir önizleme olması gerekse de, şimdi bunları doğrulama zamanı geldi. Facebook ve Twitter, bunu yapmak için kendi hata ayıklayıcı ve doğrulayıcılarını sunar. Onları kontrol edelim.

Facebook (Open Graph) Hata Ayıklayıcı

Open Graph etiketlerini doğrulamak veya hata ayıklamak için Facebook Hata Paylaşım Ayıklayıcısını ziyaret edin, aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın.

Vurgulanan alana, hata ayıklamak istediğiniz sayfanın URL'sini girin ve Debug düğmesini tıklayın. Facebook sayfayı inceleyecek. Aşağıdaki ekran girdiğimiz URL'nin çıktısıdır.

Tanımlanan tüm ETİKETLER, bir açılır paylaşım penceresinin nasıl görünmesi gerektiğine dair gerçek bir önizleme ile birlikte bu ekranda görüntülenir. Burada hatalar görürseniz lütfen önce Google'ı deneyin. Bu işe yaramazsa lütfen roosterz.nl adresindeki iletişim seçeneklerini kullanarak iletişime geçin.

Twitter Kart Doğrulayıcı

Facebook Debugger'a benzer şekilde Twitter, bir Twitter Kart Doğrulayıcısı sunar.

Yine bu alana, doğrulama yapmak istediğiniz sayfanın URL'sini girin ve Önizleme kartı düğmesine basın. Her şey doğru ayarlanmışsa, Kart önizlemesi mükemmel görünen bir Tweet ekranı gösteriyor.

Otomatik Güncellemeler

TAGZ 2.1.2 sürümünden başlayarak, yeni bir sürüm çıktığında TAGZ'yi otomatik olarak güncellemek mümkündür. Başlamak için hızlı, ama önemli bir notu size hemen iletelim.

NOT: TAGZ kopyanızda özelleştirmeler varsa, TAGZ'yi güncellerseniz büyük olasılıkla bunların üzerine yazılacaktır. Özelleştirmeler özel bir hizmet olarak sunuluyor.

Otomatik Güncellemeler Nasıl Etkinleştirilir

Otomatik güncellemeleri etkinleştirmek için, www.roosterz.nl adresindeki kişisel sayfanızda sağlanan benzersiz indirme kimliğinizi almanız gerekir. Almak için, hesabınıza giriş yapın ve abonelikler sayfanıza yönlendirileceksiniz. Burada aşağıdaki gibi benzer bir ekran göreceksiniz.

Ok işareti, benzersiz indirme kimliğinizi gösterir. Yeşil kutudaki kimliği seçin ve kopyalayın. Şimdi kendi web sitenizin yönetici kısmına gidin ve TAGZ eklentisinin Yapılandırma kısmındaki Otomatik Güncellemeler alanına yapıştırın ve Kaydet butonuna tıklayın.

Artık benzersiz indirme kimliğinizi girdiğinize göre, Joomla tarafından sunulan otomatik güncellemeleri kullanabilirsiniz. TAGZ'nin daha yeni bir sürümü piyasaya sürüldüğünde, arka ucunuzda Joomla tarafından bilgilendirileceksiniz. Sizi uzantı güncellemeleri bölümüne yönlendirecek olan "Güncellemeleri Görüntüle" düğmesini tıklayın. TAGZ eklentisinin solundaki onay kutusunu seçin ve sol üstteki güncelleme düğmesine basın.

İndirme Kimliğiniz doğru bir şekilde doldurulmuşsa ve aboneliğiniz etkinse, TAGZ en son sürüme güncellenecek ve güncellemenin başarıyla yapıldığına dair bir mesaj göreceksiniz!

Joomla TAGZ: İNDİR

Comments powered by CComment

Önerilen Makaleler