Joomla Uzantılarıyla İlgili 19 Yaygın Hata - Bölüm 2

Joomla Uzantılarıyla İlgili 19 Yaygın Hata - Bölüm 2

"Başkalarının hatalarından ders alın. Hepsini kendiniz yapacak kadar uzun yaşayamazsınız" diyor ünlü bir Eleanor Roosevelt alıntısı. Bu makale dizisinde, kullanıcıların Joomla web siteleri için uzantıları seçerken ve kullanırken yaptıkları en yaygın hataları ve bunlardan nasıl kaçınabileceğinizi listeliyoruz.

11. Yüklemeden Önce Yedekleme Yapmamak

İhtiyaçlarınıza gerçekten uyan mükemmel uzantıyı bulduğunuzda, hemen kurabilirsiniz, değil mi? Yanlış. Uzantıyı bilmiyorsunuz, web sitenizdeki diğer uzantıları etkileyebilir ve hatta sitenizi bozabilir. Önce bir yedekleme yapın (Akeeba Backup'ı kullanarak ve evet, çoğu siteye güvenle yükleyebileceğiniz tek uzantı budur), böylece bir şeyler ters giderse geri dönmeniz gereken bir şeyiniz olur.

12. Web'den Yükleme ile Parti Yapma

Bunu web sitenizdeki Uzantılar altında görmüş olabilirsiniz: Web'den Yükle sekmesi. Joomla Uzantı Dizini 'ndeki binlerce uzantıya erişmenizi sağlar. Harika - yoksa öyle değil mi? Ne yaptıklarını görmek için rastgele uzantılar yüklemek, Hata 1 ile aynı kategoriye girer (bu mini dizinin ilk bölümüne bakın). Bir test sitesinde elbette istediğinizi yapabilirsiniz, ancak bunu asla canlı bir sitede yapmayın. Birden çok uzantı yüklemek, kullanmasanız bile sitenizin performansı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

13. Güncel Olmayan Uzantıların Yüklenmesi

Joomla Eklenti Dizininde, uzantı hakkında size her türlü şeyi anlatan güzel bir kutu var. Bunlardan biri, en son güncellendiği tarihtir. Uzantı bir yıldan fazla bir süredir güncellenmedi mi? Onu seçmemek için acil bir neden değil; bazı uzantıların güncellenmesi gerekmez (bu, uzantının ne yapması gerektiğine bağlıdır). Ancak bu, geliştiricinin artık onu korumadığı anlamına da gelebilir. Bu durumda, uzantının yüklenmesi bir güvenlik riski anlamına gelebilir. Şüphe duyduğunuzda, geliştiriciye sorun.

14. Bir Uzatma Satın Aldığınızı Düşünmek

Çoğu Pro uzantısı, sınırlı bir süre için aboneliktir. Dolayısıyla, uzatma için ödeme yaptığınızda, örneğin bir yıl boyunca destek ve güncelleme alırsınız. Tekrar ödeme yapmak aboneliği uzatır. Ödemeyi unutursanız, uzantınız güncellenemez ve bu da uzun vadede güvenlik riskine neden olabilir.

15. Özelliklerin Çoğu Gerekmediğinde Büyük Uzantılar Yüklemek

Bazen gerçekten ihtiyacınız olan tek şey bir katalog, dizin, etkinlik listesi veya galeri görünümü olduğunda, bir İçerik Oluşturma Kiti gibi büyük bir uzantı kurmaya meyilli olabilirsiniz. Bu durumda, ihtiyacınız olan her şey Joomla çekirdeğinde, özel alanlar ve şablon geçersiz kılma seçeneklerine sahip olursunuz. Bu, kodun biraz anlaşılmasını, biraz güven gerektirir ve gerekirse nerede yardım bulacağınızı bilmeniz gerekir. Ancak, geçersiz kılmalarla oynamaya başladığınızda, yakında onların gücünü keşfedeceksiniz. Eğer geçersiz kılmak sizi korkutuyorsa, tam da ihtiyacınız olanı yapan daha küçük bir uzantı bulup bulamayacağınıza bakın.

16. Geliştiriciyi Süper Kullanıcı Yapmak

Geliştirici, "Bana süper kullanıcı erişimi verin, sorununuzu sizin için çözeceğim" diyor. İnanılmaz destek, değil mi? Aslında öyle. Geliştiricilerin sorunlarınızı çözmek için zaman ayırmaları gerçekten çok güzel. Dolayısıyla onlara süper kullanıcı erişimi vermek kendi başına bir hata değildir. Yine de hesabı devre dışı bırakmamak. Sonuçta, sorununuz çözüldükten sonra geliştiricinin arka uçta ne işi var? Ve hayır: hiçbir zaman olmadığı gibi, onu 'her ihtimale karşı' aktif tutmayın. Sadece devre dışı bırakın. Gerekirse yeni bir hesap oluşturabilirsiniz.

17. Joomla Uzantısı En iyi Uygulamalarını Takip Etmeyen Uzantıları Yüklemek

Ortalama bir kullanıcı olarak, uzantıyı programlamak için kullanılan kodun kalitesini yargılayamayabilirsiniz. Bununla birlikte, bir uzantının Joomla'nın standartlarına uygun olup olmadığını gösteren diğer kriterlere bakabilirsiniz. Joomla güncelleyiciyi kullanıp kullanmadığını, şablon geçersiz kılmalarını destekleyip desteklemediğini, Joomla'nın çok dilli işlevselliğini (artı dil geçersiz kılmaları) destekleyip desteklemediğini, Joomla'nın temel ACL'sini kullanıp kullanmadığını, varsayılan Joomla uzantıları olarak aynı arka uç mantığını, düzeni ve UX öğelerini kullanıp kullanmadığını kontrol edin (renkler, yapı, en yaygın alanlarda tıklanabilir sütun başlıkları). Biraz daha fazla teknik bilginiz varsa, uzantının işlevselliği genişletmek için eklentilerin bağlanabileceği dahili olaylara sahip olup olmadığını ve doğru şekilde kodlanıp kodlanmadığını da kontrol edebilirsiniz (Joomla kod stilini kullanan, iyi dahili belgelere sahip olan kod, optimize edilmiş veritabanı sorguları vb.)

18. JED'de İnceleme Bırakmamak

Muhtemelen yukarıda gördüğünüz gibi, Joomla Uzantı Dizinindeki incelemeleri okumak, bir uzantı seçerken karar vermenin temel unsurlarından biridir. Bu nedenle, bir uzantı yüklediyseniz ve bir süre kullandıysanız, dürüst ve bilgilendirici bir inceleme yazmak için zaman ayırın.

19. Yanlış Yerlerde Destek İstemek

Bunu birçok durumda gördük: genel forumlarda veya sosyal medyada ek destek isteyen ve genellikle aynı platformlarda bundan şikayet eden insanlar. Bazen yardımcı bir kullanıcı size altın ipucu verebilir. Ya da bazen geliştirici bunu görebilir ve size yardımcı olabilir. Ama aslında, buralar gerçekten destek aramak için en iyi yerler değil.

Bir uzantıyı nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız veya bununla ilgili bir sorunuz varsa geliştiriciyle iletişime geçin. A'dan Z'ye uzantılarını biliyorlar ve yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklar. Onlara sorun ve değerlerini kanıtlamaları için onlara bir şans verin.

Uzantı seçme ve kullanma hakkında daha fazla bilgi edinin. Bu serinin 1. bölümü

Kaynak: Joomla.org - Anja de Crom

Comments powered by CComment

Önerilen Makaleler