Yeni Bir Web Sitesi İçin İlk SEO Adımları

Yeni Bir Web Sitesi İçin İlk SEO Adımları

Küresel işler çevrimiçi olarak değişiyor ve orada da alışveriş yapmanız gerekiyor, yoksa unutulmaya yüz tutacaksınız. Web siteleri, dijital pazarlamanın yeni yollarıdır ve bir tanesine sahip olmanız iyi olur.

Bir web sitesini markalaştırmak, marka bilinirliği oluşturmanın yanı sıra çevrimiçi olarak güçlü bir varlık ve daha iyi arama motoru tanınırlığı sağlar. Web sitesini kurmak, kullanılabilirliğe doğru sadece ilk adımdır.

Tasarımın ötesine geçin ve amaçlanan çevrimiçi hizmeti ve daha iyi trafik sağlayacak ilgili sorunları ele alın. WordPress ve Joomla gibi çevrimiçi araçlar, mükemmel temalar ve eklentilerle yeni başlayanlar için web sitesi oluşturmayı basitleştirdi. Ancak, yeni bir web sitesi kurduktan sonraki ilk SEO adımları aşağıda verilmiştir.

Alan Adının Büyüsü

Bununla başlamış olabilirsiniz, ancak yeni web sitenizi henüz açmadığınız için tekrar ziyaret etmeye değer. Tanınması ve hatırlaması kolay olan doğru alan adı, Google'da SEO için paha biçilemez. Markanıza güçlü bir kimlik kazandıran ve aynı zamanda anahtar kelime ve içerik oluşturma stratejisinde kullanılabilecek bir isim seçin. Gelecekte adı değiştirirseniz yeniden yönlendirmenin neden olduğu rahatsızlıktan ve kesinti süresinden kaçınmak için bunu ilk seferde doğru yaptığınızdan emin olun.

Web Sitesi Mimarisini İnceleyin

Google arama motorları, kolay indeksleme için basit yapılara sahip web siteleriyle verimli bir şekilde çalışır. Arama motorlarının iç kategorilere ve ürünlere ulaşmak için web sitenizdeki tüm sayfalara erişmesini sağlamak için bağlantı yapılarını ele alın. Joomla eklentileri ve temaları, yeni web sitesi mimarinizi optimize etmek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir kaynaktır.

Bu erken aşamada mimariyi mükemmelleştirmek, siteniz büyüdükçe içerik ve anahtar kelime araştırmalarına konsantre olmanızı sağlayacak alan ve zaman sağlayacaktır. Mükemmel mimari, sitenizi iyi bir şekilde sıralayacak mükemmel bir görünürlük ve yüksek trafik sağlar.

Yükleme Hızlarını Optimize Edin

Arama motorlarında sıralama, yükleme sürelerine bağlıdır. Joomla web sitesi yükleme sürelerini optimize ederken dikkate alınması gereken bir faktör mobil platformdur. Ortalama olarak, mobil site ziyaretçilerinin üç saniye içinde yüklenmeyen bir sayfayı bırakacağı ve bu tür birkaç başarısız girişimin site sıralamanızı aşağı çekeceği kaydedildi.

Unutmayın, dijital pazarlama yoluyla markanızı ve ürünlerinizi tanıtmak için web sitesini kullanıyorsunuz ve özellikle insanların her zaman erişebildiği mobil platformda kaybedilen fırsatlara eşit sayfalar bırakıyorsunuz. Düşük hızlara sahip olamazsınız ve bundan kaçınmanın en iyi yolu, web barındırma hizmeti sağlayıcınızı dikkatle seçmektir.

Anahtar Kelime Araştırması

İçerik oluşturma olan bir sonraki adıma geçmeden önce, ciddi bir anahtar kelime araştırması yapmalısınız. Web sitesi aracılığıyla iletilecek tüm içerik ve bilgiler, görünürlük için güçlü ve alakalı anahtar kelimelere bağlı olacaktır. Arama amacını göz önünde bulundurarak anahtar kelimeler seçin. Basitçe ifade etmek gerekirse, anahtar kelimeler hedef içeriği kolay, hızlı ve belirsizlik olmadan almalıdır.

Bu, özellikle kesin ürün bilgilerinin çevrimiçi potansiyel müşterileri satışa dönüştürmek için değerli olduğu dijital pazarlamada çok önemlidir. Araştırmanızda, yalnızca markanızla değil, aynı zamanda hedef kitlenize aşina olanlarla ilgili anahtar kelimeleri arayın ve bunu içeriğinize uyacak şekilde özelleştirin. Bunu düzeltmek için kullanabileceğiniz birden fazla çevrimiçi araç var ve kolay okuma için uygun yoğunluğu kullanmayı unutmayın.

İçerik Stratejisi

Alakalı ve kaliteli içerik, web sitenize trafik çekecek ve tutacak şeydir. Bu nedenle, en başta, içerik planınızı yürütmek için sağlam bir içerik yönetim sistemi seçim. Web sitenizi oluşturmak ve içeriği verimli bir şekilde yönetmek için Joomla gibi açık kaynaklı bir CMS platformu seçebilirsiniz.

Yol boyunca, resimlerin kullanımı web sitenizin içeriğinin ayrılmaz bir parçası olacak ve bunu  doğru yapmak için fotoğraf düzenleme becerilerini öğrenmeniz gerekecektir. İyi ölçümler için web etkinliği oluşturmak üzere tarafınıza sürekli bir içerik akışı sağladığınızdan emin olun. Bunu yaparken, SEO dostu ve hedef kitlenizle alakalı içerik oluşturmayı unutmayın.

Verimlilik için URL'leri Optimize Edin

Mükemmel bir URL, konum, içerik sayfası tanımlayıcıları, amaç ve hedeflenen kitle hakkında bilgi taşıdığından arama motoru optimizasyonu için hayati önem taşır. Bu nedenle, işlevsel URL'lerin tasarımının, web sitenize canlılık kazandırmak için tüm bu özniteliklerin olması gerektiği sonucu çıkar.

Daha hızlı indeksleme için URL'lerinizi anahtar kelimelerinizin etrafında tasarlayın ve arama motorları tarafından kolayca alınması için kısa çizgilerle birlikte okunabilir karakterler kullanın. Son zamanlarda ve gelecekte çok önemli olan, mobil aramalardan site sıralamasını yükseltmek için site haritalarınıza mobil URL'lerin dahil edilmesidir. URL'lerdeki en iyi içeriğinizi yönetmek için kök klasörleri kullanın ve anahtar kelime ve sitedeki konumu kullanarak bunu basit tutun.

Mobil Platformu Ekleyin

Kullanımda olan geleneksel bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlardan daha fazla elde tutulan mobil cihazla, web sitenizi mobil tarama ile uyumlu hale getirmek işe yarar. Google, trafik sıralamasına mobil taramayı dahil etmek için algoritmalarını sıfırladı. Üstün kullanıcı deneyimi ve gelişmiş trafik için akıllı telefon arayüzlerine sorunsuz bir şekilde uyabilen sayfa tasarımları sağlayın.

İnsanlar her zaman akıllı telefonlarını yanlarında bulundururlar ve herhangi bir bilgiyi ararken ilk kullanacakları cihazlardır. Bu büyük trafiğin bir kısmını almak istiyorsunuz, bu nedenle daha az veya sıfır geri dönüş olayı içeren mobil uyumlu bir web sitesi tasarlayın. Çevrimiçi aramaların, sorgulamaların ve alışverişin büyük bir yüzdesi akıllı telefonlardan yapılıyor ve bu da onu işletme için çok önemli bir bileşen haline getiriyor.

Analiz ve İzleme Konsolunuzu Kurun

Web sitenizin tüm unsurlarını incelediniz ve yayına hazırsınız. Ancak, temel performans göstergelerinin izlenmesi ve izlenmesi için bazı gözetim araçlarının kurulması iyi bir fikirdir. Organik trafik ve bağlantılardan oluşan kritik verileri anlamak için analitiğe ihtiyacınız var. Google Analytics ve Search Console özellikle bu amaç için uygundur ve ortaya çıkan hataları düzeltirken temel unsurların optimizasyonu için kullanabileceğiniz bilgiler üretir.

Sonuç

Yeni bir web sitesinin öne çıkması bir gecede gerçekleşmez ve yerleşik marka kategorisine girmek zaman alır. Kademeli olarak yükseldikçe trafiği çekmek için sayfalarınızı ve içeriğinizi optimize ederek başlayın. Başlangıçta tüm yönlerini doğru anladıysanız, daha hızlı büyümeyle kampanyayı sürdürmek kolaylaşır ve kısa sürede artan trafik müşterilere dönüşür.

Kaynak: Themexpert.com - Leon Collier

Comments powered by CComment

Önerilen Makaleler