Blog

Joomla Uzantılarıyla İlgili 19 Yaygın Hata - Bölüm 1

Joomla Uzantılarıyla İlgili 19 Yaygın Hata - Bölüm 1

"Başkalarının hatalarından ders alın. Hepsini kendiniz yapacak kadar uzun yaşayamazsınız" diyor ünlü bir Eleanor Roosevelt alıntısı. Bu makale dizisinde, kullanıcıların Joomla web siteleri için uzantıları seçerken ve kullanırken yaptıkları en yaygın hataları ve bunlardan nasıl kaçınabileceğinizi listeliyoruz.

1. Çok Fazla Yükleme

Web sitenize daha fazla işlevsellik eklemeniz gerektiğinde aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda uzantıya sahip olmak harikadır. Joomla Uzantı Dizini bir şeker dükkanı gibidir ve bir kez girdiğinizde, tüm bu harika uzantıları yüklemek isteyebilirsiniz.

Yüklemeye başlamadan önce, tek bir uzantının bile web sitenizin performansı üzerinde büyük bir etkisi olabileceğini anlamalısınız. Diğer uzantılarla (Javascript) çakışmalarına neden olabilir, sitenizi yavaşlatabilir veya şablon çerçevenizle çok iyi çalışmayabilir.

Bunları bir test ortamına yükleyin, her şeyin hala çalışıp çalışmadığını ve yüklediğiniz uzantının işlevini yapıp yapmadığını kontrol edin. Yapmıyorsa, kaldırın ve ihtiyaçlarınıza uyan bir uzantı bulup bulamayacağınıza bakın. Uzantıdan memnun kaldığınızda ve kullanımının güvenli olduğundan ve işi yaptığından emin olduktan sonra, onu canlı sitenize yükleyebilirsiniz.

2. Bunları Güncel Tutmamak

Tüm web sitesi geliştiricileri ve entegratörleri, web siteleri hazır ve çalışır durumda olduğunda mutlu olurlar ve bazen web sitelerini güncel ve güvenli tutmaya devam etmek için çok önemli olduğunu unuturlar.

Bazen, Joomla 'nın güncel olmasının yeterli olacağını düşünerek ve güncel olmayan (ve belki de savunmasız) bir uzantının kötü amaçlı yazılımlar veya saldırılar için açık bir kapıya neden olacağı gerçeğini görmezden gelerek, yalnızca CMS'nin çekirdeğini güncellemek cazip gelebilir. Bu nedenle, güvenli bir web sitesine sahip olmak için, çevrimiçi olan her kod parçası güncel olmalıdır.

3. Gerekmediğinde Kaldırmamak

1. Hata'da söylenenleri takiben, bir şeye ihtiyaç duyulmadığında veya artık kullanılmadığında, en iyi uygulama “evi temiz tutmak”, kullanılmayan veya artık ihtiyaç duyulmayan uzantıları kaldırmaktır. Yalnızca gerekli uzantılara sahip temiz bir kurulum, "saldırı yüzeyini" azaltmanın, çevrimiçi kod tabanını ve saldırı ve ihlal olasılıklarını sınırlamanın etkili bir yoludur.

4. Önemli Olanları Kaldırmak

Bazen tam tersi olur. Site yöneticilerinin diğer yöneticilerden, sırf kilitlendikleri için güvenlik duvarlarını kaldırmalarını istediklerini duyduk (bloke olmanın genellikle geçici olarak olduğunu bile bilmiyorlar). Ya da Regular Labs Articles Anywhere gibi hangi uzantıları yaptıklarını bilmeyen, kullanmadıklarını düşünen ve kaldırırken siteyi bozan kullanıcılar. Ve son olarak, önemli Joomla eklentilerini kaldıran kullanıcılar, ihtiyaç duymadıklarını düşünüyorlar.

5. Yetersiz Araştırma

Doğru araştırma yapmamak, işi yapmayan uzantıların yüklenmesine neden olabilir. Veya aradığınız işlevsellik haricinde çok fazla seçeneğe sahip olan devasa aşırılık uzantıları yüklemek.

Bir uzantı seçip yüklemeden önce, ihtiyacınız olan işlevsellik hakkında iyi bir fikriniz olduğundan emin olun. Yerel JUG'nizde, sosyal medyada veya bir forumda tavsiye almaktan çekinmeyin. Bunun için oradalar. JED'deki incelemeleri okuyun, uzantıyı çalışırken görmek için demoya bakın ve yapabiliyorsanız test edin. Ücretsiz ve profesyonel bir sürüm varsa, olasılıkları keşfetmek için yerel ana makinenize veya bir test ortamına ücretsiz yükleyin.

6. Ne Yaptıklarını Bilmemek

Web sitenizde neler olup bittiğini öğrenin. Uzantılar -> Yönet'i tıklayarak hangi uzantıların yüklü olduğunu kolayca görebilirsiniz. Bundan sonra, listenin üstündeki (sağ köşe) Kimlik sütununu iki kez tıklayın. Şimdi listenin ID'ye göre azalan sıralanması gerekir. 10.000'in üzerindeki herhangi bir kimlik genellikle bir üçüncü taraf uzantısıdır. Bilmediğiniz bir şey görürseniz, ne işe yaradığını görmek için JED'de kontrol edin.

7. Şüpheli Kaynaklardan Uzantı Yükleme

Bir uzantı indirirken, bu tür indirmenin kaynağını kontrol etmek, dosyanın orijinal geliştiricinin web sitesinden alındığından emin olmak veya Joomla Uzantı Dizini'nde bulabileceğiniz indirme bağlantısını kullanmak çok önemlidir. Uzantıları üçüncü taraf bir web sitesinden veya bir warez web sitesinden (ücretli uzantıların ücretsiz olarak dağıtıldığı) indirmek, güvenliği ihlal edilmiş paketlerin indirilmesine ve hatta web sitenize kötü amaçlı yazılımların yüklenmesine neden olabilir.

8. Bir Sorunu Çözmenin Tek Yolu Uzantı Düşünmektir

Bazen ihtiyacınız olan sonucu elde etmek için bir uzantıya ihtiyacınız olmaz. Joomla çekirdeğinin çıktısını beğenmezseniz, özel alanlar ve / veya geçersiz kılmalar kullanmak daha iyi bir çözüm olabilir. Geçersiz kılmalarla, herhangi bir yerel Joomla bileşeninin görünümünü, örneğin modüller, makaleler, kategori blog sayfaları ve kişiler gibi değiştirebilirsiniz.

9. Özgür Olması Gerektiğini Düşünmek

"Joomla'nın kullanımı ücretsizdir, bu nedenle uzantıların da kullanımı ücretsiz olmalıdır." Bunu birçok kez duyduk. Ve neden böyle düşündüğünüzü anlıyoruz. Ancak uzantı geliştiricileri genellikle işlerinden para kazanıyorlar ve ücretli bir uzantı seçerek geliştiricinin onu yükseltmek için çalışmaya devam etmesini ve hatta kapılarını açık tutmasını destekliyorsunuz. İkinci bir avantaj, ücretli aboneliklerde aldığınız destektir.

10. Ücretsiz Uzantıların Desteklenmesiyle İlgili Yanlış Varsayımlar

Ücretsiz uzantıyı yüklediniz, ne yaptığını veya nasıl çalıştığını anlamıyorsunuz, geliştiriciye soruyorsunuz ve bu tür kapsamlı bir destek istiyorsanız, bir aboneliğe ihtiyacınız olduğunu söylüyor. Bu kötü bir şey mi? Şart değil. Hangi desteği ne şekilde vereceklerine tamamen geliştirici karar verir.

Tamam, düşünebilirsin, böylece ücretsiz bir uzantı için hiçbir zaman destek alamayacak mıyım? Tekrar düşün. Birçok geliştirici o kadar kararlıdır ki, ücretsiz uzantılarında mükemmel destek bile verirler. Bu nedenle, ücretsiz bir uzantı yüklemeden önce, incelemelerin destek hakkında söylediklerine bakın ve geliştiricinin web sitesini de kontrol edin.

Önümüzdeki ay: kalan dokuz yaygın hata. Bizi izlemeye devam edin!

Kaynak: Joomla.org - Anja de Crom

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.