2021 Yılında Kaçınmanız Gereken SEO Hataları

2021 Yılında Kaçınmanız Gereken SEO Hataları

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), bir işletmenin çevrimiçi varlığını artırmada çok önemli bir rol oynar. Ancak, trafiği artırmanın yanı sıra, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP'ler) üst sıralarda yer almanın dönüşümünüzü artırabileceğini biliyor muydunuz?

Peki neden bu sonuçları web sitenizde görmüyorsunuz? Sıralamanızı etkileyen bazı temel faktörleri gözden kaçırmış olabilirsiniz. Yanlış SEO uygulama açısından liste uzayıp gidebilir. Bazen iş hedefleriniz SEO stratejinizle tutarsızdır. Diğer zamanlarda, içeriğiniz ziyaretçileri dönüşüme zorlamaz. Ve arada düşünmeniz gereken daha da önemli bileşenler var.

Bu yıl SEO stratejinizde uygulanacak en iyi uygulamaları ve kaçınılması gereken bu yaygın hataları göz önünde bulundurun. Kaçınmanız gereken yaygın SEO hatalarını sizler için listeledik. 

Net SEO Hedefleri Belirlemeyi Unutmak

Bir SEO stratejisi uygulamadan önce, SEO hedeflerinizi belirleyin. Organik trafiği artırmak, etki alanı otoritesini güçlendirmek, daha fazla organik trafiği dönüştürmek veya hemen çıkma oranını düşürmek mi istiyorsunuz? Bunlar dikkate alınması gereken önemli noktalardır, çünkü net bir hedef olmadan, kendinizi iş hedefinize tam olarak uymayan boş sonuçlara bakarken bulabilirsiniz.

Site Denetimlerinin Çalıştırılamaması

Web sitesi denetimleri yapmak, web sitenizin performansını kullanıcı ve arama motoru açısından incelemenizi sağlar. Düzenli denetimler yapmazsanız, web sitenizin sıralamasını etkileyen kritik hususların farkına varamayabilirsiniz. Bu faktörlerden bazıları arasında gezinme, bilgi erişilebilirliği, web sitesi hızı ve içeriğinizin okunabilirliği bulunur.

Arama Amacını Dikkate Almama

Arama amacı veya kullanıcı amacı, bir kişinin arama sorgusunun arkasındaki gerekçeye atıfta bulunan bir terimdir. Diyelim ki, bir kişi Google'da 'SEO' yazıyor ve diğeri 'SEO Jacksonville' için arama yapıyor. Her iki sorgu da SEO ile ilgili olsa da, her kişi Google'ın aradığını düşündüğü şeye dayalı olarak farklı bir sonuç alır. 'SEO' nun ne olduğu hakkında daha fazla bilgi sağlama olasılığı daha yüksektir,'SEO Jacksonville' ise Jacksonville'de SEO hizmetleri sunan ajansları önerebilir.

Birçok işletme, kullanıcılarının ne aradığını düşünmeden içerik üretir. Kullanıcı amacını belirlemek, içerik stratejinizin ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Kullanıcılarınızın ne aradığını bilmek, hedef kitlenize değer katan içerik oluşturmanıza ve uzun vadede site otoritenizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Mobil Trafiği Yoksaymak

Web siteniz mobil uyumlu değilse, önemli miktarda trafik kaçırıyorsunuz demektir. Günümüzde insanlar neredeyse 7/24 mobil cihazlarına yapışmış durumda. Kim değil ki? Telefonunuzda hemen hemen her şeyi yapabilirsiniz. Mobil trafiğin neden masaüstü trafiğinde yavaşça arttığına şaşmamalı!

SEO stratejinize mobil aramayı dahil edin. Bunu yapmak, web sitenizdeki trafiği artırmanıza ve spektrumun iki ucunu yakalamanıza olanak tanır: masaüstü ve mobil trafik.

Eski Uygulamalara Bağlılık

Google'ın arama algoritması sık sık değişir. Ve bu güncellemeleri yakalamazsanız, web siteniz zarar görebilir. Çoğu işletme, aşağıdakileri içeren eski SEO uygulamalarını takip ettikleri için sıralamada başarısız oluyor.

  • Anahtar Kelime Doldurma
  • Makale Eğirme
  • Satın Alma Bağlantıları
  • Özel Blog Ağlarını (PBN) Kullanma

Bunlar, web sitenize daha yüksek sıralamalar yerine cezalar veren eski uygulamalara yalnızca birkaç örnektir.

Yetkili Olmayan Geri Bağlantılar Satın Alma

Basitçe söylemek gerekirse, geri bağlantılar, bir makale yazarken kullandığınız alıntılar gibidir. O nasıl çalışır? Yararlı kaynaklara sahip bir blogunuz olduğunu varsayalım. Başka bir web sitesi blogunuza her bağlantı verdiğinde veya alıntı yaptığında, geri bağlantılar kazanırsınız.

Geri bağlantılar SEO'da önemlidir çünkü SERP'lerdeki sıralamanızı yapabilir veya bozabilirler. Yetkili olsun veya olmasın, arama motorlarının web sitenizi değerlendirmesine yardımcı olurlar. Blogunuza bağlanan yüksek otorite bir web sitesi, web sitenizin meşruiyetini artırarak arama motoru botları için daha çekici hale getirir. Sahip olduğunuz daha fazla geri bağlantı, Google'ın en üst sıralarında yer alma şansınızı artırır.

Öte yandan, spam içerikli, düşük yetkili web sitelerinden gelen bağlantılar sizi ceza alma riskiyle karşı karşıya bırakabilir. Bu nedenle geri bağlantı satın almak, Google'ın web yöneticileri için büyük bir hayırdır.

Veri ve Analitik Kullanmamak

Google'ın SERP'inde üst sıralarda yer almak yeterli değil. Aslında, bir numara olmak, dönüşümde bir artışı garanti etmez. Ve işte kalmak için bu satışlara kesinlikle ihtiyacınız var. Çoğu işletmenin farkına varamadığı şey budur: SEO, trafiğinizi artırmaktan daha fazlasını sunar. Doğru şekilde yapıldığında SEO, web sitenizin dönüşümünü bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olabilir.

Düşük Kaliteli İçerik Üretmek

Kabul etseniz de etmeseniz de içerik bugün üstün kalıyor. Web sitenizde ziyaretçilerinizin etkileşimde bulunabileceği bir blog veya herhangi bir platform yoksa, çeşitli faydaları kaçırıyorsunuz demektir.

Hedef kitlenize değer sağlayan içerik üretmek, SERP'lerde sıralanmanın en iyi yollarından biridir. Bir bloga sahip olmak, görünürlüğünüzü ve otoritenizi artırır. Öte yandan, hedef kitlenize spam veya insan eli değmeyen içerikler vermek, sıralamanızı, markanızı ve o niş içindeki otoritenizi etkiler.

Algoritmalar İçin İçerik Oluşturma

İnsan eli değmemiş içerikten bahsetmişken. SEO felaketi için bir başka reçete, insanların anlayışı yerine arama motoru algoritmalarının nasıl geçileceğine öncelik vermektir. SERP'lerde üst sıralarda yer almak istediğiniz için web tarayıcılarının onaylaması için içerik oluşturmaya kapılmak kolaydır. Ancak gerçekte, içerik parçanızın okunabilirliği Google'ın algoritmasından ziyade akılda olmalıdır.

İnsan elinden çıkmış gibi gelmeyen bir makaleyi kim okuyacak, değil mi?

SEO Kısa Vadeli Bir Çözüm Değildir

SEO ile ilgili yaygın bir yanılgı, insanların ona bir kez yuttuğunuz sihirli bir hap gibi davranması ve mucizevi sonuçlar görmeyi beklemesidir. Her şeyden önce, sihir, her şeyi iyileştirme hapları yoktur.

İkinci olarak, SEO stratejilerinin uygulanmasından asla hızlı ve mucizevi sonuçlar beklemeyin. SEO, web trafiğini artırmaya, otoriteyi güçlendirmeye ve dönüşümü artırmaya yardımcı olabilecek uzun vadeli bir pazarlama çözümüdür. Google'ın ilk sayfasında sıralanmanın zaman alacağını anlayın.

Bugünkü makalede sizlere yaygın SEO hatalarından bahsettik, bir sonraki bölümde bu hataları nasıl düzeltebileceğinize göz atacağız.

Kaynak: Joomdev.com

Comments powered by CComment

Önerilen Makaleler