Sanal Sunucu Nedir?

Sanal Sunucu Nedir?

Sanal Sunucu farklı sanallaştırma programları kullanılarak sunucu kaynaklarının bölümlere ayrılmasını ve kullanıcıların sunucu üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlayan sanallaştırma teknolojisidir.

Sanal sunucular'daki sanallaştırma teknolojisi sayesinde sunucuda bulunan birden fazla kullanıcının kaynakları özel olarak kullanması mümkündür. Sanal sunucular VPS (Virtual Private Server) ve VDS (Virtual Dedicated Server) olarakta bilinmektedir.

Sanal Sunucu içerisinde yer alan bir başka VPS sistemi hacklendiği zaman diğer sanal sunuculara sıçrama olasılığı çok düşüktür. Farklı VPS ortamları sayesinde çok katmanlı ağ güvenliği sağlanır ve sunucu giriş çıkışları sıkı bir şekilde kontrol edilir. Bununla birlikte sanal sunucuda root erişimi sayesinde istediğiniz güvenlik yazılımlarını kurabilirsiniz.

E-ticaret siteleri, bloglar, kurumsal web sitelerinin barındırılması dışında sanal sunucular; dosya aktarım protokolü (FTP), veri depolama ve e-posta sunucusu gibi farklı amaçlara da hizmet eder. MySQL VPS Server, WordPress VPS Server, IIS VPS Server gibi her türlü sunucu tabanlı uygulamayı sanal sunucunuza kurabilirsiniz.

Sanal Sunucu Türleri

Giderek gelişen teknoloji dünyasında bulut teknolojilerin ve yeniliklerin ortaya çıkmasıyla birlikte sanal sunucular da çeşitlenmiştir. Birçok Hosting firması bulut VPS ya da VDS çeşitlerini kullanıcılara sunmaktadır.

Sanal sunucular normal web sunucularından farklı olarak her biri için tasarlanmış disk, ram, işlemci ve ip adresi içermektedir. Paylaşımlı hosting paketlerini kullanmak istemeyen ve bütün kaynakların kendisine ait olmasını isteyen kullanıcılar tarafından tercih edilir. Sanal sunucular yukarda da belirttiğimiz gibi VPS ve VDS olmak üzere ikiye ayrılır.

VPS'deki (Virtual Private Server) mantık aynı sistem içinde bulunan ram ve disk alanlarının ortak olarak kullanılmasıdır. Bu sistemde ram ve disk ortak olarak kullanılır fakat bütün sanal sunucular birbirinden bağımsız olarak çalışır. Fiziksel sunucular'dan farkı aynı donanımı birden fazla sanal sunucunun kullanmasıdır.

VDS (Virtual Dedicated Server) ise kişiye özel sanal sunucudur. VDS'de donanım ve işletim sistemi tek değildir, kullanıcılar için ayrı donanım özellikleri ve işletim sistemleri bulunur. Sunucu üzerindeki ram, işlemci ve disk alanları kullanıcının isteklerine göre belirlenir ve istenilen işletim sistemi kullanılır. Bu sayede kullanıcı için herhangi bir kısıtlama oluşmaz.

Sanal Sunucu Ne İçin Kullanılır?

Sanal sunucular yüksek performans isteyen küçük iş yükleri için uygundur. İşletmeler sanal sunucuları genellikle şunlar için kullanır;

 • Birden fazla (10) internet sitesini barındırma
 • Dosyaları saklama ve herhangi bir yerden erişme
 • İnternet sunucularını barındırma
 • E-posta sunucularını barındırma
 • Veritabanı ihtiyacını karşılama
 • cPanel veya Pleks barındırma
 • Bulut tabanlı servis geliştirme
 • Uzaktan çalışanlar için sanal iş istasyonları ulaştırma

...ve daha fazlası

Sanal sunucu, VDS'nin (Dedicated Sunucu) yapabileceği her şeyi yapabilir ve daha düşük depolama bant genişliği sunar. Dedicated Sunucu'ya ihtiyaç duymayanlar için ideal bir seçenektir.

Neden Sanal Sunucu Kiralamalısınız?

Sanal sunucu hakkında kısaca bilgiler aktardıktan sonra, sanal sunucuyu neden kiralamanız gerektiği noktasında da bir takım bilgileri aktaralım. Dilerseniz yüksek performanslı Sanal Sunucu Kiralama fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

 • Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sayısı artmış ve siteniz geç yüklenmeye başlamış ise paylaşımlı hosting paketleri ihtiyaçlarınızı karşılamakta yetersiz kalabilir.
 • E-ticaret siteleri gibi güvenlik ve gizli bilgileri sitenizde barındırıyorsanız, sanal sunucu diye tabir edilen (VPS ve VDS) paylaşımlı hosting paketlerinden daha güvenlidir. Ayrıca sanal sunucular dilediğiniz güvenlik yazılımını kurmanıza imkan verir.
 • Kullanıcılar tarafından sunucudan istenilen bir takım bilgiler 503 sunucu hatası verebilir, bu gibi bir durumla karşılaşmamak ya da kurtulmak için sitenizi sanal sunuculara yükseltebilirsiniz.
 • Paylaşımlı hosting sitenizin ihtiyaçlarını ve işlevselliğini karşılamak için yeterli değilse, sitenizi daha iyi bir şekilde yapılandırmak için root erişimi sağlayacak bir sanal sunucu ortamına geçebilirsiniz.

Sonuç

Sanal sunucular, (VPS ve VDS) paylaşımlı hostingten daha fazla kontrol, esneklik ve performans sunduğu için; kişisel web sitelerinden online satış sitelerine kadar, 100 GB ve üstünde depolama alanına ihtiyaç duyan her tür web sitesi tarafından rahatlıkla tercih edilebilir.

Comments powered by CComment

Önerilen Makaleler