Web Sitenizin Hızı Satışlarınızı Nasıl Etkileyebilir?

Web Sitenizin Hızı Satışlarınızı Nasıl Etkileyebilir?

Web sitesi hızı, çevrimiçi bir satın alma için belirleyici faktör gibi görünmeyebilir, ancak satışlarınızı sandığınızdan daha fazla etkiliyor.

Teknoloji bize toplum olarak bir şey öğrettiyse, o da anında yanıtların ve anında sonuçların rahatlığından yararlanabilmemizdir. Bu, anlık tatmin beklentisini yarattı. Bu nedenle, bir web sitesi ziyaretçisi ilk birkaç saniyede ihtiyaçlarını karşılamazsa, gidebilecekleri başka bir yere gideceklerdir. Ve bu büyük olasılıkla rakiplerinize gidecekleri anlamına gelir.

Web Sitesi Ziyaretçisinin Davranışını Anlamak

Web sayfaları, yüklendiklerini gösteren herhangi bir simge kullanmaz. Bu nedenle, bir ziyaretçi URL'yi yazdıktan sonra birkaç saniye içinde herhangi bir şey görmezse, web sitesinde bir sorun olduğunu varsayar. Onlar için geri düğmesine basmak ve farklı bir siteyi denemek artık beklemekten daha kolaydır.

Bu, ziyaretçinin bu noktada web sitenizden ayrıldığı ve mevcut bir satışı kaybettiğiniz anlamına gelir. Ayrıca, asla geri dönmemelerine ve dolayısıyla gelecekteki satışları etkilemelerine neden olabilir. Şimdi, eğer o ziyaretçi kendi sosyal çevrelerindeki diğerlerine deneyimi anlatırsa, bu daha da fazla satış kaybı olabilir. Bunun nedeni, potansiyel müşterilerin sitenizin yüklenmesini beklemek istemeyeceği için sitenizi tamamen önleyeceğidir.

Web Sitesi Hızı Sadece İnsanlar İçin Önemli Değil

Google gibi arama motorları da önemsiyor. Google, web sitesi hızını, arama algoritmasının web sitelerini sıralamak için kullandığı kritik bir faktör olarak belirtir. Bu nedenle, yavaş bir web sitesi SEO sıralamanızı olumsuz etkileyebilir ve bu da trafiği ve esasen satış hacminizi etkiler.

Google, bir web sitesinin üç saniyeden kısa sürede yüklenmesini önerir. Bu, arama motorlarında iyi sıralama yapmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, değerli içerik olan bir sonraki etkileşim taktiğinize ulaşmak için ziyaretçilerinizi web sitenizde yeterince uzun süre tutacaktır.

Web Sitesi Hızını Ele Alma

Web sitesi hızını artırmak için yapabileceğiniz birçok şey vardır. Başlamak için, Google'ın PageSpeed Insights gibi bir araçla hız denetimi yapmak iyi bir fikirdir. Burada, Joomla! web sitenizi hızlandırmanıza yardımcı olacak birçok seçeneğiniz var.

Açık kaynaklı bir platform olarak Joomla!, yükleme süresi de dahil olmak üzere her zaman bir şekilde geliştirilmektedir. Kullanabileceğiniz üçüncü taraf uzantılarla birlikte kullandığınız Joomla! sürümünü düzenli olarak güncelleyin.

Ardından, Joomla! sitenizin bir parçası olan uzantıları gözden geçirin. Hangileri sahip olunması gereken uzantılardır ve hangileri asla kullanılmaz? Ekstra bagaj web sitenizin hızını yavaşlatabileceğinden kullanılmayan "ekstra" uzantılardan kurtulun.

Başka bir ipucu, Joomla! önbelleğe almayı etkinleştirmektir. Bu işlem, web sitesi ziyaretçisine önceden oluşturulmuş içeriği sunmanın bir yolunu sunar. İçerik değiştirilirse, kullanıcılar web sitesi en yeni içeriği yükleyene kadar en azından önbelleğe alınmış sürüm olan eski sürümü alacaktır.

Ayrıca dosya boyutunu ve dolayısıyla sunucu yanıt süresini küçülten Gzip sıkıştırmasını da etkinleştirebilirsiniz. Ek olarak, bir içerik dağıtım ağı (CDN) Joomla! web sitenizi hızlandırabilir. Bu araç, web içeriğini sunmak için coğrafi yakınlığa dayanan, birbirine bağlı bir önbellek sunucusu sistemidir. Metin ve grafikler, medya dosyaları, uygulamalar ve canlı akış veya isteğe bağlı akış sağlarken iyi çalışır.

Joomla! web sitenizde ele alınacak başka bir alan resimler. Web sitenizin ayrılmaz bir parçası olsalar da, aynı zamanda hatırı sayılır bir bant genişliği ve yavaş yükleme süresi kullanırlar. Bunu çözmek için, görüntü boyutunu küçültmek ve optimize etmek için TinyPNG veya PunyPNG gibi araçlar kullanabilirsiniz.

Joomla! web siteniz için mobil optimizasyon da önemlidir. Bu, mobil sitenizin hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlamak için yukarıda belirtildiği gibi aynı tür optimizasyon taktiklerini uygulamanın zamanı da olabilir.

Web Sitenizi Hızlandırın

Dönüşümleri ve satışları artırmak için Joomla! web sitenizi hızlandırmanın şimdi tam zamanı. Yalnızca birkaç araç ve düzenli temizlik, web sitenizi istek üzerine çalışmaya hazır hale getirebilir ve ziyaretçilerinizin anında memnuniyet beklentilerini karşılayabilir.

Kaynak: Joomla.org

Comments powered by CComment

Önerilen Makaleler