Açık Kaynağın Gücü

Açık Kaynağın Gücü

Kullanıcılar, bir yazılım platformunun sağladığı şeylere kilitli kalmak istemezler. Açık kaynak sizi bu durumdan kurtarmaya geliyor! Açık kaynaklı yazılım, söz konusu yazılımın kaynak kodunun geliştirici topluluğu içinde kullanılmak ve değiştirilmek üzere kamuya açık olduğu anlamına gelir. Bu tür bir yazılım, işbirliğini, şeffaflığı ve karşılıklı faydaları destekler.

Açık kaynağın gücünün sunduğu ve Joomla! ile çalışırken ne anlama geldiğine dair kısa bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sürekli İyileştirmeler

Açık ortam, geliştiricilere yazılımı sürekli olarak daha iyi hale getirme, yeni özellikler ekleme, hataları ve sorunları ele alma ve her şeyin doğru şekilde çalışmasını sağlama fırsatı sunar. Bu sürekli iyileştirmeler, bilgisayar korsanları taktiklerini değiştirdikçe ortaya çıkan güvenlik kusurlarını veya yeni sorunları da ele alır. Çalışma, yazılımı diğer yeni araçlar ve platformlarla entegre etmenin yollarını bulmayı da içerebilir.

Maliyet Etkili

Açık kaynaklı çözümler ücretsiz olma eğilimindedir, bu da onları yeni başlayanlar ve küçük işletmelerden kar amacı gütmeyen kuruluşlara ve işletmelere kadar pek çok işletme için uygun maliyetli bir seçenek haline getirir. Ücretsiz bir şey sunma yeteneği, genellikle başkaları için iyilik yapmaya odaklanan geliştiricilere hitap eder.

İlham Verici ve Yenilikçi

Kaynak kodunu kullanılabilir hale getirmek, mevcut koddan yeni çözümlerin ortaya çıkmasına da olanak tanır. Geliştiriciler, çeşitli kod segmentlerinin diğer projelerde kendilerine nasıl yardımcı olabileceğini görebilirler. Bu şekilde, açık kaynağın gücü diğer açık kaynak çözümlerine aktarılır.

Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik

Açık kaynak, açık kaynak yazılıma kimin ne sağladığına ilişkin ayrıntıları listeleyerek geliştiricilerin katkılarını netleştirmek de dahil olmak üzere gerçekten açık anlamına gelir. Bu, her geliştiriciyi açık kaynaklı yazılımı değiştirmek için yaptıklarından sorumlu tutan şeffaf bir süreç oluşturur.

Açık Kaynak Yazılım Olarak Joomla!

Joomla! oluşturulduğu ve 2005 yılında piyasaya sürüldüğü günden beri, açık kaynağın gücüyle besleniyor. Aslında Joomla! adı, Swahili dilindeki, "bir bütün olarak" veya "hep birlikte" anlamına gelen "jumla" kelimesinden gelir. Ve son 15 yılda birçok kişi modüller, şablonlar ve eklentiler dahil binlerce uzantı oluşturmak için bir araya geldi. Her biri, Joomla'nın "bütününü" daha da iyi hale getiren parçalara katkıda bulundu.

Joomla!, lansmanından bu yana, işlevselliğinin ve özelliklerinin herkes için ücretsiz kalması gerektiğine inanan bir geliştirici topluluğu tarafından korunmakta ve desteklenmektedir. Açık kaynak içerik yönetim sistemi platformunu kullanmak, uzantı geliştiricilerinin, entegratörlerinin ve çok sayıda BT uzmanının uzmanlığını ve deneyimini elde edeceğiniz anlamına gelir.

Açık kaynak katkıları, bir içerik yönetim sistemi olarak Joomla'nın kullanılabilirliğine ve esnekliğine, sezgisel yeteneklerine, yanıt verebilirliğine ve işlevselliğine katkıda bulundu.

Açık kaynak temelli olmak, Joomla'nın diğer içerik yönetim sistemlerinin sunmayabileceği birçok özelliğe sahip olduğu anlamına gelir. Bu farklılaştıran özellikler arasında çok dillilik, arama işlevselliği, ön uç düzenleme, ölçeklenebilirlik MVC yapısı, duyarlı web sitesi tasarımı ve hak yönetimi bulunur.

Joomla! Gibi Açık Kaynak Yazılımları Kullanmanın Ticari Faydaları

Yukarıdaki avantajlardan bazıları bir işletmeyi olumlu etkilese de, Joomla! gibi açık kaynaklı yazılım çözümlerini kullanmak için daha büyük bir iş durumu vardır:

  • Bir tedarikçinin sizin için yapmasına bağlı kalmak yerine, işletmenizin birden çok stratejik hedefi gerçekleştirmesi için ihtiyaç duyduğu işlevselliği ekleme esnekliği ve çevikliği;
  • Lisanslama, satıcılar ve eğitim için beklemek yerine işletmenizi hedef kitlenizin önüne çok daha hızlı bir şekilde ulaştırma hızı;
  • Basit sürümlerden büyüyen bir şirketin artan bant genişliğini kaldırabilecek daha karmaşık platformlara geçiş için ölçeklenebilirlik;
  • Yüz yüze işten uzak ortama geçiş gibi çeşitli organizasyonel ve operasyonel ihtiyaçlara yardımcı olabilecek diğer araçları gerektiği gibi eklemek için entegrasyon yeteneği;
  • Yeni, daha güvenli bir sürüm sağlamak için zaman alan ticari yazılıma karşı sürekli güncellenen sağlam güvenlik yardımı.

İşinizi güçlendirmek söz konusu olduğunda, Joomla! gibi açık kaynaklı yazılımlar şimdi ve gelecek için iyi bir seçimdir.

Kaynak: Joomla.org

Comments powered by CComment

Önerilen Makaleler