Blog

SEO İçin Joomla'nın Güçlerinden Nasıl Yararlanılır?

SEO İçin Joomla'nın Güçlerinden Nasıl Yararlanılır?

Her işletmenin dünyada varlığını duyurmak için harika bir web sitesine ihtiyacı vardır ve her web sitesinin arama motoru sonuç sayfasında en yüksek konumu elde etmek için SEO'ya ihtiyacı vardır.

Biri olmadan diğeri eksiktir. Ancak arama motoru optimizasyonu tek başına web sitenizi Google arama sonuçlarının ilk sayfasında gösterme gücüne sahip mi? Herhangi bir uzman, SEO'nun çalışması için bir web sitesinin birkaç kazanan özelliğe sahip olması gerektiğini söyleyecektir. Joomla, pazarlama çabalarınızı başarıya ulaştırmanıza yardımcı olabilecek böyle bir özelliktir. Nasıl olduğunu tartışalım.

Özetle Joomla

Joomla, yerleşik SEO özellikleriyle donatılmış bir içerik yönetim sistemidir. Joomla Meta Veri seçenekleri sekmesi ve sayfa görüntüleme sekmesi, mevcut SEO özelliklerinin örnekleridir. Genel Yapılandırma da, bir SEO ayarları sekmesi de vardır. Joomla 1.7'den sonraki sürümlerde, site başlığına sayfa adını ekleme seçeneği, menü öğelerinde Meta veri seçenekleri, takma adlarla makale başlığı seçenekleri sağlama ve sayfa başlığı görüntülenerek arama motorlarına görünür hale getirilmesi gibi daha fazla SEO özelliği vardır.

Arama motorlarında üst sıralarda yer almak her SEO şirketinin nihai hedefi olduğundan, web geliştiricileri en SEO dostu özelliklere sahip web siteleri oluşturmak için en iyi aracı ve içerik yönetim sistemini ararlar. Joomla şablonları, web siteleri oluşturmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Şablonlar, web sitesi tasarım sürecini hızlandırmak için özelleştirilebilen hazır teklifler gibidir. Bu yazıda, Joomla şablonlarının kullanımı ve web sitelerinin arama motorları için nasıl sevimli hale getirileceğine odaklanacağız.

Joomla Şablonları

Joomla şablonları aslında web geliştiricilerinin web sitelerine hayat vermesine yardımcı olur. İçerik ve modüller yerleştirildikten sonra, web geliştiricileri, web sitesinin tamamlandığında nasıl görüneceğini ve kullanıcılardan ne tür yanıtlar üreteceğini öngörmeyi severler. Bu, nihai ürünü görselleştirmeye yardımcı olan bir dizi dosyadan oluşan web sitelerinin kabuğu gibi şablonlar kullanılarak elde edilir.

Aslında, web sitesinin bir fikir edinmek için düzenlendiği bir platform sağlar. Menü stilinin, renginin, yazı tiplerinin, temel düzen tasarımının, gezinme kontrollerinin, arka planın ve web sitesinin başlığının etkisi şablonlar kullanılarak ölçülebilir. Şablonu kullandıktan sonra kişinin nasıl hissettiğine bağlı olarak web sitesinde uygun değişiklikler yapılır.

Şablonlar ve SEO Sıralaması

Joomla, şüphesiz SEO şirketleri tarafından kullanılan en güçlü ve çok yönlü içerik yönetim sistemlerinden biridir. Kullanımı kolaydır ve popülaritesinin başlıca nedenleri olan uygun şekilde ölçeklendirilebilir. Ancak bu, Joomla platformunda web siteleri oluşturmanın ve Joomla şablonlarını kullanmanın size otomatik olarak arama sonuçlarında iyi sıralama avantajları sağlayacağı anlamına gelmez. Fırsatların sizin tarafınızdan doğru kullanılması koşuluyla, iyi sıralama olanakları çok fazladır. Bu, Joomla'ya dahil edilen SEO özelliklerinin tam olarak anlaşılmasını gerektirir.

Okunabilir ve Arama Motoru Dostu URL

Arama motoru sıralaması, web sitelerinin arama motorları tarafından nasıl dizine eklendiğine bağlıdır. Web siteniz için seçtiğiniz URL adıyla başlar. Hızlı indeksleme için, indekslemede avantaj elde etmek için seçtiğiniz URL'nin arama motorları tarafından kolayca okunabilir olması gerekir. Temel kural, URL adının kısa ve net olması ve anahtar kelimeleri içermesidir. Özellikle, URL'ye eklenen arama motoru dostu bir bileşen olmalıdır. sh404SEF, Joomla için bir SEO eklentisidir. Bu özellik, arama sıralamasını iyileştirmek için kullanılabilir. Ayrıca 404 hatalarının kaynağının izlenmesine de yardımcı olur. Web sitenizin bozuk alanlarını düzeltmek için kullanabilirsiniz.

Organize İçerik

Arama motorlarının SEO kurallarına uymak zorundasınız ve Google yolu gösteriyor. Web sitenizdeki içerik, kullanıcılar için mükemmel bir anlam ifade edecek şekilde mantıklı bir şekilde iyi organize edilmelidir. İçeriğin önce kategorilere ve alt kategorilere ayrılması ve ardından tüm paketin tek bir kategori altında toplanması gerekir. Tüm içerik hiyerarşik bir şekilde düzenlenmelidir. Joomla kategorisi altında, Joomla SEO, Joomla eklentileri, İpuçları ve püf noktaları gibi alt kategoriler olabilir. Benzer içerikler ortak kategorilere yerleştirilir. Organize içerik sadece arama motorları tarafından değil, aynı zamanda web sitenizi beğenirlerse müşterilerinize dönüşebilecek son kullanıcılar tarafından da beğenilir!

Joomla, içerikleri düzenlemek için yerleşik bir kapasiteye sahiptir ve içerik planınızla eşleşen uygun kategorileri ve alt kategorileri seçmeniz gerekir. Bu, SEO çabalarınızı büyük ölçüde artırmanıza yardımcı olabilir.

Dahili Bağlantılar İçin Optimize Edilmiş Menü Yapısı

Chicago'daki SEO hizmetleri tarafından ortaya konduğu üzere, dahili bağlantıların sayfa sıralamaları üzerinde yüksek etkisi vardır. Bu, Joomla SEO göz önünde bulundurularak, özel olarak optimize edilmiş tanımlanmış bir menü yapısı tarafından yönlendirilir. Öne çıkan makaleler bileşeni, buna göre oluşturulan ana sayfaya bağlantılıdır.

Bu, herhangi bir kategorideki herhangi bir makalenin bağlantıya göre öne çıkarılmasına izin verir. Bunu, her ana kategoriye bağlı bir menü öğesi oluşturarak takip eder. Ana kategori altında, ana kategoriye ait alt kategorileri barındırmak için alt menüler oluşturulur. Menü, arama motorlarının çok sevdiği, yukarıdan aşağıya mantıksal bir yapıya kavuşuyor.

Dahili Bağlantılar Oluşturun

Joomla SEO başarısı için dahili bağlantılar oluşturmak çok önemlidir. Dahili bağlantılar iki şekilde yardımcı olur:

  • İç bağlantılar, okuyucuları web sitesine yönlendirerek web sitesindeki diğer ilgili içerikleri okumaya teşvik etmek için kullanılır. Süreçte kendi içeriğinizle alakalı konular birbirine bağlanabilir. Bu, okuma deneyimine daha fazla değer katar. Okuyucular, ondan çok zenginleştirilmiş deneyim elde ederler. Bu süreçte hemen çıkma oranı düşer ve arama motorları web sitesi hakkında olumlu sinyaller alır.
  • İkinci tür, sayfa sıralamasının bir sayfadan diğerine aktarılmasına yardımcı olan iç yapı bağlantılarıdır. Bu tür bağlantılar, önceki paragrafta tartışıldığı gibi menü yapısı kullanılarak farklı kategorilerin ve alt kategorilerin içerikleri birbirine bağlanarak oluşturulur. Yeni içerik bu yöntemle hızlı bir şekilde sıralanabilir.

Sayfa başlıkları, sayfa içi SEO sıralamasını etkileyen en yüksek etkili SEO faktörleridir. Joomla SEO eklentisi sh404SEF sizin için harikalar yaratabilir.

Kaynak: Selina Jenkins

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.