İşletmenizi İnternete Taşımanın 5 Yolu

İşletmenizi İnternete Taşımanın 5 Yolu

İnternet, belirsizlik zamanında en önemli altyapı olarak her zamankinden daha fazla dünyanın omurgası olarak hizmet veriyor. Hayatımızın bir kısmı pencereden atıldı, öyle ki büyük şirketler bile evden veya uzaktan çalışmak gibi alternatif yöntemleri kullanmayı tercih ediyor. Yelpazenin diğer tarafında, bir KOBİ sahibiyseniz, işinizi dünya çapında ağa aktarmak nispeten daha kolaydır.

Neden İşinizi Çevrimiçi Yapmalısınız?

İşletmenizi çevrimiçi ortama taşımanın doğal faydaları vardır. Anında daha yeni ve daha fazla potansiyel müşteriye maruz kalırsınız ve yepyeni bir sınır keşfedersiniz. Dahası, girişimcilik ruhunuzu ateşleyecek yepyeni zorluklar yaşayacağınızdır! Pandemi döneminde birçok kişi evden çalışıyor.

Bunlar herkes için çok zor zamanlar, ancak şimdi bile E-ticaret, dağıtım hizmetleri ve E-öğrenim gibi işletmeler hızla yükseldi. Bu yüzden, bence bu eğilime atlayıp çevrimiçi imparatorluğunuzu kurmaya başlamanız için en iyi zaman!

Ekibinizle Nasıl İletişim Kuruyorsunuz?

Bu adaptasyon sürecinin önündeki en büyük engel iletişimdir. En büyük başarılı şirketlerin bile bu konuda sorunları var ve bu konuda uzmanlaşmak zor olacak. Ama bu en azından cesaretinizi kırmamalı! Neyse ki, bu hedeflere ulaşmanıza yardımcı olacak birkaç harika araç var.

Slack: Küçük ve orta ölçekli firmalar arasındaki iletişimi optimize etmek için işbirliğine dayalı bir iş platformudur. Slack'ın özellikleri arasında dosya paylaşımı, ekran videoları, benzersiz iş parçacıkları oluşturma, ekip kanallarını koruma yer alır. Hızlıdır, ekonomiktir ve tüm cihazlarda harika çalışır. Ayrıca sinerjiyi korumak için son derece gerekli olan VoIP aramaları ve video konferansları yapmanın ek avantajını da elde edersiniz.

Trello: Bir iletişim aracı olmaktan çok bir ürün yönetimi ve koordinasyon aracıdır, ancak ekip çapında bir iletişim platformu olarak oynayacağı çok önemli bir role sahiptir. Bekleyen, devam eden ve tamamlanan görevleri oldukça etkili bir şekilde takip edebilirsiniz.

Facebook Messenger: Biraz alışılmadık görünebilir, ancak Slack ile birlikte bir mesajlaşma grubu çevrimiçi iletişim için çok yararlıdır. Hiçbir anlık mesajlaşma hizmeti, Facebook Messenger'ın erişilebilirliğini asla aşamaz. Bir haberci grubu, şirket çapında güncellemeler, acil durumlar ve uyarılar için oldukça etkilidir.

Çevrimiçi İşlem için Yeni Uygulamaları Uyarlama

İşletmeniz için çevrimiçi bir bileşen geliştirirken, platformunuzu çevrimiçi bir şirketin zorluklarına uyarlamanız gerekir. Herhangi bir çevrimiçi şirketin birkaç ana unsuru şunlardır:

Güvenilir Barındırma: Sonuçta, kullanıcı erişemezse çevrimiçi bir şirket adına değmez. Araştırmalar, 0,5 saniyelik daha kısa yükleme sürelerinin bile ziyaretçi tutma oranını %10 artıracağını göstermiştir. Ve bu yükleme süreleri önemli ölçüde barındırma sağlayıcısına bağlıdır. İşletmeniz için en iyi barındırma sağlayıcısını seçmek, yüksek kaliteli barındırma ve ekonomik açıdan mantıklı seçenekler arasında dengeleyici bir eylem olacaktır.

Markalı Alan Adı: Halihazırda mevcut ancak sınırlı bir web siteniz varsa, alan adı bir sorun olmamalıdır. Bunu yapmazsanız, burada uygun bir alan adını nasıl seçeceğinize dair birkaç ipucunu bulabilirsiniz:

  • Hassasiyet anahtardır
  • Telaffuz etmesi kolay isimler daha çekici
  • Tirelerden kaçının
  • En kısa sürede bir tane satın alın

CMS: İşletme web siteniz için bir CMS kullanmak çok uygun bir seçenektir çünkü CMS'ler ilk kullanım durumlarının ötesine geçmiştir. Artık tüm iş ihtiyaçlarınız için Joomla'yı zahmetsizce kullanabilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz şablonların yanı sıra uzantılar ile hayalinizdeki web sitesini oluşturabilirsiniz.

Web Sitesi Güvenliği: Web sitenizi korumak, çevrimiçi varlığın hayati bir parçasıdır. İşletmenizi ve kullanıcıları güvenlik sorunlarından korumak için, Joomla web sitenizi kötü niyetli saldırılardan nasıl koruyabileceğinize bir göz atın.

Para Kazanma Planlarınızı Uyarlama

Normalde para kazanma stratejisi, çevrimdışı ve çevrimiçi işletmeler arasında farklılık göstermelidir. E-ticaret planları ve modelleri çok farklıdır ve ihtiyaçlarınıza ve ürününüze bağlı olarak en fazla faydayı sağlamak için bunlara ince ayar yapabilirsiniz. Birkaç model var:

Freemium ürünleri: Bu modelde aynı ürünün iki çeşidi vardır. Ücretsiz sürümü ise asgari işlevsellik gerçekleştirir ve sadece temel görevleri vardır premium sürümü ürünün gelişmiş özelliklerinin tümünü açar. Yalnızca premium sürüm satın alınmalıdır.

Aboneliğe dayalı ürünler: Bu model, tüketiciye ürününüze sınırlı süreli erişim sağlar. Süre sona erdikten sonra (genellikle aylık veya yıllık döngüler olarak oluşturulur) müşteri, hizmetinize erişimi sürdürmek için daha fazla ödeme yapmalıdır. Bu modellerin, potansiyel bir müşterinin ürünü ödemeden önce deneyebileceği bir deneme süresi içermesi de alışılmadık bir durum değildir. Örneğin Netflix veya Spotify abonelikleri.

Bir müşteri için özel ürünler yaratmak: Bu model oldukça serbesttir ve çok az "kuralı" vardır. Basitçe ifade etmek gerekirse, müşteri size ne istediğini söyler, siz onu tasarlar ve geliştirirsiniz ve eğer iyi çalışıyorsa, bunun için para alırsınız.

İşletmenizin Sosyal İmajını Oluşturmak

Çevrimiçi bir varlık oluşturmanın çok faydalı bir yolu, şirketinizi sosyal ve profesyonel ağ yoluyla tanıtmaktır. Kontrol listenizde olması gereken birkaç öğe var:

  • İşletmeniz için bir Facebook Sayfası Oluşturmak
  • Google İşletme Profili Oluşturma
  • Şirketiniz için bir LinkedIn profili oluşturmak
  • Instagram işletme profilinde düzenli olarak yayınlama

Üzerinde olabileceğiniz tonlarca daha fazla sosyal ağ var, ancak bunlar pratikte çevrimiçi bir varlığa sahip olmak için bir gereklilik olan en önemli olanlardır.

SEO Kullanarak Ziyaretçi Sayısını Artırın

Sağlam bir SEO planı, web sitenizin genel görünürlüğüne hizmet edecektir. Müşterileriniz ürünlerinizi ararken, arama motorları web sitenizin ziyaretçi sayısındaki en büyük faktörlerden biridir. Bu nedenle, iyi SEO uygulamalarını takip etmek çok önemlidir.

Joomla, SEO için her zaman öncü olmuştur ve en iyi uygulamalar söz konusu olduğunda size her zaman en çok aracı verecektir. Joomla web sayfanızı, teknik detaylara giren arama motorları için nasıl optimize edeceğinize dair bir yazımız var, mutlaka kontrol edin!

Yavaş yavaş, çevrimiçi varlığınızı oluştururken, sitenin ziyaretçileri ve otoritesi de artacaktır. Metinlerinizi net, SEO dostu ve net tutmayı unutmayın.

Son Sözler

Temel bilgileri hazırladıktan sonra, Joomla ile çevrimiçi bir işletme web sitesi çalıştırmak için çok önemli olduğunu düşündüğümüz bazı derinlemesine bilgilere bakmayı unutmayın. Peki ne bekliyorsunuz? Ctrl + T'ye basın, tarayıcınızda yeni bir sekme oluşturun ve işletmenizi çevrimiçine almaya başlayın!

Comments powered by CComment

Önerilen Makaleler