Haberler

Joomla! 'yı Seçmek İçin Beş Neden

Joomla! 'yı Seçmek İçin Beş Neden

Web sitesi yazılımları arasında her zamankinden daha fazla CMS platform seçeneği var. Hepsi güçlü özelliklere sahiptir, ancak bu özelliklerin gerçek hayatta nasıl yardımcı olduğu her zaman açık değildir.

Bu yazıda, birçok kişinin web sitesi hedeflerini gerçekleştirmek ve gerçek dünyadaki web sitesi zorluklarını çözmek için Joomla! 'yı seçmesinin beş sebebine değineceğiz..

İşte insanların Joomla! 'yı seçmelerinin beş sebebi:

Joomla! Bize Nasıl Yardımcı Olabilir?

Bu makale, Joomla! 'yı diğer CMS platformlarıyla karşılaştırmakla ilgili değil, zaten birçok CMS karşılaştırması var. Çoğunlukla bir şekilde önyargılıdırlar ya da her zaman anlamlı olmayan genelleştirilmiş bilgiler içerirler. Gerçek hayatta belirli hedeflere ulaşmamız gerekir ve doğru araçları seçersek hedeflerimizi gerçekleştirmek daha kolaydır.

Bu yazı Joomla! 'nın güçlü yönleri hakkında. Bu özellikler güçlüdür, ancak yapmamız gerekenlere başvurulursa sadece bizim için yararlıdırlar. Bir proje için doğru CMS'yi seçmek kendi içinde bir süreç olabilir ve sadece sizin için en iyi neyin işe yaradığına karar verebilirsiniz, ancak bilinçli bir karar vermek her zaman iyidir.

1. Kapsamlı İçerik Yönetimi özellikleri

Joomla! bir içerik yönetim sistemi olarak temelden inşa edildi ve içerik yönetimini en iyi şekilde yapmaktadır. Çeşitli şekillerde içerik oluşturmanıza, düzenlemenize, sıralamanıza ve görüntülemenize yardımcı olacak yüzlerce seçenek ve düzinelerce arayüz ekranı vardır.

Joomla! 'yı Seçmek İçin Beş Neden

Joomla!, web sitenizi kontrol etmek için kapsamlı arayüz seçenekleri sunar. Karmaşık içerik yönetimi ve görüntüleme görevleri gerçekleştirmek için ek kodlama veya eklenti gerekmez.

İçerik yönetimi özellikleri bir web sitesi büyüdükçe daha da önem kazanmaktadır. Çok sayıda menüler, makaleler, kategoriler veya sayfalar içeren web siteleriyle uğraşırken Joomla! arayüzünün sunduğu birçok avantaj vardır.

Menülerden, makalelerden, kategorilerden, etiketlerden ve diğer dahili ve üçüncü taraf işlevlerini arayüzden doğrudan çalıştırabiliriz. Joomla! da aklınıza gelebilecek hemen hemen her şey için bir düğme veya ayar vardır ve tümü standart, ek kod veya eklenti gerektirmez.

BU JOOMLA'YI AŞAĞIDAKİLER İÇİN MÜKEMMEL BİR SEÇENEK HALİNE GETİRİYOR:

 • Büyük miktarda içerik ve sayfa içeren web siteleri
 • Büyük veya karmaşık gezinme yapılarına sahip web siteleri
 • Kodlama deneyimi olmadan web sitesini kendiniz yapın
 • Her şeyi her zaman organize etmek isteyen insanlar

İpucu: Her arabirim ve bileşen, sıralama, filtreleme ve organizasyon seçeneklerinden, içerik görüntüleme kontrollerinden (başlık, yazar, tarih vb.), Sayfa görüntüleme kontrollerinden, blog sayfası düzenlerinden (evet Joomla! blog olabilir), her şeyi kontrol etmek için çeşitli seçenek ve ayarlara sahiptir. Meta veriler, SEO ayarları ve daha fazlası. Bakacağınız yeri biliyorsanız, kaputun altında çok fazla kontrol ve güç var.

Kapsamlı temel işlevler, ek eklenti veya eklentilere olan ihtiyacı ortadan kaldırmaya da yardımcı olur. Bu, zaman içinde istikrar, güvenlik ve bakım konusunda yardımcı olabilir.

2. Standart Arayüz ve Fonksiyonellik

Daha fazla özellik her zaman daha fazla öğrenme eğrisi ile gelir ve Joomla! da hiçbir özellik eksikliği yoktur. Joomla! 'nın bir dizi standart denetime sahip olduğunu ve çekirdek özelliklerin çoğunun benzer şekilde çalıştığını bilmek yardımcı olabilir. Bu sadece Joomla! 'yı öğrenmemize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda daha kararlı ve güvenli bir CMS temeli oluşturur. Bu temel, Joomla! 'daki birçok güçlü özelliğin kaynağıdır.

Joomla! 'yı Seçmek İçin Beş Neden

Joomla! arayüzü, Joomla! çekirdeği boyunca standartlaştırılmıştır. Joomla! da bir özelliği nasıl kullanacağınızı öğrendiğinizde, Joomla! da birçok şeyi nasıl yapacağınızı öğrendiniz demektir. Örneğin, bir Makale oluşturduğunuzda, esas olarak Kategoriler ve Etiketlerin nasıl oluşturulacağını bilirsiniz. Ayrıca, tüm içerik kaydetme, kapatma, kopyalama özellikleri çoğu temel bileşen ve birçok üçüncü taraf uzantı için aynıdır. Joomla! da biraz öğrenme çok yol alabilir.

Daha gelişmiş kullanıcılar için, Joomla! 'daki temel PHP mimarisi de standartlaştırılmıştır. Joomla!, standartlaştırılmış bir MVC tabanlı programlama modeli üzerine kurulmuştur. Bu, birçok geliştiricinin takdir ettiği özelleştirmeler ve entegrasyonlar için kararlı bir temel sağlar.

BU JOOMLA'YI AŞAĞIDAKİLER İÇİN MÜKEMMEL BİR SEÇENEK HALİNE GETİRİYOR:

 • Kendi web sitesini yönetmesi gereken herkes
 • Web sitesi içeriğini yönetmek için müşterileri veya çalışanları eğitin
 • Kendin yap web sitesi oluşturucular
 • Web sitesi entegratörleri ve müşteri sitesi üreticileri
 • Geliştiriciler ve programcılar

İpucu: Joomla! da öğrenmek biraz zaman alabilir, ancak bir kez yaptıktan sonra emrinizde güçlü bir takım araçlara sahip olacaksınız. İş akışı ve operasyon ilk bakışta sezgisel görünmeyebilir, ancak tüm parçaların birbirine nasıl uyduğunu öğrendikten sonra bunu anlamak daha kolay hale gelir.

3. Kullanıcı Yönetimi ve ACL Özellikleri

Bir kullanıcı kayıt sistemi, kullanıcı yöneticisi ve çoklu ACL (Erişim Kontrol Listesi) seviyeleri, Joomla! 'nın çekirdeğine yerleştirilmiştir. Bu, Joomla! 'yı kullanıcı hesapları, kullanıcı kayıtları veya içerik kısıtlama özellikleri gerektiren web siteleri için ideal bir seçim haline getirir.

Joomla! 'yı Seçmek İçin Beş Neden

Kullanıcı kaydı ve özelleştirilebilir erişim kontrolü Joomla! 'nın çekirdeğinde yerleşiktir. Joomla! da temel kullanıcı hesaplarını, kullanıcı kayıtlarını, kullanıcı erişim seviyelerini, içerik kısıtlamalarını ve yönetici arayüzü kısıtlamalarını ayarlamak çok kolay. Standart ACL seviyeleri yeterli değilse, herhangi bir çekirdek özellik ve çoğu üçüncü taraf uzantısında istediğiniz tüm özelleştirilmiş izin ayarları ile ihtiyaç duyduğunuz sayıda özel düzey oluşturabilirsiniz. Hepsi Joomla! 'nın merkezinde inşa edilmiş ve baştan başlamaya hazır.

BU JOOMLA'YI AŞAĞIDAKİLER İÇİN MÜKEMMEL BİR SEÇENEK HALİNE GETİRİYOR:

 • Kullanıcı kaydı gereksinimleri olan web siteleri
 • İçerik kısıtlama gereksinimleri olan web siteleri
 • Üyelik veya abonelik tabanlı web siteleri
 • Topluluk veya forum tabanlı web siteleri
 • Özel bir "Müşteri Alanı" veya müşteri girişi bölümüne ihtiyaç duyan iş siteleri
 • Büyük web sitesi personeli veya katkıları olan şirketler

İpucu: Çekirdek ACL, Joomla! da standartlaştırılmıştır, bu, ACL ayarlarının Joomla! 'daki temel özellikleri'nde aynı şekilde uygulanmasına izin verir. Bu standart çoğu üçüncü taraf uzantısına da entegre edilmiştir. Tüm bu karmaşık ayarlar bir arayüz penceresi ile gerçekleştirilir ve kodlama gerekmez. Çekirdek ACL özellikleri özelleştirilebilir ve Joomla! 'nın ön ve arka tarafında çoğu durumu kapsar ve ihtiyacınız olduğunda daha fazla kontrol sağlayan birçok uzantı vardır.

4. Gelişmiş Şablon Kontrolü

Bazı CMS platformları, yalnızca bir web sitesi genelinde bir etkin şablona (veya temaya) veya bir şablon setine izin verir ve çoğu durumda bu yeterlidir. Ancak, farklı sayfalarda farklı şablon ayarları yapmak daha kolay olsaydı ya da web sitenizde birden fazla şablon kullanabilmeyi dilediyseniz, Joomla! bu isteğinize veya çağrıya cevap verebilir.

Joomla! 'yı Seçmek İçin Beş Neden

Joomla!, basit veya karmaşık tasarım gereksinimlerini birçok farklı şekilde ele alabilir. Joomla! da, istediğiniz kadar çok şablon yükleyebilir ya da ayarları tek bir şablon için istediğiniz sayıda geçersiz kılma oluşturabilir ve sayfa bazında varyasyonları atayabilirsiniz.

Bu, herhangi bir sayfa, sayfa grupları veya web sitenizin belirli alanlarının farklı tasarım ayarlarına sahip olabileceği anlamına gelir. Bunu başarmak için sadece Joomla! Şablon arayüzünde bulunan yerleşik ayarlardan faydalanmamız gerekir, ek kod veya eklenti gerekmez. Sahip olduğunuz kontrol miktarı, şablona bağlıdır.

Örneğin, web sitenizin mavi başlıklı ve yeşil başlıklı başka sayfaları olan bir bölümü veya farklı bir şablonla açılış sayfası varyasyonları oluşturabilir veya tatiller veya özel günler için görünümde geçici bir değişiklik oluşturabilirsiniz. Farklı ayarları ve varyasyonları denemek çok kolay ve bu da bizim web sitesi tasarımlarımızla istediğimiz kadar yaratıcı olmamızı sağlıyor.

BU JOOMLA'YI AŞAĞIDAKİLER İÇİN MÜKEMMEL BİR SEÇENEK HALİNE GETİRİYOR:

 • Geniş veya sık değişen tasarım gereksinimlerine sahip web siteleri
 • Renk değişimi gereksinimlerine sahip çok bölümlü web siteleri
 • Yaratıcı web sitesi tasarımcıları
 • Şablon geliştiricileri
 • Kendiniz yapın web sitesi sahipleri

İpucu: Daha gelişmiş özelleştirmeler için, şablon yöneticisi arayüzü üzerinden şablon kopyaları ve dosya geçersiz kılmalarını doğrudan oluşturabilirsiniz. Yerleşik bir kod düzenleyici, şablonlar için çoğu ön uç görüntü dosyasına erişim sağlamanın yanı sıra, çekirdek işlevler ve üçüncü taraf uzantılarına yönelik dosyaları da görüntüler. Tüm bunları yapabilir ve arka uç arabiriminden ayrılmadan karmaşık özelleştirmeler yapabilirsiniz.

5. Uluslararası Dil Desteği

Joomla! 'nın dünya çapında bu kadar popüler olmasının muazzam bir nedeni sunduğu kapsamlı uluslararası dil desteğidir. Joomla! birçok farklı dilde veya birden fazla dilde kurulabilir ve kutudan çıktığı anda çok dilli özellikler sunar.

Joomla! 'yı Seçmek İçin Beş Neden

Uluslararası dillere destek, Joomla! çekirdeği boyunca entegre edilmiştir. Joomla! 'daki her şey gibi, dil ayarları standartlaştırılır ve farklı şekillerde uygulanabilir. Örneğin, farklı konumlardan kişilerin ana dillerinde çalışabilmeleri için dil ayarları kullanıcı bazında atanabilir.

Herhangi bir ayar sayısına bağlı olarak belirli diller için bir web sitesinin içeriğini, gezinmesini veya bölümlerini de oluşturabiliriz. Bunun için birçok uygulama ve Joomla! 'daki çok dilli özellikleri genişletmenin birçok yolu var. Bu özellik, Joomla! topluluğunu global bir topluluk yapan şeydir ve Joomla! 'yı dünyanın her yerinden bazı kullanıcılar için tek CMS seçeneği haline getirir.

BU JOOMLA'YI AŞAĞIDAKİLER İÇİN MÜKEMMEL BİR SEÇENEK HALİNE GETİRİYOR:

 • Uluslararası web siteleri ve projeler
 • Çok dilli özellikler gerektiren web siteleri
 • Çok dilli içeriğe sahip web siteleri
 • Çok dilli personel ile takımlar

İpucu: Joomla! 'nın kapsamlı bir dil desteği olmasına rağmen, web sitesi içeriğini çevirmez. Mevcut çevirilere sahip içerikler farklı şekillerde gösterilebilir ve atanabilir, ancak bir dilde yazılmış içeriği otomatik olarak başka bir dile çevirmez. Bu akılda tutulması gereken önemli bir ayrımdır. İhtiyaç duyduğunuzda, uluslararası Joomla! topluluğu içinde birçok ek uzantı ve kaynak var.

6. Bonus Nedeni: Hepsi Birlikte Çalışıyor!

Bu temel ayarlar ve standartlaştırılmış özellikler Joomla! da heryerde mevcuttur. Hepsi bağımsız olarak çalışırlar ve birbirleriyle bağlantılı olarak kullanılabilirler. Örneğin, kullanıcının diline göre farklı görülen farklı tasarımlara sahip farklı sayfalarımız olabilir. Farklı sayfalarda, farklı ayarlara veya ayar kombinasyonlarına göre farklı sayfalarda farklı içerikler gösterebiliriz. Joomla! CMS platformunun gerçek gücü budur.

Son Düşünceler

Bunlar, birçok kişinin Joomla! 'yı takdir etmesinin nedenlerinden bazıları. Bazı senaryolarda Joomla! 'ya birçok dürtü vardır, ancak diğer durumlarda bazı olumsuzluklar da vardır. Büyük veya karmaşık web sitelerinde kesinlikle yardımcı olabilir ve kesinlikle basit web sitelerini ele alabilir, ancak yalnızca temel bilgilere ihtiyaç duyanlar için biraz fazla olabilir. Ele aldığımız özellikler web sitenizin zorluklarından herhangi birini çözebilirse veya özel ihtiyaçlarınız için geçerliyse, Joomla! sizin için harika bir seçim olabilir.

Teorik olarak, herhangi bir CMS diğer herhangi bir CMS eklentileri, uzantıları veya özelleştirmeler aracılığıyla yapabileceği şeyi yapmak için yapılabilir, ancak tekerleği yeniden icat etmek genellikle gerekli değildir ve bunu önlemek için asla iyi bir yaklaşım değildir. Gerçekte, belirli görevlerin bir platformda diğerine göre daha kolay olması daha kolaydır ve bazı platformlar diğer senaryolara göre belirli senaryolar için daha uygundur. Her CMS doğru amaçlar için uygun şekilde kullanıldığında güçlü bir araçtır.

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok CMS seçeneği vardır ve proje gereksinimleri her zaman kararları etkilemelidir. Hızlı ve etkin bir şekilde yapmamız gerekenleri yapmamıza yardımcı olacak CMS'yi seçmek her zaman mantıklıdır. Joomla! 'nın web siteniz için doğru cevap olup olmadığı sadece sizin bildiğiniz bir şeydir. Joomla! 'yı seçmek için harika sebepler var, ancak günün sonunda en iyi CMS seçeneği SİZİN için en iyi olanıdır.

Joomla! açık kaynaklıdır ve joomla.org ve launch.joomla.org adresinde ücretsiz olarak kullanılabilir, bu sayede istediğiniz zaman denemek ve kendiniz görmek için yeterince kolaydır. Küresel Joomla! topluluğu çok aktif ve başlangıçta yardıma ihtiyacınız varsa çok kaynak sunuyor. Web sitesi projelerinizde bol şans!

Kaynak:  Joomla.org - Cliff Pfeifer

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.