Joomla! Temel Özellikleri

Joomla! web siteleri, bloglar, intranetler ve mobil uygulamalar için içerik oluşturmak, düzenlemek, yönetmek ve yayınlamak için kullanılan dünyanın en popüler yazılım paketlerinden biridir. Ölçeklenebilir MVC mimarisi sayesinde web uygulamaları oluşturmak için de mükemmel bir temel oluşturuyor.

Joomla! web üzerinde yüzde 3'lük bir paya sahiptir, aynı zaman da yüzde 9'dan fazla bir CMS pazar payı olan Joomla! dünya çapında yüz binlerce küçük işletme, hükümet, kâr amacı gütmeyen kuruluş ve büyük organizasyonların web varlığına güç vermektedir.

Joomla! yarım milyondan fazla aktif katılımcıdan oluşan, uluslararası bir topluluğun liderliğindeki ödüller kazanan bir CMS'dir, tecrübesiz kullanıcıların deneyimli web geliştiricisine ve dijital görüntülerini gerçeğe dönüştürmelerine yardımcı olmaktadır.

İşte seveceğiniz bazı Joomla! özellikleri.

joomla-cok-dilli.png

Çok Dilli

Joomla!, 65'ten fazla dilde sunulan, dünyanın en popüler ve yaygın biçimde desteklenen açık kaynaklı çok dilli CMS platformudur. Web yöneticileri ve içerik yaratıcıları, Joomla! da mevcut olan seçeneklerin dışına adım atmak zorunda kalmadan çok dilde sunulacak web siteleri oluşturabilirler. 

Bu, ileriye doğru atılmış büyük bir adımdır ve web sitelerini daha erişilebilir hale getirecektir, çok daha geniş bir kitleye ulaşan bir dizi yetenek sunacaktır.

İyi Destek

Dünya çapında, gönüllü topluluğumuz, forumlarda hiçbir ücret ödemeden aktif olarak yardım eden bireyler ve dünya çapında geliştiriciler ve iş danışmanlarının ekipleri ile doludur.

Joomla! projenizi kurmanıza, bakım yapmanıza ve pazarlamanıza yardımcı olabilecek binlerce profesyonel servis sağlayıcıları var. Joomla! topluluğu, "Joomla! Kaynakları Rehberi" 'nde bu sağlayıcıları görebilirsiniz.

joomla-iyi-destek.png
joomla-kolay-guncellemeler.png

Kolay Güncellemeler

Herhangi bir yazılımla ilgili en büyük zorluklardan biri de yazılımı güncel tutmaktır. Neyse ki, Joomla! bu işlemi, herhangi bir beceri düzeyindeki kullanıcılar için kolaylaştırmakta'dır ve "Tek Tıklama Sürüm Güncellemesi" özelliği vardır. 

Yerleşik güncelleyici'de güncelleme ihtiyacı duyarsanız sizi uyaran otomatikleştirilmiş bir denetleyici bulunur; Bu, çekirdek yazılımı ve bu özelliği kullanan Joomla! uzantılarını destekler. Sitenizi güncel tutmak, web varlıklarınızı ve Joomla'yı güvence altına almak için yapabileceğiniz en iyi şeydir! küçük bir çaba harcayarak bunu yapmanızı sağlar. 

Joomla! 3.5.0'dan itibaren, yeni e-posta güncelleme bildirimi eklentisi sayesinde, yeni Joomla! sürümleri bulunur ve sitedeki "Süper Kullanıcılara" bir e-posta bildirimi gönderilir.

Entegre Yardım Sistemi

Joomla! da farklı seviyelerdeki kullanıcıların, Joomla'yı çalıştırmasına yardımcı olacak bir uygulama içi bağlamsal yardım sistemi vardır. Çoğu sayfanın sağ üst köşesinde, o sayfadaki tüm seçenekleri tam olarak anlamanıza yardımcı olan bir yardım düğmesi vardır. Düz İngilizce terimleri açıklayan bir sözlük var, bir sürüm denetleyicisi en son sürümü kullandığınızdan emin olmanızı sağlar; bir sistem bilgi aracı sorununuzu gidermenize yardımcı olur. Her şey başarısız olursa, "Belgeler" ve "Kullanıcı Forumu" gibi çevrimiçi kaynaklara bakabilirsiniz.

joomla-entegre-yardim-sistemi.png
joomla-medya-yoneticisi.png

Medya Yöneticisi

Medya Yöneticisi, medya dosyalarınızı ve klasörlerinizi kolayca yüklemek, düzenlemek ve yönetmek için kullanılan bir araçtır. Yapılandırılabilir MIME ayarları sayesinde daha fazla dosya türünü bile idare edebilirsiniz. Medya Yöneticisi makale düzenleyicisine entegre edilmiştir, böylece yazılı içeriğinizin kolay kullanımı ve iyileştirilmesi için resimlere ve diğer tüm medya dosyalarına erişebilirsiniz.

Reklam Yönetimi

Reklam (banner) yöneticisi ile kolayca reklam ekleyebilir ve web sitenizden para kazanabilirsiniz. Özellik sayesinde kampanyalar oluşturabilir, istediğiniz sayıda pankart ekleyebilir, gösterim sayılarını ayarlayabilir, tıklamaları izleyebilir ve çok daha fazlasına özel kodlar aracılığı ile sahip olabilirsiniz. 

joomla-reklam-yonetimi.png
joomla-iletisim-yonetimi.png

İletişim Yönetimi

Sitenizdeki tek bir iletişim formu yeterli değil mi? Kişiler bileşeni, çeşitli kişiler, bölümler ve kategoriler eklemenizi ve temel iletişim bilgilerini, çeşitli bilgilerle genişletmenizi sağlar. Oluşturduğunuz her kişi için kolayca bir iletişim formu kurun ve herkesin veya yalnızca kayıtlı bazı kullanıcılar tarafından erişilmesini veya bu kayıtların bir listesini oluşturmasını sağlayın.

Daha İyi Arama, Daha Akıllı Arama Yapın

Dahili arama ve akıllı arama sayesinde, web sitenizin ziyaretçileri, sitenizdeki uygun bilgileri hızlı ve kolay bir şekilde bulabilecektir. Ve istatistikler sayesinde, ziyaretçilerinizin ihtiyaçlarını analiz edebilir ve içeriğinizi onlara daha iyi hizmet verebilmeniz için daha verimli hale getirebilirsiniz. Dahil olan akıllı indeksleme, gelişmiş arama seçenekleri, otomatik önermeleri kullanma becerisine sahipsiniz! 

joomla-akilli-arama.png
joomla-icerik-yonetimi.png

İçerik Yönetimi

Joomla! bir İçerik yönetim sistemidir ve içeriğinizi bir esinti olarak organize etmenizi ve yönetmenizi sağlayan bazı ciddi özelliklere sahiptir. İçerik oluşturma dahili WYSIWYG editörü ile çok kolay yapılır ve herhangi bir kod bilgisi olmadan içeriği düzenlemenizi sağlar. İçeriğinizi oluşturduktan sonra, ön uçta göstermek için birçok olasılık bulacaksınız. Farklı düzenlerin yanında, en popüler makaleleri, en yeni öğeleri, ilgili makaleleri ve daha fazlasını görüntülemek için önceden kurulmuş birkaç modül kullanabilirsiniz. 

Joomla! 3.5'ten bu yana, görüntüyü eklemek için, bilgisayarınızdan doğrudan içeriğe sürükleyip bırakmak kadar kolaydır. Bu, varsayılan olarak TinyMCE WYSIWYG düzenleyicisini kullandığınız her yerde çalışır. Ve bir makaleye bir modül eklemek istiyorsanız, Joomla! 3.5'ten itibaren, doğrudan editör araç çubuğundaki bir düğme ile kolaylaştırır. 

Joomla! 3.7'den itibaren, yöneticiler yazıları, kullanıcıları ve kişileri ve uzantı geliştiricilerine bu özelliği kendi özel Joomla! uzantıları içinde kullanmaları için "Özel Alanlar" ekleyebilirler. 15 farklı alan türü ile, içerik yazarlarının verilerini standart bir şekilde kolayca girmelerine izin veren, daha karmaşık içerik girişi formlarını yapılandırmak artık daha kolay bir hale geliyor.

İç İçe Kategorizasyon

İçeriği yönetirken organizasyon önemli bir gerekliliktir. İç içe yerleştirme ve derinlik sınırı olmaksızın kategoriler oluşturabilme, büyük web sitelerini yönetmeye yardımcı olan büyük bir artıdır.

joomla-kategorizasyon.png
joomla-etiketleme.png

Etiketleme

Kategorizasyon, içeriğinizi yapılandırmak için yeterli değilse, etiketleme ile en iyi sunulacak düz bir organizasyon yapısına bakma zamanı geldi. Dahası, Joomla'da etiketleme ayrıca yuvalanmayı da destekliyor, bu nedenle limitler sadece orada değil. Etiketlemeye başlayın. 

Ön Uç Düzenleme

İçerik düzenleme kolay ve hızlı olmalıdır. Sitenizin içeriğini inceliyorsunuz ve yapmanız gereken bir değişiklik mevcut. İçerik ve modüllerin basit düzenlemeleri için idari bölüme artık giriş yapmanıza gerek yok. Ön uçtan tıklamanız ve düzenlemeniz yeterlidir.

joomla-on-uc-duzenleme.png
joomla-icerik-surum-bilgisi.png

İçerik Sürüm Bilgisi

Sitenizdeki makale ve diğer değişikliklerin bir önceki önemli sürümünü asla bir daha kaybetmeyeceksiniz. Artık, kimin ne yaptığını ve ne zaman sürüm notu girildiğini, öğenin niçin düzenlendiğini izleyebiliyorsunuz. Ardından, gerekirse herhangi bir önceki sürüme geri dönebilirsiniz.

Haber Besleme Yönetimi

Ziyaretçilerinizin, eklemeyi düşündüğünüz yeni içeriğe, yalnızca bir süre sonra bile gelip gelmediklerini kontrol edin. Kullanıcıların en sevdikleri RSS okuyucularında abone oldukları bir feed oluşturursunuz ve bu nedenle güncelleme almalarını sağlayabilirsiniz. Haber besleme yönetimi ile, RSS yayınlarını sitenize entegre edebilirsiniz. Tüm yayınları en büyük haber sitelerinden bir araya toplayın ve bunları örneğin sitenizde gösterin.

joomla-haber-besleme-yonetimi.png
joomla-menu-yoneticisi.png

Menü Yöneticisi

Menü Yöneticisi, ihtiyacınız olduğu kadar çok menü ve menü öğesi oluşturmanızı sağlar. Menü hiyerarşinizi (ve iç içe geçmiş menü öğelerini) içerik yapınızdan bağımsız olarak yapılandırabilirsiniz. Birden fazla yere ve istediğiniz stilde bir menü koyun; Rollovers, dropdown, flyouts ve aklınıza gelebilecek herhangi bir diğer navigasyon sistemini kullanın. Ayrıca, site kullanıcılarınız arasında gezinmeye yardımcı olması için otomatik kırıntılar üretilir. 

Güçlü Genişletilebilirlik

Joomla! çekirdeği sadece bir başlangıçtır, gerçek güç Joomla'yı özelleştirebilmenizdir. Web sitenizi genişletmek ve işlevsellik kazandırmak için 8000'den fazla uzantı bulunmaktadır. Joomla! Eklenti Dizini'ni ziyaret edin! veya Joomla'yı kullanın. Joomla! uzantı bulucusunu kullanarak binlerce eklenti bulmanız mümkün.

joomla-guclu-genisletilebilirlik.png
joomla-kapsamli-acl.png

Tüm Erişim Kontrol İhtiyaçlarınız İçin Kapsamlı ACL

ACL Erişim Kontrol Listesi anlamına gelir, sitenizin kullanıcılarını ve farklı grupları yönetmenizi sağlar. Büyük içerikli portalları veya intranetleri yönetirken neyi ve kimin düzenleyebileceğini veya yönetebileceğini kimlerin görebileceği konusunda kapsamlı bir denetime ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. Joomla! ACL son derece güçlüdür ve yapılandırmanızla her türlü ihtiyacınıza cevap verebilecek şekilde uyarlanabilir.