VPS Nedir?

VPS Nedir?

VPS'nin ingilizce açılımı Virtual Private Server olup dilimizde "Sanal Özel Sunucu" olarak bilinmektedir. Virtual Private Server kelimelerinin baş harflerinden oluşan VPS, sanallaştırma yazılımı kullanılarak bir sunucunun kaynaklarının bölümlere ayrılmasıdır.

Bir sanal sunucu türü olan VPS Server, kullanıcılara paylaşımlı hosting hizmetinden daha iyi performans ve esneklik sağlar. Ayrıca, VDS'den daha düşük bir fiyat sunar. VPS Server, VPS Sunucu veya VPS olarak kullanılan terimler aynı ürün için kullanılmaktadır.

VPS Hosting paylaşımlı hosting limitlerini aşan, orta dereceli trafiğe sahip ancak sunucunun tamamına ihtiyaç duymayan web sitesi sahipleri tarafından tercih edilmektedir.

Farklı projeler geliştirmek, uygulamaları test etmek, depolama ve yedekleme gibi çok farklı kullanım alanlarına sahip olan VPS; bloglar ve küçük orta ölçekli işletmelerin web siteleri için; düşük maliyetle yeterli kaynak ve kontrol sunabilen esnek bir barındırma çözümüdür.

VPS'nin Avantajları

 • VPS sunucu'nun hepsi size ait olduğundan daha hızlıdır ve güvenliğinizi tehlikeye atacak unsurlar sizin tarafınızdan kolayca bertaraf edilebilir.
 • Her bir kullanıcıya belirli miktarda depolama alanı, bellek ve bant genişliği atanır.
 • Orta ölçekteki trafiğe sahip web sitelerinin ihtiyaç duyduğu kaynağı VPS sağlayabilir.
 • VPS Server'ın yönetim paneline erişiminiz en üst düzeydedir. İstediğiniz yazılım düzenlemelerini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Zaman içinde web sitenizin popülerliği arttıkça, doğal olarak sitenizin ihtiyaçları da artar. VPS ile sunucu kaynaklarınızı kolaylıkla ölçeklendirme olanağına sahip olursunuz.
 • VPS Server hesabınızda bulunan veritabanı ve dosyalara, fiziki sunucudaki komşu hesaplar tarafından erişim sağlanamaz.
 • VPS teknolojisi, sunduğu root erişimi ile esneklik ve bağımsızlık sağlar. Sitenizi güçlendirecek yapılandırmayı oluşturmanıza izin veren özelleştirme koşullarına sahiptir.

...ve daha fazlası

VPS'nin Dezavantajları

 • VPS Sunucu'nun tüm özelliklerinden yararlanmak için belirli bir düzeyde teknik bilginizin olması gereklidir.
 • VPS Sunucu paylaşımlı hosting ile karşılaştırıldığında daha pahalı bir seçenektir. Dilerseniz sunucu fiyatlarını incelemek için VPS Sunucu Kiralama sayfasına bakabilirsiniz.
 • Kaynakları arttırmak istediğiniz zaman, VPS'nin kurulu olduğu dedicated sunucunun kaynakları kadar yükseltme yapabilirsiniz.
 • VPS hosting kaynak tahsisine dayandığından donanımı zayıf bir fiziksel sunucuda bulunan başka bir siteden etkilenme ihtimaliniz artar.

VPS Ne İçin Kullanılır?

VPS Sunucu, en ucuz seçenek değildir, çok ciddi bir yatırıma ihtiyaç duymadan paylaşımlı hosting'den daha iyi bir performans elde edebilirsiniz. Bir web sitesini barındırmanın ötesinde VPS sunucularının sayısız kullanım alanı vardır. Bunlardan en yaygın örneklere göz atalım.

 • Sitenizin artan trafiği, ziyaretçilere hızlı bir hizmet verebilmeniz için gereken performansı göstermelidir. Bu sebeple çoğu web sitesi için VPS ideal bir çözüm olabilir.
 • Farklı ve yeni uygulamaları test etmek için size ait bir sunucu ortamına ihtiyacınız varsa VPS kullanabilirsiniz. VPS sunucu kendi işletim sistemine sahiptir, bu sebeple yeni uygulamaları barındırmak, geliştirmek ve test etmek için kullanılır.
 • Dosyalarınızın yedeğini oluşturmak için, dosya boyutuna bağlı olarak bulut depolama hizmetinden daha hesaplı olabilir.

...ve daha fazlası

Sonuç

Başlangıçta web sitesi sahipleri paylaşımlı hostingleri tercih edebilir, fakat zaman içerisinde web siteleri büyüdükçe ve site trafiği arttıkça, sayfa yükleme hızının artması, güvenlik sorunları gibi çeşitli nedenler'den dolayı VPS'e geçiş yapar. VPS sunucusunda barındırılan web siteleri, düzgün yapılandırıldığında paylaşımlı hostingten daha hızlı ve daha güvenlidir.

Comments powered by CComment

Önerilen Makaleler