Blog

Joomla İçin Sayfa Oluşturucular

Joomla İçin Sayfa Oluşturucular

Başka bir içerik yönetim sistemi ile çalışmaya ve ilk Joomla web sitenizi oluşturmaya başladıysanız, sayfalarınızı nasıl oluşturacağınızı merak edebilirsiniz. Joomla'nın yerleşik bir sayfa oluşturucusu yoktur ve sayfalar varsayılan olarak içerik odaklıdır.

Sayfa oluşturma konusunda biraz esneklikten hoşlanıyorsanız ve teknik konulara fazla dalmak istemiyorsanız, bir sayfa oluşturucu yükleyebilirsiniz. Mevcut birkaç harika sayfa oluşturucu var. Bu makalede, Chris Wilcox bize bunlardan birini gösteriyor: JoomShaper'dan SP Page Builder.

Bir web sitesi sayfalardan oluşur. Ana sayfanız, belki bir Hakkında sayfası, bir İletişim sayfası ve belki de hizmetlerinizi detaylandıran diğerleri. Ancak bu sayfaları tasarlama ve oluşturma konusunda nasıl bir yol izliyorsunuz?

Muhtemelen biraz metin, birkaç resim ve belki bir veya iki düğme isteyeceksiniz. Joomla'yı sıfırdan kurarsanız, kodlama bilgisi olmayanlar için fikirlerini gerçeğe dönüştürmek göz korkutucu olabilir.

Temel şablona sahipsiniz - Joomla'nın logo, site simgesi, renkler, menü stili, yazı tipleri ve genellikle biraz daha fazlası gibi şeylerin genel görünümünü ve hissini kontrol eden kısmı. Ancak şablon, web siteniz için sayfalar oluşturmak için orada değil.

Joomla'nın zaten harika bir makale düzenleyicisi var, ancak web sitesi sayfalarınız için kolayca mizanpajlar oluşturamaz ve özel stiller ve mizanpajlarla sayfalarınıza düğmeler, satırlar, sütunlar ve daha fazlasını eklemenize izin vermez. Elbette, her web sitesi sayfası için bir makale oluşturabilir ve bunları yüklemek için menü öğelerinizi oluşturabilirsiniz; Joomla modüllerini ve modül konumlarını daha iyi anlayarak harika görünen bazı düzenler oluşturabilirsiniz - ancak temelde bu yine de kendi bilginizle ve bazı HTML ve CSS becerilerini öğrenme isteğinizle sınırlı olacaktır.

Sayfa Oluşturucuların Geldiği Nokta 

Sayfa Oluşturucular, tam olarak söylediklerini, yani web sitesi sayfalarını oluşturmanıza olanak tanıyan araçlardır.

Yeni bir sayfa oluşturmanıza, o sayfanın düzenini oluşturmak için satırlar ve sütunlar eklemenize, ardından bir resim, metin kutusu, düğme, slayt gösterisi, iletişim formu ve daha fazlası gibi 'eklentileri' bu satır ve sütunların içine yerleştirmenize izin verirler.

Genellikle bu satırları ve sütunları kendileri de düzenleyebilir, arka plan renklerini veya görüntüleri ayarlayabilir, onları tüm ekrana yayılacak şekilde tam genişlikte yapabilir ve bazen daha ileri giderek paralaks görüntü kaydırma veya parçacık efektleri gibi şeyleri ayarlamanıza izin verebilirsiniz.

HTML veya CSS hakkında herhangi bir bilginiz olmadan, özelleştirilmiş sayfalar oluşturabilir, istediğiniz eklentileri yerleştirebilir ve şekillendirebilir, web siteniz için de duyarlı olan sayfalar oluşturabilirsiniz - herhangi bir modern Sayfa Oluşturucu otomatik olarak duyarlı kod oluşturacaktır, bu nedenle bir telefonda veya tablet ekranında, içerik düzeni ve akışı daha küçük boyuta uyacak şekilde değiştirecektir. İyi Sayfa Oluşturucular ayrıca satırlarınızın, sütunlarınızın ve eklentilerinizin daha küçük ekranlarda nasıl aktığını özelleştirmenize izin vererek, çeşitli cihazlarda işlerin nasıl göründüğünü gerçekten belirlemenizi sağlar.

YooTheme ve JoomShaper'ın, Joomla kullanıcılarına sunmuş olduğu çeşitli Sayfa Oluşturucuları mevcuttur.

Kişisel deneyimim, 2015'ten beri kullandığım JoomShaper PageBuilder ile oldu. Büyüyüp gelişti, kendi işimi ve iş akışımı dönüştüren, sadece bana değil müşterilerime de fayda sağlayan bir araç haline geldi. Sayfalar oluşturmak için birleştirilmiş modülleri ve makaleleri kullanarak her web sitesi için bir dizi farklı yöntemi desteklemek yerine, artık kendi web sitelerini düzenleme erişimi olan tüm müşterileri desteklemek için tek bir platforma sahibim.

SP PageBuilder, JoomShaper'ın büyük desteğinin yanı sıra çok yoğun bir Facebook kullanıcı grubunun yanı sıra yeni özellikler, eklentiler ve daha fazlasını getirerek düzenli olarak güncellenir.

JoomShaper'ın Helix Ultimate şablonu ve çerçevesi ile birleştiğinde, CSS ve HTML'ye dalmayı seçerseniz, seçtiğiniz hemen hemen her web sitesi tasarımını oluşturmanıza izin verebilecek güçlü ve esnek bir araç setine sahip olursunuz. Tüm kodlama bilgisi olmadan bile, herkesin çoğu gereksinimi karşılayacak web sitesi sayfaları oluşturmasına olanak tanır.

Sayfa Oluşturucuları Kullanmanın Herhangi Bir Sakıncası var mı? 

Sayfa Oluşturucular, %100 özel yapım yolunu tercih edenlerden biraz olumsuz baskı alıyor. Elbette, tüm eklentileri ve özellikleri desteklemek için her web sitesi sayfasına CSS ve JavaScript eklerler. Bunun sayfa yükleme süreleri üzerinde bir miktar etkisi olacaktır, ancak herhangi bir web sitesinde olduğu gibi uygun resim boyutları, dosya türleri ve içeriği kullanmak yine de büyük bir fayda sağlayacaktır.

Herhangi bir ek uzantı olmadan, bir şablon olarak Helix Ultimate, CSS ve JS dosyalarını sıkıştırmanıza izin veren ayarlara ve SCSS derlemesini devre dışı bırakan bir ayara sahiptir - siteyi bitirdikten sonra sıkıştırmayı açmak ve SCSS'yi kapatmak, sayfa yükleme sürelerini anında iyileştirecektir. Ayrıca, ek sayfa hızı kazanımlarını görmek için JoomShaper PageBuilder'da Üretim Modunu ve görüntülerin Lazy Loading'ini etkinleştirebilirsiniz.

Unutmayın, Joomla ayrıca yerel olarak GZIP sıkıştırmasını ve harika bir sayfa önbellek özelliğini destekler, bu nedenle bunların tümü bir araya geldiğinde işlerin sorunsuz yürümesine yardımcı olur. Dikkate alınması gereken başka bir şey olarak, barındırma kalitenizin de web sitenizin ne kadar hızlı çalıştığı üzerinde büyük bir etkisi olabilir - genellikle daha iyi bir sağlayıcıya biraz daha fazla para harcamak iyi sonuçlar verebilir.

Daha da fazla hız iyileştirmesi istiyorsanız, JCH Optimize (Pro sürümünü kullanıyorum) gibi daha ileri giden ve çok çeşitli performans ayarlarını değiştirmenize ve hatta Amazon CloudFront gibi bir CDN ile bağlantı kurmanıza izin veren eklentileri düşünün.

Genel olarak, kendi Joomla web sitenizi oluşturmak ve yönetmek istiyor ancak CSS ve HTML hakkında bilgi sahibi olmak istemiyorsanız, Sayfa Oluşturucular gereksinimlerinize çözüm olabilir. Neredeyse istediğiniz herhangi bir sayfa düzenini oluşturmanıza izin verirler ve bir satır kod yazmak zorunda kalmadan sitenize harika tasarım özellikleri ve öğeleri eklemenize izin veren düzinelerce eklentiye sahiptirler.

Kaynak: Joomla.org - Chris Wilcox

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.