Blog

Joomla Bug Squad (Hata Takımı) Nedir?

Joomla Bug Squad (Hata Takımı) Nedir?

Joomla Bug Squad (JBS - Hata Takımı), Üretim Departmanı içinde bir ekiptir. Görevleri Joomla'daki hataları belirlemek ve düzeltmektir. Bu, aşağıdakileri içerir:

  • Joomla CMS 3.x için bildirilen sorunları taramak, hataları roparlama forumu ve topluluk üyelerine bu sorunları çözmede yardımcı olun
  • Joomla Sorun İzleyici'de hataları bildirin
  • Bildirilen hataları düzeltin ve bildirilen sorunları Hata İzleme Sürecine göre çözün

Bug Squad, yeni bir ana veya küçük sürüm geliştirildiğinde test ve kalite güvencesi ile de destek veriyor. Genel olarak konuşursak, bir sürüm Joomla'nın geliştirme döngüsü içinde beta aşamasından kararlı aşamaya geçtiğinde, hata ekibi öndedir.

Joomla Bug Squad, CMS geliştirme sürecindeki en aktif ekiplerden biridir ve her zaman hata raporlarını sıralamada, yamaları kodlamada ve çözümleri test etmede yardımcı olabilecek insanları (sadece geliştiriciler değil) arar. Joomla kod tabanı hakkındaki çalışma bilginizi arttırmanın harika bir yolu ve ayrıca dünyanın her yerinden yeni insanlarla tanışmak için harika bir yol.

Bug Squad Arka Planı

Joomla Güvenlik, kararlılık ve performans sorunları için büyük ve küçük sürümleri test etmek ve değerlendirmek için Kalite ve Test Çalışma Grubu oluşturuldu. Ekip, büyük ve küçük sürümler arasındaki kod tabanını daha da geliştirmek için topluluk tarafından sağlanan raporları ve önerileri düzenlemeli, işlemeli ve test etmelidir.

Joomla'nın piyasaya sürülmesi 1.5 Beta2, süreci yöneten Geliştirme Çalışma Grubundan geliştirme sürecini yöneten Kalite ve Test Çalışma Grubuna geçişi işaret etti. Böylece odak, resmi olarak özelliklerden istikrar ve güvenliğe kaymıştı. Ne yazık ki, Joomla'nın piyasaya sürülmesi arasındaki uzun süre kapalı kaldığı için 1.0.12 ve Joomla için Kalite ve Test ekibine giden müşteri değişikliği. 1.5 döngü, Kalite ve Test üyelerinin çoğu ortadan kayboldu. Ekip, süreçle aşırı yüklenmişti, bu nedenle nihayet Eylül 2007'de Kalite ve Test Çalışma Grubu dağıtıldı.

Aradaki boşluğu doldurmak için, Joomlers'ın Aralık 2007'nin başında New York, San Francisco, Washington DC, Vancouver ve Brüksel'de bir araya geldiği ilk Pizza, Böcekler ve Eğlence etkinliği düzenlendi. Üç gün içinde yaklaşık 100 taahhüt işlendi.

PBF etkinliği sırasında yeni bir takım fikri doğdu. Ekibin adı "Bug Squad" dı ve geri bildirim sürecinin ele alınmasının düzenlenmesine, izleyicinin güncel tutulmasına, test yapılmasına, forumlarda ve PBF etkinlikleri sırasında insanlara rehberlik edilmesine ve Geliştirme Çalışma Grubuna yamalar sağlanmasına yardımcı olmalıdır. Bug Squad'ın bir alt ekip olacağı.

Mayıs 2010'da Joomla Bug Squad (JBS) farklı ekipler halinde organize edilmişti: forumları ve izleyicileri izlemek için bir İzleme Ekibi, onaylanmış sorunlar için yamalar oluşturmak için bir Kodlama Ekibi, bekleyen sorunları test etmek için bir Test Ekibi, otomatik sistem oluşturmak için bir Otomatik Test Ekibi ve izleyici sorunları için birim testleri ve önceki sürümden geçerli sürüme geçişi ve yükseltmeyi desteklemek için bir Geçiş ve Yükseltme Ekibi.

Sonraki yıllarda takım yapıları çok değişti. Gönüllüler Portalı 'nın tanıtımı, çalışma gruplarının çoğunu ana seviyeye taşıdı. Bir Sistem Testi Çalışma Grubu ve Birim Testi Çalışma Grubu oluşturuldu ve Ocak 2015'te Bug Squad ile aynı organizasyon düzeyinde Otomatik Test Çalışma Grubunda birleştirildi. Taşıma ve yükseltmeleri desteklemekten Özel Sürüm ekipleri sorumluydu.

Ocak 2017'de yeni yapıya geçişle birlikte Joomla Bug Squad, Üretim Departmanındaki diğer tüm ekipler gibi amacını, işlevini ve rollerini yeniden tanımlamalıydı. Bu, JBS'nin kökenlerini yansıtması için bir fırsattı. Amaç, yalnızca CMS için değil, her Joomla projesi için Joomla'daki hata sayısını azaltmak olsa da, geliştiricilere ve katkıda bulunanlara bug squashing konusunda yardım ve rehberlik etmek büyük önem kazandı.

Kaynak: Joomla.org

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.