İpuçları

Joomla Site Performansını Arttırma Yöntemleri - 1

Joomla Site Performansını Arttırma Yöntemleri - 1

Bir web sitesinin başarısı için önemli etkenler arasında site performansı yani site hızı da yer almaktadır. Joomla! alt yapı sistemi hız konusunda yavaş bir sistem değil fakat sitenizi optimize etmek ve hız konusunda başarılı olmak için çok şey yapabilirsiniz...

Joomla! 3 serisinde sitenizi hızlandırmak için yapabileceğiniz bazı ipuçlarından bahsedelim. Yazımızın fazla uzun olmaması için yazıyı iki bölüm halinde hazırladım, genel de birçok kişinin bildiği konular olmasına rağmen yeni kullanıcılar için faydalı olacağını düşündüğüm ipuçları var...

Joomla! Sürümünüz  ve Eklentileriniz Güncel Olmalı:
Joomla'nın çıkarmış olduğu her sürümde birden fazla kod iyileştirmeleri olduğundan sitenizi her zaman için son sürüme güncellemelisiniz. Değişiklik'ler küçük bile olsa, yeni Joomla! sürümleri genellikle daha önceki sürümlere göre daha iyi bir performans sergiler. Sitenizi en son sürüme güncellemek için Şuradaki dersimizi inceleyebilirsiniz.

Joomla! sitelerinizde kullanmış olduğunuz eklentilerin güncel olması da önemli bir etkendir. Kullanmış olduğunuz bileşen, modül ve pluginleri her zaman için güncel tutmalısınız.

Önbellek Özelliğini Kullanın:
Sitenizde önbellek özelliği etkin değilse, ziyaretçiler sayfalardan birini çağırmak istediklerinde Joomla! kendi veritabanından içeriği getirir. Tabi bu durum biraz zaman alacağından sitenizin hız durumuna etki eden bir unsurdur...

Önbellek özelliğini devreye alırsanız ilk kez birisi sayfanızı yüklediğinde, bu sayfa saklanır... Önbelleğe alınan sayfa sayesinde farklı kullanıcılar sayfaları çağırmak istediklerinde böylelikle sayfanın açılış hızı daha hızlı olacaktır. Önbellek özelliği'nin nasıl aktif edileceğini bilmiyorsanız Şuradaki dersimizi inceleyebilirsiniz.

GZIP Sayfa Sıkıştırma Özelliğini Kullanın:
Bu özellik büyük ölçüde Joomla! web sitenizin performansını arttıracak başka bir özelliktir. Web sayfanızın boyutu sıkıştırma yoluyla düştüğünde, sayfalarınızın çok daha hızlı yüklenmesini sağlar. GZIP sayfa sıkıştırma özelliğini aktif ettikten sonra sitenizi test etmek isterseniz http://checkgzipcompression.com adresinden yararlanabilirsiniz. GZIP özelliğinin nasıl aktif edileceğini bilmiyorsanız Şuradaki dersimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Joomla! 3 serisinde site performansını arttırma yöntemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir sonraki yazımızı okuyabilirsiniz.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.