İpuçları

Hızlı Bir Joomla! Sitesi İçin Ne Yapılmalı?

Hızlı Bir Joomla! Sitesi İçin Ne Yapılmalı?

Hızlı bir Joomla! web sitesine sahip olmak giderek daha önemli hale geliyor. Sayfanın yüklenmesi ne kadar uzun sürerse, ziyaretçinin sitenizden ayrılma ihtimali o kadar artar.

Google gibi arama motorları, bir web sitesinin hızının arama sonuçlarında etken rol oynamasına izin verir. Bu sebeple, Joomla! web sitelerinizin hız konusunda iyi olması için gerekli çalışmaları ve yapılması gereken düzenlemeleri yapmalısınız.

Bir web sitesinin hızını belirlemek için kullanılabilecek çeşitli hizmetler vardır:

Joomla! sitenizin hızına etki eden çeşiti faktörler vardır, bu faktörler hızlı bir Joomla! web sitesine sahip olmayı etkiler. Peki nedir bu faktörler? Bu makale de hızlı bir Joomla! sitesi için neler yapabileceğinizi kısaca bulabilirsiniz.

1. Kaliteli Hosting

Web sitenizi barındırmak için her zaman kaliteli bir sunucu firması seçin. Sunucu firmaları'nın çeşitli paket fiyatları mevcut, bu paketler için de yer alan özellikleri dikkatli bir şekilde incelemelisiniz. Yüksek özelliklere sahip paket fiyatları biraz maliyetli olabilir.

İyi bir hosting paketi şunları sunar:

  • Joomla! için optimize edilmiş olmalı
  • Farklı sunucu önbellek seçenekleri
  • Daha hızlı web sunucuları (örneğin Apache yerine Nginx)
  • SSH (Secure Shell) erişimi

2. Önbellek

Bir veritabanını çağırmak, o veritabanındaki verileri aramak ve bu verileri bir sayfada görüntülemek, önceden kaydedilmiş bir sayfayı aynı bilgilerle istemekten daha fazla zaman alır. Bu önbellek ile olur. Her biri avantajları ve dezavantajları olan farklı önbellek türleri mümkündür.

3. Joomla! Temalar

Ücretli temalar genellikle güzel görünür. Geniş bir kitle için oluşturulmuşlar ve çok sayıda yapılandırma seçeneği ve güzel efekt içeriyorlar. Bu efektleri mümkün kılmak için, şablon satıcıları birçok uzantı (modül ve eklenti) sağlar. Ücretli şablonlar genellikle düzinelerce JavaScripts & CSS dosyası, yazı tipi ve resim ile birleştirilmiş bir şablon çerçevesinden oluşur. Şablon çerçeveleri, tema geliştiricilerin kendilerinin hızlı bir şekilde yeni temalar geliştirebilmeleri için yararlıdır. Ancak dosyaların boyutu ve miktarı nedeniyle tema çok ağırlaşır. Yine de, ücretli şablonlar hala önemli ölçüde optimize edilebilir.

Özel Temalar

En uygun tema hafiftir, en fazla 1 JavaScript ve 1 CSS dosyası içerir ve yalnızca gerekenleri yapar. İyi bir özel şablon genellikle ticari bir şablondan daha iyi optimize edilebilir.

4. Eklentiler

Bir sayfadaki modül ve eklenti sayısı, web sitesinin hızı ile ters orantılıdır. Sayfada ne kadar fazla eklenti etkin olursa, performans kaybı o kadar artar. İyi bir analiz hangi uzantıların hangi hızı etkilediğini belirlemenizi sağlar.

5. Resimler

Sunucudan ziyaretçiye gerekenden fazla veri gönderilmediğinden emin olun. Resimleri en uygun dosya formatlarına ve gerekenden daha büyük formatlara yerleştirmeyin. Kayıpsız sıkıştırma araçlarıyla yaygın olarak kullanılan görüntüleri optimize edin.

Hızlı bir Joomla! web sitesi oluşturmak için farklı bilgileri bizimle yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.