İpuçları

En İyi 5 Joomla Yedek Alma Eklentisi

En İyi 5 Joomla Yedek Alma Eklentisi

Dijital çağda yedeklemelerin ne kadar önemli olduğunu sanırım herkes biliyor. Bilgisayar korsanları ve siber suçluları bir kenara bırakarak, kendi değerli verilerinizin yedeğini almadığınızda kendi hatalarınız size çok pahalıya mâl olabilir.

Ne yazık ki web sitelerine yönelik tehditler oldukça ciddi. Bu yüzden her geçen gün yeni bir web sitesinin çöküşüyle ilgili haberleri okuyabilirsiniz. Web site yedeklemeleri bu tehditler karşısında korunmanızı sağlar.

Joomla! güncelleme sırasında, eklenti kurulumunda ya da sitenizde yapacağınız farklı değişiklikler esnasında web sitenizde veri kaybı yaşayabilirsiniz. Ayrıca, farklı sebepler'den ötürü sitenizde bozulmalar olabilir veya veri kayıpları görülebilir. Bu sebeple, kullanıcılara sürekli olarak yedek alma işleminin öneminden bahsediyoruz.

Bugünkü yazımızda Joomla! yedekleme işlemi için, en iyi 5 Joomla! yedek alma eklentisini inceleyeceğiz.

Joomla! Sitenizi Neden Düzenli Olarak Yedeklemeniz Gerekiyor?

Web siteleri genellikle saldırılara ve çökmelere eğilimlidir. Joomla! CMS, MySQL veya PostgreSQL gibi bir arka uç veritabanı ile gelir. Hatalı yapılandırmalar bile çoğu zaman veritabanını temizleyebilir. Şimdi, kişisel bir blogunuz veya başka bir web siteniz varsa, tüm verileri geri alabilirsiniz, ancak tüm uzantıları ve eklentileri yükleyerek Joomla! 'yı yapılandırmanın acısını yaşamak zorunda kalacaksınız.

Joomla! web sitenizi yedeklemenin bir yolu, bir FTP istemcisi kullanarak sunucudaki tüm dosyaları ayrı bir yere atmaktır. Ayrıca, veritabanınızı dışa aktarabilir ve dışa aktarılan dosyayı yerel bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Gelecek belirsiz ve her an her şey olabilir. Dolayısıyla, web sitenizi düzenli olarak yedeklemeyi alışkanlık haline getirin.

Joomla! yedek oluşturmak için özel olarak tasarlanmış uzantılara sahiptir. Joomla! sitenizin yedeğini almak için yedekleme işlemini zahmetsizce yapabileceğiniz ilk 5 eklentinin kısaca açıklamasını sizler için yapalım.

1. Akeeba Backup

Akeeba Backup yedekleme yapan, sezgisel ve anlaşılır şekilde geri yükleyen, açık kaynaklı bir Joomla! yedek alma uzantısıdır. Sadece kullanımı oldukça basit değil, aynı zamanda birçok seçenek ile birlikte geliyor. EJB gibi, Akeeba da tam site yedeklemesi yapmak için kullanılabilir. Alternatif olarak, seçici yedeklemeler de yapabilirsiniz.

Pakette, Joomla! kullanıcısınınkine benzer bir kullanıcı deneyimi sağlayan bir yükleyici elde edilir. Akeeba ayrıca bir yapılandırma sihirbazı, bir site aktarma yöneticisi ve ayrıca web sitesindeki içeriği seçici bir şekilde geri yüklemek için ücretsiz olarak kullanılabilen bir komut dosyası olan Akeeba Kickstart ile birlikte gelir.

  • Tüm çekirdek bileşenler ücretsizdir ve ücretsiz olmalarına rağmen hiçbir işlevselliği kaçırmazlar.
  • Destek ücretsiz değildir.

Akeeba Backup İndir..

2. EJB – Easy Joomla! Backup

Bu ücretsiz uzantı mükemmel bir yedekleme yapar. Bu uzantı ile, web sitenizin tam bir veri dökümünü alabilirsiniz. Buna veritabanları, dosyalar ve bir zip arşivinde saklanan her şey dahildir. Daha sonra dosyaları ayıklayabilir ve sunucuya geri yükleyebilirsiniz. Bu eklentiyle, sadece veritabanını, sadece dosyaları veya her ikisini de yedekleme seçeneğine sahipsiniz. Erişim kontrol listeleri de dosyalarla yedeklenir.

  • Herhangi bir ekstra olmadan yedekleme aracını kullanmak ücretsiz ve kolay. Düzenli veri dökümleri oluşturmak için harika.
  • Otomatik restorasyon işlemi yok.

EJB - Easy Joomla! Backup İndir..

3. LazyDbBackup

LazyDbBackup’ın birincil amacı, veritabanı yedeğini oluşturmak ve size e-postayla göndermektir. Yedekleri kendinize göndermeden sunucunun kendisinde tutabileceğiniz bir seçenek vardır. Bu durumda, yedeklemeleri bir FTP istemcisi aracılığıyla alabilirsiniz.

  • Size gönderilen veritabanı yedeklemelerini almanın ücretsiz ve kolay bir yolunu sunar. Bu, özellikle birileri sadece yedeklemeler için bir posta kutusu ayarladıysa yararlı olabilir. Sürüm kontrolünü uygulamak oldukça sıra dışı bir yöntemdir.
  • Sadece MySQL veritabanlarıyla çalışır.

LazyDbBackup İndir..

4. DataSafe Pro

DataSafe Pro, sezgisel bir veritabanı yedekleme çözümüdür. DataSafe Pro ile, sezgisel DataSafe Pro arayüzü kullanılarak yedekleme ve geri yükleme işlemleri oldukça verimli bir şekilde yapılabilir. Ayrıca, yedekleme işlemini otomatikleştirerek veritabanını geri yüklemeniz gerektiğinde, yedeklerden birini seçebilir ve geri yükleyebilirsiniz. Bu işlem sırasında veritabanları otomatik olarak tamir edilir ve optimize edilir.

  • Yedekleme yapmak için basit bir arayüz sağlar. Geri yükleme işlemleri oldukça rahattır ve fazladan çaba gerektirmez. Üstün GZIP sıkıştırmasını kullanır.
  • Sadece veritabanını yedekler. Başka hiçbir dosya yedeklenmez.

DataSafe Pro İndir..

5. XCloner

XCloner kapsamlı bir web sitesi yedekleme ve yerel Joomla! Bileşeni olarak çalışabilen bir uzantıdır. Herhangi bir PHP / MySQL web sitesini yedekleyebilir. Özel yedekleme oluşturmak veya otomatik yedekleme yapmak için de kullanılabilir. XCloner ile yedeklerinizi Amazon S3 bulutunda da saklayabilirsiniz. Büyük veritabanları için, yapılan değişikliklerin yedeklendiği artımlı yedeklemeler de sunar. Web sitesini bir sunucudan diğerine aktarmak için de kullanılabilir.

  • Güçlü kullanıcılara hitap edecek çok sayıda özellik ile birlikte gelir.
  • Destek serbestçe sağlanamıyor.

XCloner İndir..

Sonuç

Yedekleme yapmak, web sitesi çalıştırmanın önemli bir parçasıdır. Joomla! ile, sıfır maliyetle en iyi yedekleme uzantılarından bazılarına sahip olabilirsiniz. Bu nedenle, Joomla! yedek alma eklentisi web sitenizde sahip olmanız gereken bir şeydir. Ayrıca, yedekleme işlemini otomatikleştirebilir ve bu eklentilerle artımlı yedeklemeler oluşturabilirsiniz. Neyi yedeklemek istediğinize, yedeklemeleri nereye saklamak istediğinize ve aradığınız özelliklere bağlı olarak, burada listelenen eklentilerden herhangi birini seçip web sitenize yükleyebilirsiniz.

Joomla! sitelerinizde yedek alma işlemi için kullandığınız ya da tavsiye edebileceğiniz eklentileri yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Joomlabeginner.com - Naveen Kumar

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.