İpuçları

CSS ve JavaScript Dosyalarını Sıkıştırma

CSS ve JavaScript Dosyalarını Sıkıştırma

Joomla! kullanıcıları için zaman, zaman çeşitli öneriler ve tavsiyelerde bulunuyorum. Vermiş olduğum öneriler arasında, Joomla! web sitenizi nasıl hızlandıracağınıza dair ipuçları da bulunmakta...

Joomla! web sitelerimizi kimi zamanlar da çeşitli test araçları ile test ederiz, bu araçlardan birisi de Google'un vermiş olduğu PageSpeed Tools hizmetidir. Bu ve buna benzer online hizmetleri kullandığımızda, bizlere detaylı bir rapor sunulur ve sitemizde düzenlememiz gereken alanlar belirtilir.

Genellikle site hızına etki eden ve düzenlenmesi gerekilen alanlardan bir tanesi de, Joomla! sitelerimizde bulunan CSS ve JavaScript dosyalarıdır. Bu dosyalar genellikle ufak boyuta sahip olmasına rağmen, test araçları bizlere bu dosyaları düzenlememizi önerir... Peki ama, zaten ufak bir boyuta sahip olan bir dosyayı neden düzenlemek gerekir? diyebilirsiniz. Öncelikle CSS ve JavaScript nedir? bunları açıklayalım.

CSS Nedir?

Cascading Style Sheets (Basamaklı Stil Şablonları ya da Basamaklı Biçim Sayfaları, bilinen kısa adıyla CSS), HTML'e ek olarak metin ve format biçimlendirme alanında fazladan olanaklar sunan bir Web teknolojisidir. İnternet sayfaları için genel geçer şablonlar hazırlama olanağı verdiği gibi, bağımsız olarak harflerin stilini, yani renk, yazı tipi, büyüklük gibi özelliklerini değiştirmek için de kullanılabilir. Bu tekniğin en önemli özelliği kullanımındaki esnekliktir.

Bir web sayfası içerisinde birbiriyle uyumlu birkaç renk ve birkaç yazı tipi kullanılır ve bunları her sayfada ayrı ayrı tekrar belirtmek yerine CSS yardımıyla bir sefer tanımlayıp bütün web sayfalarında ortak olarak kullanılabilir. Böylece sayfaların hafızadaki boyutu epey küçüldüğü gibi güncelleme yapmak da kolaylaşır. Kaynak

JavaScript Nedir?

JavaScript prototip-tabanlı, dinamik türlere ve birinci-sınıf fonksiyonlara sahip bir betik dilidir. Nesne yönelimli, imperatif ve fonksiyonel programlama prensiplerine sahiptir. JavaScript ve Java arasında; isimleri, yazım şekli ve standart kütüphanelerindeki benzerlikler dışında bir bağlantı yoktur ve iki dilin semantikleri çok farklıdır. JavaScript'in yazım şekli C programlama dilinden türetilmiş, semantiği ve tasarımı ise Self ve Scheme programlama dillerinden esinlenmiştir. Kaynak 

Joomla! sitelerimizde bulunan CSS ve JavaScript dosyaları her ne kadar ufak boyuta sahip olsa da, CSS ve JavaScript dosyalarını sıkıştırma yöntemi ile daha da ufak boyuta indirmek mümkün. Örnek vermek gerekirse 9 kb'lık bir dosyayı sıkıştırdığımızda, 2kb'lık bir boyuta indirmek mümkün... Böylelikle 7kb'lık bir tasarruf elde etmiş olursunuz. Aşağıdaki resimde görmüş olduğunuz dosyaları denemek amaçlı sizler için sıkıştırdık, aradaki farkı görmek için inceleyebilirsiniz.

CSS ve JavaScript Dosyalarını Sıkıştırma

Sitelerimize gelen ziyaretçilerin yoğunluğuna bağlı olarak, küçük gibi görünen bu dosya boyutları bazen site hızı için büyük önem taşır. Kullanıcılar için en iyi deneyimi ve hızı sunabilmek adına, Joomla! CSS ve JavaScript dosyalarınızı sıkıştırmanız da önemli bir etkendir.

Joomla! CSS dosyalarınızı sıkıştırmanız için CSS Compressor sitesini kullanabilirsiniz, JavaScript dosyalarınızı sıkıştırmak için de JSCompress sitesini kullanabilirsiniz.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.