Haberler

Joomla! Web Sitenizin Güncel Tutulması Neden Önemli?

Joomla! Web Sitenizin Güncel Tutulması Neden Önemli?

Joomla! 3.5 sürümünden itibaren, Joomla! istatistik eklentisi sayesinde (yalnızca etkinleştirildiyse çalışır) istatistik verilerini toplayarak bunları düzenli olarak yayınlamaktadır.

Bu veri Joomla!, PHP ve veritabanı versiyonuna dayanmaktadır. Bunlar oldukça önemli, endişe verici istatistiklerdir ve göz ardı edilmemelidir!. Kullanım istatistikleri sayesinde istatistik eklentisi aracılığı ile toplanan verilere ulaşabilirsiniz. Joomla! CMS web sitenizin güncel tutulması neden bu kadar önemli?, bu makale de bunu açıklamaya çalışarak güncelleme işleminin önemine değineceğiz.

Web sitenizi güncellemek, hata düzeltmeleriyle birlikte en son özelliklerden faydalanmanızı sağlar. Yeni özellikler küçük ve büyük sürümlerde uygulanır ve web sitenizin görünümü ve özellikleri gibi birçok yönüyle size yardımcı olabilir. En son hata düzeltmeleri, web sitenizi güncellemenin en büyük nedenlerinden biridir. Joomla! ekibi koddaki herhangi bir hatayı en kısa sürede düzeltmeye çalışıyor ve her yeni sürümde düzeltilen yeni hatalar var.

Web sitenizi güncel tutmanın en önemli nedeni güvenlik açığı güvenlik düzeltmeleridir. Bu, her web sitesi sahibinin takip etmesi için önemli olan bir şeydir. Web siteniz ne kadar eskiyse, güvenliği o kadar az güvenli ve saldırıya uğrama olasılığı o kadar yüksek olur. Bildiğiniz gibi, saldırıya uğramış bir web sitesi web sitenizi tahrip ettirmenize veya hatta verilerinizin ihlal edilmesine neden olabilir.

Öncelikle, mevcut sürümün bazı avantajlarına dikkat çekmek istiyoruz. 2018'in Ekim ayının sonunda Joomla! 3.9 sürümüyle birlikte Gizlilik Aracı Paketi yayınlandı ve şimdiye kadar iki yama sürümü yayınlanmış durumda. Privacy Tool Suite’in son sürümü 3.9.2’dir ve GDPR’de yapılan son değişikliklerle - göründüğü kadar önemlidir. Kullanıcı Gizlilik Politikanıza ve / veya Şartlar ve Koşullara rıza göstermeniz artık AB’de yasal bir gerekliliktir ve Gizlilik Aracı Paketi ile bu kolay ve anlaşılır bir şekilde ele alınmaktadır.

Son kullanma tarihini (yaptığınız tüm değişiklikler için) bile ayarlayabilirsiniz ve kullanıcılarınız otomatik olarak tekrar izin verebilir! Privacy Tool Suite ayrıca, web sitenizde gerçekleştirilen diğer eylemlerin yanı sıra birkaç önemli özelliğin de farkında olmanızı sağlar. En yeni sürüm yalnızca gizlilikle ilgili değil!

İkincisi, Joomla! uzantılarınızı güncelleme hakkında konuşalım. Geliştiriciler, uzantılarını güncel tutmak için ellerinden geleni yapıyorlar, bu yüzden web sitenizde sizde aynı şeyi yapmalısınız! Gerçek CMS'yi güncellemek, bu süreçte atmanız gereken tek adım değildir. Kullandığınız tüm uzantıların listesini tutmak ve yeni güncellemeleri aramak için geliştiricilerin internet sitesine sık sık bakmak önemlidir. Güncel olmayan uzantılar güncelleştirilmiş bir CMS ile düzgün çalışmayabilir. Bu, CMS'yi güncellemek kadar önemlidir.

Üçüncüsü, PHP sürümünüzün güncellendiğinden emin olmanız gerekir. Eski sürümler gibi, eski veya uyumsuz PHP sürümleri de düzgün çalışmayabilir ve web sitenizin düzgün çalışmasını engeller. Sadece bu değil, eski bir PHP sürümü, web sitenizin güvenliği için tehlikelidir. PHP'nizi güncel tutmanın diğer önemli yönleri, destek seçeneğinizin olmasını sağlamaktır (sürümler yalnızca uzun süre boyunca desteklenmeye devam eder). Bu söylenirken, yeni sürümler ayrıca web sitenizi olabildiğince hızlı tutmanıza yardımcı olur!

Son olarak, web siteniz için güncellemeleri yüklemeye çalışırken hatırlamanız gereken bazı şeyleri ele almak istiyoruz. En önemlisi, daima ilk önce bir yedek almalısınız. Bunun ne kadar önemli olduğu yeterince ifade edilemez. Güncelleme yaparken, bunları her zaman birer birer yapmalısınız. Öncelikle uzantılarınızı birer birer ve daha sonra da CMS’nizi güncellemenizi önemle tavsiye ederiz. Her güncelleme arasında sitenizi de test etmeniz gerekir. Bu sadece ön uçtakilere bakmak demek değildir. Ön uç ve arka uç üzerinde birkaç rastgele sayfaya bir göz atın.

Hepsi bu kadar!

Kaynak: Joomla.org

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.