Haberler

Joomla!'nın Bazı Temel Özellikleri

Joomla!'nın Bazı Temel Özellikleri

Joomla! web siteleri, bloglar, mobil uygulamalar için içerik oluşturmak, düzenlemek, yönetmek ve yayınlamak için kullanılan, dünyanın en popüler yazılım paketlerinden birisidir.

Joomla! CMS 'yi aynı zamanda Citibank, eBay, Harvard Üniversitesi, Ikea, McDonald's ve Sony gibi dünya çapında, işletmeler ve kâr amacı gütmeyen kuruluşların tercih ettiği bir alt yapı sistemidir.

Bugün ki yazımızda sizlere Joomla! 'nın bazı temel özelliklerini aktarmaya çalışacağım.

Çok Dilli

Joomla! 64'ten fazla dil de sunulan dünyanın en popüler ve yaygın olarak desteklenen açık kaynak CMS sistemidir. Web siteleri oluşturabilirsiniz, webmaster ve içerik yaratıcıları Joomla!'nın mevcut seçeneklerinin dışında bir adım atmadan çoklu dil desteği sayesinde rahatlıkla kullanabilirler. Joomla! dil paketlerini yükleyerek dilediğiniz dil de yayın yapabilirsiniz.

İyi Desteklenen

Joomla! dünya çapında çoşkulu ve aktif bir Joomla! Topluluğu 'na sahiptir, hiçbir ücret ödemeden yardımcı bireyler ve dünya standartlarında geliştirici ekipleri ile doludur. Aynı zaman da binlerce profesyonel Joomla! kullanıcısı vardır.

Kolay Yükseltmeler

Kullanmış olduğunuz yazılımların güncel olması önemlidir. Neyse ki, Joomla! herhangi bir beceri seviyesindeki kullanıcılar için bu süreci kolaylaştırmakta "tek bir tıklama ile versiyon güncelleme" özelliği vardır. Dahili güncelleyici de olası bir güncelleme var ise otomatik olarak bu size bildirilir, bu çekirdek yazılım ve Joomla! bildirimlerini içerir. Böylelikle Joomla! Yükseltme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Entegre Yardım Sistemi

Joomla! kullanıcılara her düzeyde yardımcı olmak için Joomla! Yardım sistemine sahiptir. Joomla! bir çoğu sayfada (yönetim merkezinde) sağ üst köşede bulunan bir yardım düğmesine sahiptir. Bu sistem aracı sorun gidermeye yardımcı olur, bütün bunlar başarısız olursa ek yardım ve destek için çevrimiçi kaynaklara göz atabilirsiniz.

Media Manager

Media Manager kolayca yükleme, medya dosyaları ve klasörlerini yönetmek için bir araçtır. Hatta yapılandırılabilir MIME ayarları sayesinde daha fazla dosya türlerini işleyebilirsiniz. Yazılı içeriğin kolay kullanımı, geliştirme için görüntüleri ve diğer tüm medya dosyalarına erişebilirsiniz. Böylece medya yöneticisi makale editörüne entegre edilmiştir.

Banner Yönetimi

Joomla! Banner yöneticisi ile kolayca reklam eklemek ve web sitenize para kazandırmak için imkanınız var. Aracı, müşteriler ve kampanyalar oluşturmak için size gösterim numaralarını ayarlamak ve çok daha fazlasını izlemek için, hatta özel kodlar sayesinde birçok afiş eklemenize izin verir.

İletişim Yönetimi

Sitenizde sadece bir iletişim formu yeterli mi? çeşitli kişiler, departmanlar, kategoriler eklemek ve çeşitli bilgileri görüntülemek, temel iletişim bilgilerini genişletmek için olanak sağlar. Joomla! İletişim yöneticisi ile kolayca formlar oluşturabilir yada sadece bazı kayıtlı kullanıcılar için iletişim formları oluşturabilirsiniz.

Daha İyi Arama, Akıllı Arama

Arama ve akıllı arama, web sitenizin ziyaretçileri için sitenizde uygun bilgileri hızlı ve kolay bir şekilde bulmasını sağlar. İstatistikler sayesinde ziyaretçilerinizin ihtiyaçlarını analiz etmek ve onlara daha iyi hizmet etmek için faydalanabilirsiniz.

İçerik Yönetimi

Joomla! bir içerik yönetim sistemidir, içerik oluşturma dahili WYSIWYG editörü sayesinde çok kolay ve herhangi bir kodlama bilgisi olmadan içeriğinizi ekleyebilir yada düzenleyebilirsiniz. İçeriğinizi oluşturduktan sonra bunu önyüzde göstermek için birçok imkan bulabilirsiniz, en popüler yazılar, son yazılar, ilgili makaleler ve daha fazlasını göstermek için bir kaç modül kullanmanız mümkün olacaktır.

Ön Uç Düzenleme

Sitenizde bulunan içeriği veya modülleri düzenleme kolay ve hızlı olmalıdır. Sitenizdeki içerikleri yada kullanmış olduğunuz modüller de bir değişiklik yapma gereği duyuyorsanız bunu site önyüzünden "site önyüz düzenleme" özelliği sayesinde yapabilirsiniz.

İçerik Sürümü

Oluşturduğunuz bir yazının önceki ve önemli sürümlerini asla kaybetmeyeceksiniz. Herhangi bir sürüm notu girilmişse yada yazınız düzenlenmiş ise "öğe sürümü geçmişi" özelliği sayesinde dilerseniz önceki sürümler ile karşılaştırabilir, ön izleme yapabilir veya kurtarma işlemi yapabilirsiniz.

Menü Yöneticisi

Joomla! Menü yöneticisi ihtiyacınız kadar menüleri ve menü öğeleri oluşturmanıza olanak sağlar. Menü hiyerarşisini (iç içe menü öğeleri) içerik yapısından tamamen bağımsız bir şekilde yapılandırabilirsiniz. Birden fazla yerde ve istediğiniz tarzda menü ekleme imkanınız var.

Güçlü Genişletilebilirlik

Joomla! çekirdek yapısı itibari ile özelleştirilebilir bir yapıya sahiptir, 8000 den fazla eklenti sayesinde web sitenizi geliştirebilirsiniz. Joomla! Eklenti Dizini'ni (JED) ziyaret ederek ihtiyacınız olan eklentiyi bulabilirsiniz.

NOT: Değerli Joomla! kullanıcıları bugün ki yazımızda sizlere, Joomla!'nın bazı temel özelliklerini aktarmaya çalıştım. Tabi ki Joomla!'nın özellikleri bu kadar değil, bir sonra ki yazımızda diğer özellikleri aktaracağım.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.