Haberler

Joomla! LTS ve STS Terimleri Nedir?

Joomla! LTS ve STS Terimleri Nedir?

Joomla! ismini ilk defa duymuş olanların, yada Joomla! ile yeni-yeni tanışmaya başlamış kişilerin çokta fazla bilmedikleri iki terimden bahsedeceğim bugün.

Bildiğiniz üzere Joomla'nın bilinmeyen yönlerini mümkün olduğunca sizlerle paylaşmaya çalışıyor, Joomla'nın daha fazla kitlelere ulaşmasını ve Joomla! hakkında daha fazla bilgiye ulaşılmasını istiyoruz...

Joomla! LTS ve STS terimleri nedir? ne anlam ifade eder bunu göreceğiz. İlk önce LTS teriminden başlayalım ve LTS'nin ne anlam ifade ettiğini hep birlikte görelim.

Joomla! LTS Terimi Nedir?

LTS terimi başka bir değişle "Long Term Support" Joomla! dünyası'nda "Uzun Süreli Destek" anlamına gelir. Buna göre hangi sürümün, Joomla! tarafından ne kadar destekleneceği de belirlenmiş durumda'dır.

Durumu daha yalın bir dille anlatacak olursak Joomla! 1.5, 2.5 ve 3.5 serileri LTS kapsamına girer, yani sonunda "5" bulunan seriler uzun süreli destek görecek olan serilerdir. Aynı şekilde Joomla! 3.5 serisinden sonra çıkacak olan seriler de Örnek: Joomla! 4.5 gibi LTS kapsamına girmekte'dir.

Joomla! STS Terimi Nedir?

STS terimi'nin bir diğer adı "Short Term Support" dur. Bu terim ise yine Joomla! dünyası'nda "Kısa Süreli Destek" anlamına gelen bir terim'dir. STS terimi ilk olarak Joomla! 1.6 serisinde ortaya çıkmış daha doğrusu benimsenmişti, bu kapsamda Joomla! 1.6, 1.7, 3.0 ve 3.1 gibi sürümler STS kapsamına girmektedir.

Uzun Süreli Destek Ne Kadar Olacak?

Joomla'nın resmi sitesinden okuduğum kaynaklara göre, LTS yani uzun süreli destek sürümüne sahip serilerin yaklaşık 4 yıl boyunca destekleneceği belirtilmekte, olayı bir örnek ile açıklarsak.

Buna göre Joomla! 4.0 sürümüne başlangıçta 2 yıl destek süresi verilecek, artı 2 yıl da piyasaya çıkış tarihinden itibaren verilecek. Bakıldığında toplam da 4 yıl gibi bir süre olduğunu görebiliriz, tabi bu durum da Joomla! tarafından bir değişiklik yapılmazsa.

NOT: Bir sonra ki yazımızda Joomla'nın farklı terimleri'nden bahsedeceğim, sitemizi takipte kalın.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.