Haberler

Joomla! Gizlilik Aracı Paketini Test Edebilirsiniz

Joomla! Gizlilik Aracı Paketini Test Edebilirsiniz

Mayıs ayının başından beri, özel bir Joomla! Ekibi web sitelerinizin gizlilik yönetmeliklerine uygunluğunu sağlamak için bir "Gizlilik Aracı Paketi" üzerinde çalışmaktadır.

Bir sonraki dönüm noktasına ulaşmak için Joomla! kullanıcıları'nın yardımına ihtiyaç var, topluluk testi kaliteli bir ürün sağlamak için Joomla! gibi bir Açık Kaynak projesinde çok önemlidir.

Topluluk üyeleri ve uzantı geliştiricilerinin, bu yeni uzantıları mümkün olan her şekilde test etmeleri gerekmektedir, böylece bu Gizlilik Aracı Paketi Joomla! 3.9 ile birleştirilebilir ve daha sonra sürüm yaşam döngüsüne (alfa, beta, serbest bırakma adayı ve kararlı) girebilir.

Gizlilik Aracı Paketi'nin tam olarak ne olduğunu bilmiyorsanız, bu konuyu okumanızı öneririz:

Proje Nasıl Test Edilir ve Yardımcı Olunur?

Test etmenize yardımcı olmak için bazı basit kurallar oluşturulmuş durumda. Her şeyden önce "Gizlilik Aracı Paketi" ni indirin.

Yükle. Tüm e-posta özelliklerine erişmek ve daha iyi testler sunmak için, bunu canlı bir test sunucusuna yüklemeniz önerilir. Güncelleme paketlerini aktif sitelerinizin bir kopyasında da test etmekten çekinmeyin.

Bazı belgeleri (devam ediyor) Joomla! 3.9 adresinde bulabilirsiniz. Yönetim paneli'ndeki Yardım Düğmesine tıklamaktan çekinmeyin, Yardım Ekranları var (devam ediyor).

İşte başlıyoruz!. Burada, yukarıda belirtilen PR'de test edebileceğiniz ve geri çekebileceğiniz özelliklerin bir listesi var ve herhangi bir hata bulursanız, lütfen bunun hakkında sorun izleyici de konu açın.

Joomla! Gizlilik Bileşeni

Joomla! 3.9'dan itibaren, Joomla! GDPR gibi yasalara ve düzenlemelere yanıt olarak bir gizlilik aracı paketi geliştirdi. Buradaki eğiticide, bu yeni uzantıların nasıl kurulacağı hakkında bilgiyi bulabilirsiniz.

Gizlilik Bileşeni'ni kurmak için lütfen aşağıdaki 5 adımı takip edin:

1. Adım - Yüklendikten sonra, Denetim Masanızdaki Gizlilik Panosunu görüntülemek için bir Yönetici Modülü Gizlilik Kontrol Paneli oluşturun ve yayınlayın . (Not: sınama için bir siteyi güncelliyorsanız, önce, Eklentiler -> Yönetmeyi etkinleştirmek için Yönet'i tıklatın ve sonra oluşturun).

Gizlilik / Onay ile ilgili eklentileri etkinleştirin.

2. Adım - Daha sonra, Kullanıcılar'a giderek Gizlilik Bileşeni'ni bulun ve keşfedin > Gizlilik 4 öğe içeren bir sol kenar çubuğu görürsünüz: Gösterge Tablosu / İstekler / Yetenekler / Onaylar.

3. Adım - Gizlilik Kontrol Paneli'nde gördüğünüz gibi, Durum Kontrol modülünde bazı öğeler oluşturmanız gerekir: gizlilik makaleniz için bir makale oluşturun ve yeni bir menü öğesi türü oluştur İsteği oluşturun. Bitti? Bu öğeler artık Kontrol Panelinizde yeşil renkte olmalıdır.

4. Adım - Diğer 2 yeni menü öğesi türünü de oluşturmayı (ve test etmeyi) unutmayın: İsteği Onayla ve Onayı Uzat.

5. Adım - Modülün başa çıkmak için acil talepler varsa sizi bilgilendirdiğini gördünüz mü? Bir bileşenin Seçenekler ekranında acil olarak bir isteği düşünmek için gün sayısını ayarlayın ve bir eylem gerektiğinde Joomla! size hatırlatacaktır.

Şimdi bu adımlar bitti.

Bir kayıt formu, bir iletişim formu oluşturun, kullanıcı oluşturun. Gizlilik onayları için bir onay kutusu sisteminize formlarınıza otomatik olarak eklenecektir.

Bir kullanıcı gizlilik politikanıza izin verdiğinde, bunu Onaylar ekranında görebilirsiniz. Ve eğer gizlilik izninize bir bitiş tarihi eklemeniz gerekiyorsa, sistem bununla ilgilenecek, sadece ihtiyaç duyduğunuz eklentiyi özel eklentiye uygulayacaktır.

Şimdi, web sitenizin ön ucundan yeni kullanıcılarınızdan birinin hesabı ile giriş yapın. Bir ihracat veri talebi gönderin, bir kaldırma isteği gönderin. Ayrıca doğrudan web sitenizin yönetici arayüzünden bir bilgi talebi oluşturabilirsiniz.

E-postalarınızı kontrol edin, isteği onaylayın (veya vermeyin) ve bu istekleri kontrol etmek ve bunlara göre hareket etmek için web sitenizin yönetim paneline geri dönün.

Bu tek alanı formlarınıza eklemeyi kolaylaştırmak için yeni bir 'Şartlar ve Koşullar' eklentisi eklendi. Etkinleştirin ve daha fazla bilgi için bu sayfayı kontrol edin.

Yetenekleri

Yetenekleri bölümü Gizlilik Bileşeni özelliklerinden bir açıklama içerir ve gizlilik ile ilgili kaygıları, veri toplama, site sahiplerini bilgilendirmek ve yardımcı olmaktadır. Bu ekran, uzantılar tarafından bildirilen bilgileri özel bir eklenti olayı ile gösterecektir.

Örnek olarak, Captcha - ReCaptcha Plugin'i etkinleştirin ve Yetenekler ekranına geri dönün. Bu eklentinin yeteneğinin ekranda göründüğünü göreceksiniz. Uzantı geliştiricileri, uzantılarınızın yeteneklerini bu ekranda bildirebilirsiniz. Sadece bu linkte belirtilen işlemi takip edin.

Kullanıcı Eylemleri Günlük Bileşeni

Joomla! web sitesinin yönetim kontrol paneline geri dönün, son İşlemler adlı yeni bir yönetici modülü göreceksiniz. Web sitenizde kullanıcılar ve yöneticiler tarafından gerçekleştirilen eylemlerin bir listesini gösterir. (Not: testiniz için bir siteyi güncelliyorsanız, önce, Eklentiler -> Yönet'i etkinleştirmek için Yönet ve ardından oluştur).

Bu modül, içeriğini Kullanıcılar> Kullanıcı Eylemleri Günlüğünde bulabileceğiniz Eylem Günlüğü Bileşeninden alır. Bu bileşen, web sitesi kullanıcılarınızın gerçekleştirdiği tüm eylemlerin bir kaydını tutar, "eylemi", "kullanıcı", etkilenen "uzantıyı" ve eylemin gerçekleştiği "zamanı" kaydeder. Eylem Günlüğü öğeleri Süper Kullanıcılar tarafından silinebilir, temizlenebilir ve csv dosyaları olarak dışa aktarılabilir.

İşlevlerini kontrol etmek için lütfen Eylem Günlüğü listesindeki öğeleri inceleyin ve bileşenin özellikleriyle "oynatın".

Gelen Seçenekler bileşenin, etkinlik türleri gibi bazı ayarlar kaydedilir yanı sıra CSV sınırlayıcıyı ayarlayabilirsiniz ve IP adreslerinin günlük kaydını etkinleştirmek veya etkinleştirmemeyi seçebilirsiniz. Varsayılan olarak, IP günlüğü devre dışı bırakılır ve tüm "temel" olaylarda kayıt etkinleştirilir.

Bir Süper Kullanıcı profili, şimdi günlüğe kaydetme seçeneğini etkinleştirebileceğiniz yeni bir Kullanıcı Ayarları Günlüğü Seçenekleri sekmesi de gösterecektir. Etkinleştirildiğinde sistem kaydedilen her olay için, seçenekler veya Kullanıcı sekmesinde seçilenlerden e-posta bildirimleri gönderebilir.

Şimdi ne yapacağınızı biliyorsunuz lütfen katılın ve test edin, Joomla! ekibine geri bildirimde bulunabilirsiniz. Yerel bir Joomla! Kullanıcı Grubunuz (JUG) varsa, bir araya gelerek test edebilirsiniz.

Joomla! Gizlilik Aracı Paketi'nin nasıl kullanıldığında dair görsel veya videolu bir anlatımı kısa zaman içinde hazırlayarak "Joomla! Dersleri" alanında yayınlayacağız.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.