Haberler

Joomla! Framework Nedir?

Joomla! Framework Nedir?

Joomla! Framework, Joomla! İçerik Yönetim Sisteminde (CMS) bulunan özellikler ve karşılık gelen ek yük olmadan PHP'de web ve komut satırı uygulamaları yazmak için yeni bir PHP çerçevesidir.

Joomla! Framework, GNU Genel Kamu Lisansı sürüm 2 veya daha yenisi altında dağıtılan ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır. Ayrıca, İçerik Yönetim Sistemi 'nin (CMS) uyarlanması ve geliştirilmesine kolay ve yapısal olarak bir temel sağlar.

Joomla! Framework ve Joomla! Şablon çerçevesi birbiriyle karıştırılmamalıdır. Çünkü bu ikisi sık sık karıştırılmaktadır. Joomla! Framework, Joomla! 'nın temel motorudur ve burada şablon çerçevesi web sitesinin tasarımının geliştirilmesine katkı sağlar. Varsayılan olarak tamamen farklı şeylerdir.

Başlangıç

Joomla! Framework artık Composer aracılığıyla yüklenebilir ve paketlerin listesini Packagist.org'da bulabilirsiniz. Framework ile çalışmaya başlamak için keşfedebileceğiniz birçok yol var. Resmi dokümanlar için, her pakette bulunan README.md dosyasına bakın. Ayrıca GitHub'daki Joomla! Framework alanına bakabilirsiniz.

Neden Joomla! Framework?

Framework'u CMS'den ayırmak büyük bir mesele ve geçmişe bakıldığında akıllı bir karar olarak tanımlanabilir. Joomla! iki kod tabanını ayırarak artık PHP geliştirmedeki mevcut ve modern trendlerden faydalanırken CMS'nin gerektirdiği istikrarı sunabilir.

Framework Ne İşe Yarar?

  • Bir web hizmetleri platformu oluşturma
  • Hem basit hem de karmaşık komut satırı araçlarını oluşturma
  • Yeni nesil web uygulamaları oluşturma

Harika bir örnek olarak, Joomla! CMS

Joomla! Framework Mimarisi

Joomla! Framework, maksimum esneklik için tasarlanmıştır. Framework'u yalıtılmış modüler paketlere bölmek, her paketin, tüm paketlerin tek bir büyük paket sürümüne bağlı olduğundan daha kolay gelişmesini sağlar.

Bir PHP Framework'un, bir geliştiricinin bir projeyi tamamlamak için ihtiyaç duyduğu her şeyi ve her şeyi sunması gereken günler geride kaldı. Mevcut ve yaygın olarak kabul gören modern uygulama, hafif bağımsız özelliğe özgü paketleri kullanmaktır.

Framework, Composer ile dağıtılır ve bu nedenle Composer kullanarak yükleyebileceğiniz diğer PHP kod paketlerini eklemenize olanak tanır. Composer kullanılırken kullanılabilen kodun türünü ve kalitesini görmek için Packagist.org adresine bakın.

Joomla! Framework Sizin İçin Ne İfade Ediyor?

Joomla! için bağımsız uygulamalar geliştirmek için bir geliştirici veya bir sonraki uygulamanız için sabit ve hafif bir Framework arayan PHP kodlayıcısı olun. Framework herkes için fayda sağlar.

Joomla! İçin Uzantılar Geliştiriyorum, Neden Joomla! Framework?

Joomla! uzantıları yazmanın bir yoludur. Aynı bilgiyi artık CMS olmayan bir ortamda da kullanabilirsiniz çünkü Joomla! Framework, benzer bir işlev, sınıf ve yöntem adları kümesini korur.

Farklı türde bir uygulama gerektiren bir projeye başladığınızda ne olacağı gibi diğer durumları akılda tutmak önemlidir. Veya bir şey web sitesine veya CMS'ye gerçekten uymadığında veya CMS'de çok fazla yük olduğunda. Verileri bir iş zekası sisteminden diğerine geçirmek için basit bir araca veya bir mobil uygulama için hafif bir RESTful hizmetine ihtiyaç duyduğunuz zamanlar olabilir. Tüm bunlar, Framework tabanlı bir uygulamanın çok daha faydalı olacağı durumlardır.

PHP'yi Zaten Biliyorum, Bu Framework'u Neden Kullanmalıyım?

Uyarlanması ve genişletilmesi kolay hafif bir Framework arayan güçlü bir kodlayıcıysanız, doğru yerdesiniz. Joomla! Framework Composer kullanılarak kullanılabilir. Bu, Joomla! Composer kullanan diğer PHP Framework'lerin herhangi birinden gereksinimlerinize en uygun paketlerin yanı sıra paketler.

Joomla! CMS Kullanıcısıyım Nasıl Etkileneceğim?

Joomla! CMS ve Joomla! Framework şu anda bağımsız olarak geliştirilmektedir ve bu nedenle Framework'un sizin için hemen bir etkisi olmayacaktır. Bununla birlikte, Framework'un zaten CMS'ye entegre edilmiş kısımları vardır (örn. Joomla! 3.2'ye eklenen Dependency Injection paketi) ve daha fazlası geliyor. Framework kullanılarak oluşturulmuş bazı harika uzantıları görmeyi bekleyin!

Joomla! Framework, PHP'deki en son gelişmeleri ve özellikleri Joomla! Framework düzeyinde. Bu, CMS'nin hedeflerine son kullanıcılar için en iyi özellikleri sunmaya ve oyunun önünde kalmaya daha iyi odaklanmasını sağlar.

Sonuç olarak, favori CMS'nizin web ile birlikte gelişebilen güçlü, güncel ve sağlam bir tabana sahip olmaya devam edeceğinden emin olabilirsiniz.

Composer İndir

Kaynak: Joomla.org

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.