Haberler

Joomla! 4, Joomla! 3 ve Joomla! 2.5 Karşılaştırması

Joomla! 4, Joomla! 3 ve Joomla! 2.5 Karşılaştırması

Joomla! 4 Alpha 2'nin yayınlanması ile birlikte, kullanıcılar Joomla! 4 ile sunulan inanılmaz çekirdek işlevlere ve özelliklerine test sitelerinde bakabilirler. Joomla!, sürüm 2'den itibaren aşamalı olarak gelişmektedir.

Joomla! 3 ve Joomla! 4 gelişmiş kalite ve özelliklere sahiptir, bu yazımızda Joomla! 'nın geçmiş sürümü olan 2.5 ile şuan ki 3.x ve yakın zaman da çıkacak olan Joomla! 4 arasında bir karşılaştırma yapalım ve Joomla! 'nın evrimine göz atalım..

Yani, Joomla! 4, Joomla! 3.x ve Joomla! 2.5 (her ikisi de 2012'de yayınlandı) arasında bir özellik karşılaştırması yapalım.

Kurulum

Joomla! 2.5 kurulumu oldukça karmaşıktı. Joomla! 3'teki kurulum, üç aşamalı kurulum işlemi ile basitleştirildi. Göreceli olarak kolaydı, ancak UI o kadar değildi. Şimdi Joomla! 4, bu sorunların her birini aşmaktadır. Joomla! 4 kurulumu çok basit ve arayüzü her yerde iyi bir görünümle kesinlikle kullanıcı dostudur.

Bootstrap

Bootstrap, tipografi, formlar, düğmeler, gezinme ve diğer arabirim bileşenlerinin yanı sıra isteğe bağlı JavaScript uzantıları için HTML ve CSS tabanlı duyarlı tasarım şablonları içeren bir ön uç kütüphanesidir. Joomla! 2.5, Twitter bootstrap'i kullandı. Joomla! 3 Bootstrap 2 sürümünü geliştirdi. Fakat şimdi Bootstrap 4'ün piyasaya sürülmesinden sonra, Joomla! 4 Bootstrap 4 ile geliştiriliyor. Bootstrap 4'ün varlığıyla, tüm süreç daha önce hiç olmadığı kadar hızlı ve daha hızlı tepki veriyor.

PHP Sürümü

Joomla! 2.5 minimum PHP sürümü 5.2.4+ gerekli. Joomla! 3'de gerekli PHP versiyonu 5.3+ ve Joomla! 4'de gerekli minimum sürüm PHP 7 olacak. Bu, Joomla! 4'te birçok yeni özellik ile daha güvenli ve daha hızlı performans sağlar.

Standart Kod

Joomla! 4 kodu, Joomla! 3 ve Joomla! 2.5'den çok daha iyi optimize edilmiş ve daha temizdir. Joomla! 4 çekirdeğe daha fazla kalmak için geliştirilmiş, iki kat daha iyi stabilite sağlar. Daha iyi performans için, bazı işlevler standart kodlama ile yeniden yazılmıştır.

Ön Şablon

Joomla! 2.5, ön şablon olarak Beez 3'e sahipti. Joomla! 3'te iki ön şablon vardır. Joomla! 4, Bootstrap 4 ile geliştirilen Cassiopeia adlı bir ön şablona sahiptir.

Yönetici Arka Ucu

Yönetici arka planının sistem yapısı Joomla! 4'te tamamen değişmiştir. Joomla! 2.5 ve Joomla! 3'te, kullanıcı dostu olma sorusu söz konusu olduğunda yönetici arka plan yapısı tamamen üst düzey değildi. Ancak Joomla! 4 yönetici arka planı, kullanıcı dostu bir arayüz ve erişilebilirlik özellikleriyle yeniden tasarlandı.

Arka Uç Şablonu

Joomla! 2.5 için arka plan şablonu Bluestork ve Hathor'du. Bluestork, varsayılan şablondu. Joomla! 3 arka plan şablonu Hathor ve ISIS idi. Joomla! 3'teki varsayılan arka uç şablonu ISIS'dir. Joomla! 4'te Atum, Bootstrap 4 ve SASS ile geliştirilen arka plan şablonu olarak verilmiştir. Varsayılan şablonun düzeni değiştirildi, şimdi tüm menü sol tarafta yer alıyor.

LESS ve SASS

Bootstrap 4, SASS (Syntactically Awesome Stylesheets) temel alınarak, Joomla! 4 SASS'i entegre etmek zorundaydı. Joomla'nın önceki sürümü LESS kullanmıştır. Güncelleme ile Joomla! 4 daha iyi performans sağlar.

Responsive

Joomla! 2.5 ve Joomla! 3'ün şablon yanıt verebilirliği Bootstrap ve Bootstrap 3'e dayanmaktadır. Ancak, en yüksek duyarlılık performansı tamamen tatmin edici değildir. Joomla! 4 backend ve frontend şablonlarının tepkisi Bootstrap 4'e dayanıyor. Joomla! 4'ün cevap vermesi Joomla! 'nın önceki sürümlerinden daha iyidir.

Medya Yöneticisi

Joomla! 4 medya yöneticisi tamamen yeniden oluşturuldu ve bazı yeni özelliklere sahip. Joomla! 2.5 ve Joomla! 3 medya yöneticisi bir dizi kullanışlı işlevsellikten yoksun. Joomla! 4 medya yöneticisi, diğer araçları kullanmak yerine sürükle/bırak özelliği ile resim yükleme, resim düzenlemeye yardımcı olmak için "Dahili Resim Düzenleme Araçları" ile örn: Yeniden adlandır, kırpma, yeniden boyutlandırma, döndürme gibi yeni özellikler sunar.

Mootools

Joomla! 3.x'in hem Mootools hem de jQuery JavaScript kütüphaneleri vardır. Ancak kod çakışmaları ve daha iyi performans için, Mootools tamamen Joomla! 4'ten kaldırılacak.

Joomla! 4 ve eski sürümleri arasında karşılaştırma yaparak, Joomla! 4'ün kesinlikle umut verici olduğunu söyleyebiliriz. Daha akıllı bir arayüz, daha iyi kararlılık, 2 kat daha hızlı ve nihai güvenlik ile, geleceğin güvenli ve Joomla! 4 ile gelişmelerin bir parçası olduğunu söyleyebiliriz.

Kaynak: Joomshaper.com

NOT: Joomla! 4 hakkında daha fazla yazıya ulaşmak için Buraya bakabilirsiniz. Joomla! 4 Alpha 2'yi indirmek için Şuraya bakabilirsiniz. 

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.