Haberler

Joomla! 4 ile Otomatik Güncellemeler Geliyor

Joomla! 4 ile Otomatik Güncellemeler Geliyor

Önümüzdeki birkaç yıl içinde Joomla! siteleriniz otomatik olarak güncellenecektir. Bunun harika bir haber olduğunu düşünüyorum. Birçok insan muhtemelen aynı fikirde olmayabilir, ama değişimden korkmamalıyız.

Otomatik güncellemeler, siteleri güvende tutmak için çok yararlı bir araçtır ve güvenilir oldukları kanıtlanmıştır. Otomatik güncellemelerin neden harika olduğuna ve sitelerinizi korumak için bunları nasıl kullanabileceğinize ilişkin kısa bir giriş yapalım.

Bu makale de, Joomla! 4 ile birlikte gelmesi beklenen "Otomatik Güncellemeler" hakkında kısa bilgiler bulacaksınız.

Otomatik Güncellemeler Neden İyidir?

Otomatik güncellemeler, siteleri güvende tutmak için çok yararlı bir araçtır. Drupal 2018'de büyük bir güvenlik açığı ortaya çıkardığında, bilgisayar korsanlarının kusurdan yararlanmaya başlaması beş saatten az sürdü. Böyle bir durumda, otomatik güncellemeler çok az etkili çözümlerden biridir.

Bilgisayar korsanları güvenlik açıklarından yararlanıp web sitelerinize belki de büyük hasarlar verebilir. Ayrıca bilgisayar korsanlarının daha da hızlı olabileceklerini unutmayın! Bazı güvenlik web sitelerinin, kusurların nasıl kullanılacağına ilişkin ayrıntılı eğitimleri hemen yayınlaması zor olabilir.

Kullanıcıların büyük çoğunluğu web sitelerini ilk beş saat içinde güncelleyemez, bu nedenle otomatik çözümlere ihtiyacımız olduğu da bir gerçek.

Joomla! Otomatik Güncelleme Özelliği

Joomla! kullanıcıları yıllardır otomatik güncellemeler istiyor ve insanlar farklı fikirlerle denemeler yapıyor. 2015'te piyasaya sürülen bir otomatik güncelleme eklentisi bile vardı, ancak çok fazla özelliğe sahip değildi.

Kasım ayında düzenlenen Joomlashack Konferansı'nda konuşmacılar arasında Joomla! ekibinden George Wilson'da yer alıyordu. George Wilson'un videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Wilson video da ağırlıklı olarak Joomla! 4.0 'dan bahsediyor, ancak Joomla! 4.1 ve 4.2 hakkında da bilgi vermekte. Joomla! ekibinin, Joomla! çekirdeği için yeni bir otomatik güncelleme özelliği üzerinde çalıştığından bahsediyor.

Dolayısıyla, Joomla! 4.1 veya 4.2 geldiğinde, Joomla! çekirdeği için otomatik güncellemeleri etkinleştirme seçeneğimiz olabilir. Şu anda ekip otomatik güncelleme özelliği için gönüllü arıyor.

Otomatik Güncelleme Sağlayan Başka Kim var?

WordPress, otomatik güncellemeler için en çok zorlanan platformdur. WordPress, 2013'teki 3.7 sürümünden bu yana altı yıldır güvenlik düzeltmeleriyle otomatik güncellemeyi kullanıyor. Şimdi sonraki adımlar üzerinde çalışıyorlar:

  • Kullanıcılara otomatik eklenti ve tema güncellemelerine katılmaları için bir yol sağlamak
  • Kullanıcılara temel sürümlerin otomatik güncellemelerine katılmalarını sağlamak için bir yol sağlamak

Bunlar 2019 için en büyük WordPress girişimlerinden ikisi idi ve henüz tamamlanmamış olsalar da, bu geliştirmelerin yakında hazır olmasını bekleyebiliriz.

WordPress dünyasında, birçok barındırma şirketi artık otomatik güncellemeler sunuyor. Ya kendi güncelleme komut dosyalarını yazıyorlar ya da Plesk gibi otomatik güncelleme araçları sağlayan barındırma hizmetlerine güveniyorlar.

Drupal'da otomatik güncellemeler büyük bir önceliktir. "Otomatik Güncellemeler Girişimi" tam akış halindedir ve 2020 yılında çekirdeğe eklenmesi bekleniliyor. Drupal otomatik güncellemelerindeki mevcut ilerlemeyi gösteren video'yu buradan izleyebilirsiniz.

Joomla! Otomatik Güncelleme Özelliği Geliyor

Korkmayın: otomatik güncellemeler, sitelerinizi güvende tutmanın kanıtlanmış, güvenilir ve yararlı bir yoludur. Bu Joomla! ekosisteminde gecikmiş bir gelişmedir ve Joomla! kullanıcıları için daha güvenli bir ortam yaratacaktır.

Joomla! 4.1 veya 4.2 sürümü ile birlikte gelmesi beklenilen otomatik güncellemeler hakkında sizler ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Joomlashack.com

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.