Haberler

Joomla! 4 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Joomla! 4 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Joomla! 3.8.1 kısa zaman önce serbest bırakıldı. Bu güncellemeler ile birlikte Joomla! 3.9 sürümü ve Joomla! 4 sürümü ile kullanıcılar tanışacak. Adım adım Joomla! 4 şekil alıyor..

Joomla! 4'ün şekil alması ile birlikte kullanıcıların da heyecanlı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, Joomla! 4'ün nasıl geliştiğini merak etmeniz gerekir, Joomla! 4'le gelen şeyler nelerdir, Joomla! 4'te olması gerekenler veya Joomla! 4'ten daha fazla bekleyebileceğiniz şeyler nelerdir. 

Bu yazımızda Joomla! 4 hakkında bilmeniz gerekenleri ve Joomla! 4'e genel bir bakış ile, tüm bunları tartışmaya ve açıklamaya çalışacağız.

Yol Haritası

Joomla! 4'e doğru yürüyüş, Joomla! 3.8 sürümünden başladı ve sahneye 3.9 sürümüyle çıkacak. Bu önemli güncellemelerin her ikisi de Joomla! 4'ün yolculuğunu daha kolaylaştırmak için bazı önemli özellikler ve geliştirmeler içermektedir.

Joomla! 3.8

Michael Babker ve gönüllüler ekibi sayesinde 19 Eylül 2017'de Joomla! 3.8 çıktı. Joomla! 3.8, Joomla! 4'le uyumlu hale getirirken uzantı geliştiricileri için işleri kolaylaştırmak için bir Joomla! 4 uyumluluk katmanı ile birlikte geliyor.

Joomla! 3.9

Joomla! 3.9, Joomla! 4'ün hazırlanmasında piyasaya sürülecek. Joomla! 3.9, Joomla! 4.0'a kolay bir şekilde geçiş yapmak için, tüm API değişikliklerini içererek serbest bırakılacak. Joomla! 3.9'un temel özelliği Joomla! 3.8 gibi Joomla! 4 uyumluluk katmanıdır.

George Wilson, Joomla! 3.9'un ve Joomla! 4'ün başrol yöneticisidir.

Joomla! 4'ün Ana Özellikleri

Bunlar Joomla! 4'ün temel özelliklerinden bazılarıdır.

 • Bootstrap 4'e dayalı yeni geliştirilmiş çekirdek kullanıcı arabirimi.
 • Daha fazla Joomla! Framework paketi kullanımı.
 • Yeniden oluşturulmuş olay yönetim sistemi.
 • Küresel bağımlılık yönetimi / enjeksiyonu için bir servis kabına giriş.
 • Mootools'u kod tablasından kaldırma. JQuery hala kullanılabilir, ancak çekirdekte değil.
 • Framework agnostik web bileşenlerinin tanıtılması.
 • Daha hızlı sayfa yükleme süresi.
 • Yeni medya yöneticisi.
 • MVC katman iyileştirmeleri.
 • Yeni ön uç şablonu Aurora.
 • Yeni arka plan şablonu Atum.  

(Kaynak: Resmi Joomla! web sitesi )

Joomla! 4'ün Şimdiye Kadar Görünen Yüzü

Joomla! 4'ün gelişimi hızlı bir şekilde ilerlerken sürekli büyük değişiklikler geliyor. Bu nedenle, şimdiye kadar Joomla! 4'ün görünen yüzüne dair yeni özellikleri ve değişiklikleri tanıtmaya çalışacağız.

Joomla! 4 Yeni Giriş Sayfası

Joomla! 4 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Joomla! 4 Yeni Admin Yönetim Paneli

Joomla! 4 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Joomla! 4 Yeni Bidlirim Paneli

Joomla! 4 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Joomla! 4 Yeni Medya Yöneticisi

Joomla! 4 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Joomla! 4 Makale Düzenleme Arayüzü

Joomla! 4 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Joomla! 4 Modüller Sayfası

Joomla! 4 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Joomla! 4 Genel Yapılandırma Sayfası

Joomla! 4 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Joomla! 4 Yeni Ön Uç Şablonu Aurora

Joomla! 4 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bazı Sorular

Sitenizin uyumluluğu ve diğer birçok sorunla ilgili aklınıza gelen bazı sorular olabilir. Şimdi olası sorularınızın bazılarına cevaplar bulalım.

Sitemi Yükseltemezsem Ne Olur?

Daha önce de belirtildiği gibi, Joomla! 4'ün geliştirilme aşaması Joomla! 3.8 sürümünden hazırlanmıştır. Kolay geçiş ve uyumluluk süreci Joomla! 4'ün odak noktasıdır. Ayrıca Joomla! 3.9 iki yıl boyunca desteklenecektir. Joomla! 4'ün 2018'de piyasaya sürüleceğini varsayarsak, sitelerinizi Joomla! 3.x serisinde çalıştırmak neredeyse iki yıl alacaktır. Ancak sonunda, sitelerinizi, desteklenen en son teknolojilerle birlikte en son sürüme güncellemeniz çok önemlidir.

Neden PHP 7'ye Geçmeliyim?

Kullanıcı istatistiklerine göre , PHP 7 üzerinde çalışan web sitelerinin sayısı artıyor. Ve PHP 5.5 veya daha önceki sürümlerde çalışan sitelerin sayısı hızla azalıyor. Dahası, Joomla! 4 yeni özellikler ile birlikte gelecek sürümdür. Bu nedenle, en iyi deneyimi sağlamak için en iyi teknolojileri benimsemek harika bir fikirdir.

Peki Neden Beklemeliyim?

Bu Joomla! 4'ün neredeyse temel görünümüdür. Joomla! 4 ekibi, heyecan verici gelişmeleri sürekli olarak tanıtmaktadır. Bizim gibi, şaşırtıcı Joomla! 4'ü tanımak için huzursuz olduğunuzu biliyorum. Bu arada, istikrarlı ve olgunlaşmış bir sürümün gelmesi için beklemeliyiz.

Joomla! 4 hakkındaki düşüncelerinizi ve görüşlerinizi aşağıda yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz. Bu yazının daha fazla kişiye ulaşması için sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı lütfen unutmayın, Joomla! 4 ile ilgili bir video da yakında sitemizde olacak.

Kaynak: Joomshaper.com

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.