Haberler

Joomla! 4'deki Yeni Teknolojiler ve Yararları

Joomla! 4'deki Yeni Teknolojiler ve Yararları

Joomla! 4, büyük yeniliklerle Joomla! serisinde bir evrim olacak, Joomla! 4'te PHP 7, Bootstrap 4'ün entegrasyonu, sass, MVC katmanı, yeni deneyim kazandıran dikey bileşen yapısı gibi farklı yeni teknolojiler var.

Bir önceki yazımızda "Joomla! 4 Yeni Arka Uç Önizlemesi" hakkındaki bilgileri, yeni özellikleri ve değişimi sizlere aktarmıştım. Bu yazımızda, Joomla! 4'deki yeni teknolojiler ve yararları neler'dir? bu bilgileri paylaşacağım.

1. PHP 7

PHP 7, PHP'nin alt sürümüne göre avantajları nedeniyle Hosting sağlayıcıları tarafından yaygın şekilde kullanılmaktadır; ayrıca, Joomla! 4 de PHP 7 kullanacak ve bir Joomla! 4 sitesini çalıştırmak için minimum gereksinim olacaktır. PHP'yi hızlı kullanan ve sunucudaki bellek tüketiminin yarısını kullanan ve daha güvenli olan web siteleri oluşacaktır. Dönüş türündeki bildirimler, geliştiricilere çok yardımcı olan PHP 7 tarafından da desteklenmektedir.

2. Bootstrap 4

Bootstrap, yanıt veren web sitelerini oluşturmak için en popüler HTML, CSS ve JS çerçevesidir. Bootstrap, Joomla! 4'ün güçlü olmasını sağlayan önemli bir gelişmedir. Şimdiye kadar Joomla!, popüler ve yaygın olarak kullanılan Bootstrap 2 sürümünü kullanıyordu ancak zamanla, çakışma ve geriye dönük uyumluluk sorunlarını önlemek için Joomla! 4 ve sonraki sürümlerinde yapılan değişiklikler en yeni Bootstrap sürümüyle güncel kalacak.

Joomla! 4'deki Yeni Teknolojiler ve Yararları

3. SASS

Saas dosyaları Joomla'da daha önce kullanılmamıştır, Joomla'da SAAS'ın uygulanması w4 daha az stil kodu ile daha fazla esneklik kazandırır.

Joomla! 4'deki Yeni Teknolojiler ve Yararları

4. MooTools Yok

Joomla! 4'te çakışma sorunlarını azaltan ve sistemin çalışmasını daha esnek hale getiren MooTools kaldırılacaktır.

5. MVC Katman Geliştirme

Joomla! 4, sistemin çalışma ve istikrarını iyileştiren daha az kodla gelir. Joomla! 4'deki MVC katmanında iyileştirme başka bir gelecek verecektir, şimdi uzantı, bileşenler yalnızca kendi çekirdek işlevlerini yerine getirmek için kullanılacaktır.

6. Ortogonal Bileşen Yapısı

Joomla'daki Ortogonal Sistem Nedir? Ortogonal bir yapı, iki farklı bileşen çeşidini ayırt edecektir. Bu, iki tipe bölünecektir: Dikey ve Yatay. Dikey bileşen, diğer yandan yatay sistemin sahip olduğu kullanıcı, içerik ve irtibatları vardır.

7. Joomla! Framework 2.0

Joomla! 4, bazı harika özelliklere sahip Framework 2.0'ı tanıtır.

  • Yeniden düzeltilen yönlendirici ve oturum paketleri.
  • Bağımlılık enjeksiyon paketi.
  • PSR-6 ve PSD-16 desteği ile önbellek paketi.
  • Önbellek arabirimi.
  • Komut uygulaması oluşturmak için yeni konsol paketi.
  • Popüler PHP kitaplıklarıyla şablon oluşturma desteği.

Joomla! 4 hakkındaki yeni gelişmeleri ve özellikleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Bu yazıyının daha fazla kişiye ulaşması için lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı unutmayın.

 Kaynak: Gavick.com

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.