Haberler

Joomla! 3.10 ve Joomla! 4.0 İçin Planlar Açıklandı

Joomla! 3.10 ve Joomla! 4.0 İçin Planlar Açıklandı

Joomla! Projesi 2019'un sonunda iki sürümü aynı anda yayınlamayı planlıyor: küçük versiyon, Joomla! 3.10 ve yeni ana versiyon, Joomla! 4.0 hakkındaki planlar şu şekilde.

Joomla! 3.10, 3.x Serisinin Son Sürümü Olacak

Mayıs 2018'de açıklandığı gibi ve Joomla! 3.9 'un piyasaya sürülmesi nedeniyle Joomla! 3.10, Joomla! 3.x serisinin son sürümü olacak.

Joomla! 3.10 piyasaya sürüldükten sonra 2 yıl boyunca desteklenecek:

  • 12 ila 18 aylık bir süre için hata ve güvenlik desteği sağlanacaktır.
  • Kalan süre (6 ila 12 ay) yalnızca güvenlik desteği olacaktır.

Daha fazla bilgi için Joomla! 3.10 ve Joomla! 4 yol haritalarını kontrol edebilirsiniz.

Neden 2 Sürüm Aynı Anda Yayınlanıyor?

Küçük versiyon, yeni özelliklerin eklenmesi ve / veya mevcut özelliklerde önemli değişiklik yapılması anlamına gelir.

Mart 2017’de bu makale de belirtildiği gibi, son Joomla! 3.x sürümünün (o sırada 3.9 olması beklenen) amacı, küçük özelliklerden biraz daha farklı ve yeni özelliklerden payını alıyor.

Joomla! 3.10'un, 2 ana seri arasında bir köprü olması amaçlanmıştır. Öncelikle, Joomla! 4.0 geliştirme aşamasından, topluluk için bir sonraki ana bültene geçişi kolaylaştırmaya yardımcı olacak API değişikliklerinin desteklerini içeren bir sürüm olacaktır.

Ayrıca, Joomla! 3.10'da, mini-göç işleminizde size yardımcı olmak için Joomla! Update bileşeni'nde yeni bir özellik sunuluyor: Güncelleme öncesi denetleyicisi.

Web siteniz Joomla! 3.10'a güncellendikten sonra, güncelleme öncesi denetleyici PHP ve SQL seçeneklerinizin Joomla! 4.0 ile uyumluluğunu, ayarları ve kullandığınız uzantıları kontrol etmenizi sağlayacaktır.

Yeni Özellikler Nereye Gitmeli?

Bu küçük sürümün özelliğinden dolayı, uyumluluk katmanı ve yükseltme işlemiyle ilgili değilse, yeni özellikleri Joomla! 3.10 ile birleştirmemeye karar verildi. Uzantı geliştiricilerinin ve kullanıcıların yararı için yalnızca geriye dönük uyumluluğa odaklanılmakta.

Bu nedenle, Joomla 4.0 şubesi için önerilen yeni özelliklerin yapılması gerektiğini resmi olarak ilan ediyoruz. Joomla! CMS Bakım Ekibi, Joomla! 4 şubesinde kullanılmak üzere mevcut özellik çekme isteklerini yeniden hedeflemeniz gerekebilecek her türlü yardımda size yardımcı olabilir.

Joomla! 4.0 ile Nerede Duruyoruz?

Joomla! 3.8 'in son 4 versiyonunu Ocak ayının sonuna kadar birleştirmek istiyoruz. Bir kez yaptıktan sonra, bir alfayı etiketleyeceğiz ve Joomla! 3.9 sürümlerinde birleşmeye başlayacağız.

Beta Dönüm Noktasına Ulaşmak İçin Ne Yapılması Gerekiyor?

Ana özelliklerin durumunu kısaca paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz:

  • Arka Uç Şablonu ve Erişilebilirlik (Elisa Foltyn ve Robert Deutz liderliğinde) Joomla! Dergisi 'nde önerilen tasarımın tam olarak uygulanması için çalışmalar devam etmektedir.
  • Frontend Template, Final mobil geliştirmelerinin tamamlanması gerekiyor.
  • İş Akışını Yayınlama (Benjamin Trenkle tarafından yönetilir) Bu özellik, çok dilli ortamlarda ve iş akışı bileşeni gizlendiğinde optimizasyona ihtiyaç duyar.
  • Web Servisleri (George Wilson tarafından yönetiliyor) Şu anda Çekme İsteği ile ilgili bakınız.
  • 7 sürümün hâlâ Joomla! 4 ile birleştirilmesi gerekiyor. Joomla! 3.9'un piyasaya sürülmesi nedeniyle, bu görev daha önce planlanandan daha fazla zaman alacaktır.

Yukarıdaki maddeler üzerinde çalışmalar devam etmektedir ve şu anda 2019'da donma ve betaları etiketlemeye başlamak istiyoruz.

Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

Joomla! 3.10 ve Joomla! 4.0’ın geliştirilmesine yardımcı olmak istiyorsanız, sizleri "Nightly Builds" sayfamızdan sürümleri indirmeye ve herhangi bir sorunu issues.joomla.org’a bildirmeye davet ediyoruz.

Bu sürümler, kullanıcıların ve uzantı geliştiricilerin gelecek web sürümlerinde potansiyel web sitelerini ve uzantılarını test etmelerini veya yeni özellikleri test etmelerini ve Joomla! Topluluğuna bırakılmadan önce bunları geliştirmenin yolları hakkında geri bildirimde bulunmalarını kolaylaştırmak için hazırlanmıştır. Tüm ön sürümlerde olduğu gibi, aktif olan web sitelerinde asla kullanılmamalıdır.

Joomla! 3.10 kilometre taşının ve Joomla! 4'ün açık konularını burada bulabilirsiniz.

Kaynak: Joomla.org

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.