Güvenlik

Joomla! Sitenizi Nasıl Güvende Tutabilirsiniz? - Bölüm 1

Joomla! Sitenizi Nasıl Güvende Tutabilirsiniz? - Bölüm 1

Joomla! ile oluşturduğunuz bir internet siteniz var mı? ve şimdi Joomla! sitenizi tüm çevrimiçi tehditlerden korumak için hangi adımları atmanız gerektiğini merak ediyor musunuz?

Cevabınız evet ise, o zaman doğru sayfaya geldiniz. Bu yazıda, Joomla! Güvenlik rehberini sizinle paylaşacağım. Böylece Joomla! sitenizi güvenli ve çevrimiçi olarak tüm tehditlerden uzak tutabilirsiniz.

Joomla! sitenizi çevrimiçi tehditler'den korumak ve güvende tutmanız için önemli bilgileri burada bulabilirsiniz. Öyleyse, çok zaman kaybetmeden konuya geçelim:

Joomla! Sitenizi Neden Güvenceye Almanız Gerekiyor?

Web sitenizin güvenli ve hack girişimlerinden uzakta olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak gerçek şu ki, Joomla! web sitelerini sürekli olarak tehlikeye atan hackerlar var. Hacker çoğu zaman verilerinizi çalmak istemez veya web sitenizde başka herhangi bir sorun oluşturmak istemez. Aslında, sunucunuzu spam için bir e-posta geçişi olarak kullanmak veya yasadışı nitelikte dosyalar sunmak için sunucunuzu geçici bir süre kullanmak için kesmeye çalışırlar.

Ne zaman böyle şeyler olursa web sitenizi etkileyebilir. Bu nedenle, Joomla! web sitenizi korumayı düşünmelisiniz. Ancak, nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız, bu Joomla! Güvenlik Rehberi listesini takip edebilirsiniz:

Joomla! Güvenlik Rehberi Kontrol Listesi

Joomla! Sürümünüzü Güncel Tutun

Yapabileceğiniz ilk şey, Joomla! web sitenizi güncel tuttuğunuzdan emin olmaktır. Hackerlar Joomla! web sitelerine girerek, Joomla! geliştiricilerin kırılması zor olan daha karmaşık kod yapılarıyla gelmelerini engellemek için sürekli olarak farklı seçenekler aramaktadır. Joomla! web sitenizi güncelleyerek, bilgisayar korsanlarının sıfırdan bir açık aramaya başlaması sağlayabilirsiniz.

Joomla! Güvenlik Eklentisi Yükleyin

Yapabileceğiniz ikinci şey Joomla! Güvenlik Eklentisi 'ni yüklemektir. Bir güvenlik eklentisi, güvenlik tehditlerinin çoğunu önlemenize yardımcı olur. Güvenlik risklerini, kötü amaçlı kodları, spam, virüs, SQL ekleme ve güvenlik açıklarını tespit etmenize yardımcı olan yerleşik kötü amaçlı yazılım ve güvenlik tarayıcısıyla geldikleri gibi. Web sitelerinize farklı bir IP adresiyle giriş yapmış olsalar bile, güvenlik eklentisi size bunu bildirir. Böylece hızlı harekete geçebilirsiniz.  R Antispam, KeyCAPTCHA, Brute Force Stop ve benzeri pek çok Joomla! Güvenlik Eklentisi mevcut.

Tanınmış Bir Hosting Kullanın

Yapmanız gereken üçüncü şey, birçok nedenden dolayı tanınmış bir Hosting firması kullanmaktır. Bunun temel sebeplerinden biri, sunucularında sıklıkla güvenlik kontrolü yapmalarıdır. Sonuç olarak, web sitenize saldırılmadan önce tehditlerin çoğunu engellerler. Bununla birlikte, tanınmış bir barındırma maksimum performans elde etmenize yardımcı olur. Böylece web sitenizi sorunsuz bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Joomla! Hosting tavsiyesi için Turhost Hosting 'i kullanmanızı öneriyoruz.

Boş Şablonlar veya Uzantılar Kullanmaktan Kaçının

Joomla! web sitenizdeki boş şablonlardan veya eklentilerden kaçınmalısınız. Ücretsiz ya da ücretli temalar ve eklentiler sunan birçok web sitesi var. Ancak, dezavantajı, bu temaların ve uzantıların boş bırakılmış olması ya da saldırıya uğradığını söyleyebiliriz. Bu tür dosyalar genellikle büyük boşluklara sahiptir ve bilgisayar korsanları bu boşlukları web sitenize girmek için kullanabilir ve bunun sonucunda web sitenize zarar verebilirler, bu da karşılaşmak istemediğiniz bir şeydir. Neden boş şablonlar veya uzantılar kullanmaktan kaçınmanız gerektiği hakkında ayrıntılı makale yakında sitemizde olacak.

Güçlü Şifreler Kullanın

Joomla! web siteniz için güçlü bir şifre kullanmanız gerekir. Joomla! kurulduktan sonra, varsayılan giriş bilgilerini kullanmayın. Bunun yerine, devam edin ve değiştirin. Bilgisayar korsanlarının denediği ilk şey, varsayılan giriş bilgilerini kullanmaktır. Bu yüzden riski daha fazla azaltmak için onları daha iyileri ile değiştirmelisiniz. Güçlü bir şifre için, Joomla! web siteniz için güçlü bir şifre oluşturmanıza yardımcı olacak bazı şifre oluşturma araçlarını kullanabilirsiniz. Online Parola Oluşturucu 'yu deneyebilirsiniz.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamasını Etkinleştirin

Güvenlik seviyesini daha fazla sıkmak için iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirebilirsiniz. İki faktörlü kimlik doğrulama için başka bir güvenlik katmanı ekleyin. Eğer varsa web sitenizde iki faktörlü kimlik doğrulamasını etkinleştirmelisiniz, o zaman şifrenizi girin ve web girişini deneyin. Ek onay isteyecektir. Telefon numaranıza veya e-posta hesabınıza gönderdiği bir OTP’yi girmenizi isteyebilir veya Google Authenticator veya Authy gibi uygulamaları kullanmanız gerekebilir.

Gereksiz Joomla! Uzantılarını Kaldırma

Joomla! web sitenizde çok fazla uzantı var mı? Cveabınız Evet ise, kullanmadığınız çok fazla Joomla! eklentisi olma ihtimali vardır ve bu durumda, daha sonra bunları kaldırın. Neden? Bu uzantılardan herhangi birinin tehlikeye girmesi durumunda, bilgisayar korsanları web sitenize girebilecek ve sonuçları istediğiniz bir şey olmayacaktır. Dolayısıyla, tehlikeyi en aza indirgemek için gereksiz Joomla! uzantılarını zaman kaybetmeden kaldırın.

Düzenli Yedekleme Alın

Bir taraftan, web sitenizi güvenceye almak çok önemlidir. Diğer taraftan, web sitenizi düzenli olarak yedeklemelisiniz. Bu nedenle, herhangi bir hacker'ın web sitenizi tehlikeye atması durumunda. Bir yedekleme kullanarak web sitenizi normale döndürebilirsiniz. Bu sebeple Joomla! Yedek Alma işlemi bir hayli önemlidir. Web sitenizde değişiklik yapmasanız bile, yedekleme çok yardımcı olur. Genel olarak, barındırma sağlayıcınız düzenli bir yedekleme yapar. Ancak, bunu sağlayamıyorlarsa, sadece kendiniz yedeklemeniz daha iyi olur. Burada "En İyi 5 Joomla! Yedek Alma Eklentisi" hakkında kısa bilgiler verdik.

Yönetim Sayfanızı Koruyun

Riski en alt seviyeye indirmek için, yönetim sayfanızı korumanız gerekir ve nasıl yapabilirsiniz? Sadece güçlü bir şifre oluşturarak ve .htaccess dosyasında bazı değişiklikler yaparak. Ancak, adımlar biraz karmaşıktır. Ama neyse ki Joomla! 'nın resmi belgeleri de dahil olmak üzere çevrimiçi olarak bir çok rehber mevcut. Yani bu sizin için bir sorun olmayacak.

FTP Katmanını Devre Dışı Bırak

Dürüst olmak gerekirse, FTP özellikle PHP'nizin kullanıcı izniyle çalıştırılmadığı durumlarda sahip olmak için harika bir özelliktir ve bunu yaparak tüm klasörleri ve dosyaları yazılabilir yapmak zorunda kalmadan dosya işlemlerine izin verebileceksiniz. Bu, site yöneticisinin hayatını çok daha kolay hale getirir ve sitenin güvenliğini arttırır.

Yukarıda sizler için Joomla! sitenizi nasıl güvende tutabileceğinize dair 10 adım'dan bahsettik, yazımızın çok fazla uzun olmaması için bu yazıyı iki bölüm halinde hazırladık ve ikinci bölüm çok kısa zaman içinde sitemizde olacak.

Joomla! internet sitelerini güvende tutmak için uyguladığınız farklı adımları yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Joomlabeginner.com - Naveen Kumar

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.