Güvenlik

Joomla! Kurulumu Sırasında Sitenizi Güvenli Hale Getirme

Joomla! Kurulumu Sırasında Sitenizi Güvenli Hale Getirme

Joomla! web sitenizin saldırıya uğramasını önlemek çokta zor değil. Bununla birlikte, basit bir şekilde ilk önce yapmanız gereken bazı kritik temeller vardır.

Bu eğiticide, Joomla! kurulumu sırasında web sitenizi nasıl güvenli hale getireceğinizi öğreneceksiniz. Temel bilgileri doğru yaptığınızda, Joomla! sitenizi korsanlar'dan korumak zor olmayabilir. Joomla! sitenizin güvenliği üç ana şeyle başlar..

1. Senin Bilgisayarın

Kendi bilgisayarınızın virüssüz olduğundan emin olmanız gerek. Kullanmış olduğunuz bilgisayar da mutlaka bir virüs programı bulundurmalısınız, virüsten korunma yazılımının güncel olduğundan ve kullandığınız bilgisayarda virüsleri temizlediğinden emin olun.

Bilgisayarınızda bir virüs varsa ve FTP programı kullanıyorsanız, birisinin kullanıcı adınızı ve parolanızı çalması olasıdır. Öncelikle bunlara dikkat etmelisiniz.

2. Web Barındırma

Bir sonraki aşama seçtiğiniz sunucu firmasıdır. Türkiye'de sunucu çözümleri konusunda gerçekten iyi firmalar mevcut, çeşitli araştırmalar yaparak iyi bir sunucu firması seçmeniz önemlidir. Sunucu firmasında aramak istediğiniz şeylerden bazıları şunlardır..

  • İyi bir teknik destek.
  • Kendi PHP versiyonunuzu belirleyebilme.
  • Düz FTP yerine SFTP'yi kullanma yeteneği. Bu, sitenizde ortak alanlarda çalışmaya eğilimliyseniz özellikle doğrudur.

3. İlk Joomla! Kurulumunuz

Sunucu firmanızda kullanmış olduğunuz panel üzerinden farklı cms sistemlerini, tek tıklama ile kurmanız artık mümkün. Yada bir FTP programı aracılığı ile dosyaları ana dizine yükleyerek Joomla! kurulum işlemini kendiniz yapabilirsiniz.. Dikkat etmeniz gereken noktaları kısaca şu şekilde belirtebiliriz.

Yönetici Kullanıcı Adı

Joomla! kurulum ekranına bir göz atın. Joomla! güvenliğiniz hakkında düşünmek istediğiniz ilk şey, "Yönetici Kullanıcı Adı" nı doğru bir şekilde ayarlamanızdır.

Joomla! Kurulumu Sırasında Sitenizi Güvenli Hale Getirme

Bu, Joomla! Süper Yönetici kullanıcı hesabınızın kullanıcı adıdır. Burada "admin" kullanmak asla iyi bir fikir değildir. Sitenizde makaleler yayınlamak için bu hesabı kullanacaksanız ve ilk adınızı kullanmak istiyorsanız, sorun değil, ama yine de en iyi fikir değildir. Süper Yönetici hesabınız için çok güvenli bir isim olması iyi bir şeydir.

Yönetici Şifresi

Joomla! şifrenizin son derece güvenli olduğundan emin olun. Kullanabileceğiniz birçok online şifre üreticisi var. Buradaki yönetici şifresi muhtemelen en kritik şey. Site içeriğinizi güncellemek için tahmin edilmesi zor bir şifre olmalı. Bu şekilde kolay tahmin edilmeyebilir.

Joomla! Kurulumu Sırasında Sitenizi Güvenli Hale Getirme

Parolalar ile ilgili bilmeniz gereken bir şey var: Altı karakter küçük harf gibi şifreler, örneğin bu şifreyi kırmak için tasarlanmış bir bilgisayar yazılımı tarafından anında şifreniz kırılabilir.

Joomla! Kurulumu Sırasında Sitenizi Güvenli Hale Getirme

Karşılaştırma yapmak gerekirse, büyük ve küçük harfler, sayılar ve $ 1 £ vE # k8T (x) gibi özel sembollerin bir kombinasyonu olan on iki karakterli şifre, bu gibi bir şifreyi kırmak uzun zaman alabilir.

Joomla! Kurulumu Sırasında Sitenizi Güvenli Hale Getirme

Güvenli Veritabanı Ayrıntıları

Emin olmak istediğiniz bir sonraki şey, Joomla! web siteniz için güvenli bir kullanıcı adı, şifre ve veritabanı adı olmasıdır. Joomla! 'yı manuel olarak kurarsanız, bunlar genellikle CPanel'de ayarlanır.

Tek tıklamayla yükleme ile yüklerseniz, web barındırıcınız bunu sizin için halleder. Joomla! site güvenliğiniz için bir başka önemli şey de Joomla! veritabanı önekinizdir.

Joomla! Kurulumu Sırasında Sitenizi Güvenli Hale Getirme

Joomla! kurulum sırasında rasgele üretir. İsterseniz, tahmin etmeyi zorlaştırmak için öneki manuel olarak düzenleyebilirsiniz. Her ihtimale karşı.

Sunucu Yapılandırma Ayarlarınız

İleri tıkladığınızda, karşınıza gelen ekranda tamamen kritik olan, alttaki bölümdür.

Joomla! Kurulumu Sırasında Sitenizi Güvenli Hale Getirme

Burada kırmızı bir şey varsa durun, sunucu firmanız ile konuşun ve düzeltin. Bu görmezden gelmeniz gereken bir şey değil. Özellikle, PHP sürümü, Sihirli Tırnaklar, Register Globals, Güvenli Mod söz konusu olduğunda.

Bunların hepsi web sitenizin güvenliği için çok önemlidir. Bir kez daha belirtelim, bu ayarlardan herhangi biri kırmızı renkte ise, kurulumu durdurun ve sunucu firmanızdan bunları sizin için düzeltmesini isteyin.

Daha sonra düzeltmek için Joomla! 'yı yüklemeyin. Sunucu firmanızın bunları onardığından emin olun ve ardından Joomla! kurulumunuza devam edin. Ana makineniz bu ayarları düzelttikten sonra, yüklemeye devam etmek için Yükle'yi tıklayın.

Bunlar ihtiyaç duyacağınız şeylerden bazıları. Kurulum - Joomla! sitenizi güvenli hale getirmenin ilk adımıdır.

Kaynak: Joomlashack.com

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.