Güvenlik

Güvenli Bir Joomla! Eklentisi Nasıl Seçilir?

Güvenli Bir Joomla! Eklentisi Nasıl Seçilir?

Popüler CMS sistemi Joomla!, her geçen gün giderek büyümekte ve kullanıcılara yeni özellikler sunmaktadır. Geçtiğimiz günler de Joomla!, 100 milyon indirilme sayısına ulaşarak yeni bir dönüm noktasına ulaştı.

Joomla! CMS kullanıcıları web sitelerini geliştirmek için çeşitli Joomla! eklentilerine ihtiyaç duyabilirler, bunlar bileşen, modül ve plugin'dir.. Joomla! Eklenti Deposu 'nda ücretli ve ücretsiz olmak üzere yaklaşık 8000 civarında eklenti mevcuttur.

Joomla!, çok çeşitli web siteleri oluşturmak için bir platform olarak kullanılabilir. Bu, uzantıların kurulmasıyla elde edilen, uygulamaya farklı uygulamaların uygulanması gerekliliğini çağrıştırır.

Joomla! ile bir web sitesi oluştururken, web sitenize hangi uzantıları yüklemek istediğinize karar vermek çok önemlidir. Güvenli olmayan bir uzantının tüm web sitenizi tehlikeye atabileceğini unutmayın. Aşağıdaki yönergeleri göz önünde bulundurmanız, Joomla! web siteniz için güvenli eklentileri seçmenize yardımcı olacaktır:

Seçilen Eklentinin En Son Sürümü Ne Zaman Çıktı?

Bu önemlidir, çünkü bir yıl veya daha uzun bir süredir güncellenmemiş güncel olmayan eklentiler, terk edilmiş projeler olma eğilimindedir ve bu nedenle web siteniz için güvenlik riski oluşturur. Aşağıdaki resimde göreceğiniz üzere, Akeeba Backup eklentisinin son sürümünü ve güncelleme tarihini görebilirsiniz.

Güvenli Bir Joomla! Eklentisi Nasıl Seçilir?

Eklenti Geliştirme Aşaması Nedir?

Eklentilerin her zaman kararlı sürümlerini seçmenizi öneririz, çünkü genellikle kararlı olmayan sürümler, herhangi bir güvenlik açığı için kararlı olanlar kadar kapsamlı bir şekilde test edilmemiştir.

Eklentinin İyi Bir Destek Topluluğu Var mı?

Belirli bir uzantı için destek topluluğu ne kadar büyükse, herhangi bir hata / güvenlik hatası tespit edildiğinde giderilmesi daha hızlı ve çabuk olabilir.

3. Parti Eklentilere Güvenmelimiyim?

Kullanmış olduğunuz eklentinin yayınlanma ve güncellenme tarihlerini kontrol edebilirsiniz, bununla birlikte eklenti hakkında yapılan yorumları okuyarak kısaca bilgi alabilirsiniz.

Güvenli Bir Joomla! Eklentisi Nasıl Seçilir?

Güvenlik konusu bir web sitesi için her zaman önemli bir konudur, web sitenizin güvenlik açıklarından korunması için mutlaka güncel olan eklentileri kullanmalısınız. Bunun için aşağıdaki bağlantıları takip edebilirsiniz.

Live VEL kategorisi, yama bulunmayan hassas uzantıları listeler. Burada listelenenleri sitenizden kaldırmanız önerilir.

Resolved kategorisi, bir yamanın bulunduğu savunmasız uzantı sürümlerini listeler. Siteniz burada listelenen bir uzantının savunmasız bir sürümünü kullanıyorsa, güncellemeniz önerilir.

NOT: Joomla! web sitelerinizde sadece ihtiyacınız olan eklentileri kullanmanızı tavsiye ederiz, kullanmadığınız eklentileri de kaldırmanızı öneririz. Ayrıca web sitenizdeki eklentilerin belirli aralıklar ile güncel sürümleri olup / olmadığını kontrol etmenizde fayda var.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.