Güvenlik

Akeeba Backup ile Oluşturduğunuz Yedeklerin Güvenliğini Arttırın

Akeeba Backup ile Oluşturduğunuz Yedeklerin Güvenliğini Arttırın

Akeeba Backup, en popüler Joomla! yedek alma eklentilerinden biridir. Bir felaket durumunda, Joomla! sitenizi yedeklemenize ve mevcut yedeği geri yüklemenize yardımcı olur.

Joomla! yedek alma işleminin ne kadar önemli olduğunu, yazmış olduğum çeşitli yazılar da sizlere dile getirdim. Olası bir istenmeyen durum karşısında elimizdeki yedek hayat kurtarıcı rolü oynayabilir.

Joomla! Yedek Alma konusunda her zaman tavsiye ettiğimiz yedek alma eklentisi Akeeba Backup olmuştur. Peki, Akeeba Backup ile almış olduğumuz yedeklerin güvenliğini bir üst seviyeye nasıl getirebiliriz.

Bu yazımızda, Akeeba Backup eklentisi ile oluşturduğunuz yedekleri Joomla! sitenizin dışında nasıl saklayacağınızı öğreneceksiniz.

Varsayılan olarak, Akeeba Yedekleme bileşeni, site yedeklemenizi Joomla! dosya sisteminde saklar. Akeeba Backup'ın yedeklerinizi sakladığı klasörün varsayılan konumu her zaman şu şekildedir..

  • administrator/components/com_akeeba/backup

Güvenlik açısından yanlış bir şey yok. Akeeba Backup, bu çıktı klasörünü sizin için .htaccess dosyası ile korur. Sorun şu ki, kötü niyetli kullanıcılar da dahil herkes bu yeri biliyor. Web sitenize saldırı yapacak olan birisi, saldırının nereye yönlendirileceğini biliyor olması kötü bir durum.

Bir saldırganın başarılı olması durumunda yedeklerinizi koruyabilirsiniz. Yedeklerinizi public_html klasörünün dışına çıkarabilirsiniz. Size bunu nasıl yapabileceğinizi kısaca gösterelim.

1. Public_html Dışında Yeni Bir Klasör Oluşturun

Web sunucunuzdaki kök dizinde Akeeba Backup ile alacağınız yedekleri saklamak üzere yeni bir klasör oluşturun. Yeni klasörünüzün public_html klasörünüzün dışında olduğundan emin olun.

2. Akeeba Backup'a Yeni Klasörün Nerede Olduğunu Söyleyin

Akeeba Backup yönetim kontrol panelinde, Temel İşlemler altında yer alan Ayarlar > Temel Ayarlar > Kayıt Klasörü alanına gidin.

  • Kayıt Klasörü alanı'nın sağ tarafındaki Gözat butonu'na tıklayın.
  • Akeeba Backup'ın yerleşik Klasör Tarayıcı alanı'nın açıldığını göreceksiniz.
  • Dizin Tarayıcısını kullanarak yeni klasörünüze gidin.
  • Çıktı Dizini alanı klasör adı ile doldurulduktan sonra, Kullan butonu'na tıklayın.
  • Ayarların kaydedilmesi için, üst kısımda yer alan Kaydet & Kapat butonu'na tıklayın.

Şimdi gidip sitenizin yeni bir yedeğini oluşturun. Almış olduğunuz yedeğin artık public_html dışında oluşturmuş olduğunuz klasör de saklandığını görebilirsiniz.

Joomla! Yedekleme işleminin önemini sizlere daha önce'den hazırlamış olduğum bir yazı ile kısaca açıklamıştım. İlgili yazıya "Joomla! Site Yedeklemeleri Neden Çok Önemlidir?" buradan ulaşabilirsiniz.

Web siteniz de bir değişiklik yapacağınız zaman ya da Joomla! Güncelleme işlemi öncesinde mutlaka yedek almanız gerektiğini unutmayın. Almış olduğunuz yedekleri güvenli bir yerde muhafaza etmeniz sitenizin güvenliği açısından önemli olacaktır.

Kaynak: Joomlashack.com

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.