Dersler

Joomla! URL Yapısını SEO Dostu Hale Getirme

Joomla! URL Yapısını SEO Dostu Hale Getirme

Joomla! web siteleri'nde oluşturmuş olduğunuz alanları, SEO ile uyumlu hale getirerek arama motorlarında daha üst sıralara çıkmak için çeşitli çalışmalar yapabilirsiniz.

Bu çalışmalar'dan bir tanesi de SEO ile uyumlu makale yazmaktır, aynı zaman da web sitenizdeki URL yapısının da sade ve anlaşılır bir şekilde olmasına özen göstermelisiniz. Yazmış olduğunuz bir makale'nin link yapısı arama motorları tarafından kolayca anlaşılır bir durumda olursa sizin için bir artı puan sağlayabilir.

Bildiğiniz üzere Joomla! 3.8 sürümü ile birlikte gelen yeni özellik sayesinde URL'ler de bulunan kimlik numarasını (ID Numarası) kaldırmak mümkün oldu. Bu sayede link yapısını anlaşılır bir hale getirmemiz de artık daha kolay.

Bugünkü eğitim dersimizde, Joomla! makalelerine ait URL yapısından kimlik numarasını kaldırarak Joomla! URL yapısını SEO dostu hale getireceğiz.

Bildiğiniz üzere standart Joomla! yapısında 3 farklı URL yapısı elde edebilirsiniz. Başlamadan önce, Joomla! URL varyasyonlarına kısaca bir göz atalım.

  • Eski URL: www.example.com/index.php/category-alias/123-article-alias
  • Özelleştirilmiş: www.example.com/category-alias/123-article-alias
  • Modern Olan: www.example.com/category-alias/article-alias

URL'lerin bu üç sürümü arasındaki fark oldukça görünür biçimde. Birincisi URL yapısı hiç kullanıcı dostu değil. Ayrıca, index.php URL'nin ortasında ve fazladan rastgele bir sayı (ID) var. Bu, URL yapısını okunamaz hale getirir ve insanların onları unutması çok olasıdır.

Joomla! Kurulumu 'nu yaptıktan hemen sonra ilk önce alacağınız URL yapısı eski olandır. URL yapısından index.php 'yi kaldırmak istiyorsanız, bunu nasıl yapacağınızı adım adım bir kılavuzla açıklayan bu makaleye göz atmanızı öneririm.

Joomla! Sitesini SEO Dostu Hale Getirme

Adım 1: Web sitemizin Joomla! yönetici alanına giriş yapmamız ve ardından Sistem> Genel Yapılandırma alanına gitmemiz gerekiyor.

Joomla! URL Yapısını SEO Dostu Hale Getirme

Adım 2: Şimdi sol kenar çubuğunda "Makaleler" i seçin.

Joomla! URL Yapısını SEO Dostu Hale Getirme

Adım 3: Makaleler yapılandırmasının "Tümleştirme" sekmesine gidin.

Joomla! URL Yapısını SEO Dostu Hale Getirme

Adım 4: URL Yönlendirme seçeneğini değiştireceğiz. Aşağıdaki ekran görüntüsü varsayılan ayarları gösterir.

Joomla! URL Yapısını SEO Dostu Hale Getirme

Adım 5: Bu, asıl işi yapacağımız adımdır. "URL Yönlendirmesi" alanını "Eski" yerine "Modern" olarak değiştirmeliyiz. Bunu yaptığınızda yeni bir "URL'lerden kimlikleri kaldırma" seçeneği açılır, bunu "Evet" olarak ayarlamamız gerekir.

Joomla! URL Yapısını SEO Dostu Hale Getirme

Evet, burada işimiz bitti. Sonucu görebilmeniz için "Kaydet" veya "Kaydet & Kapat" tuşuna basmanız gerekir. Bu URL Yönlendirme özelliği, diğer birkaç bileşen için etkinleştirilebilir. Yukarıdaki işlem Makale bileşeni için gösterilmiştir. Kişiler, haber beslemeleri ve kullanıcılar gibi diğer bileşenler için URL Yönlendirmeyi etkinleştirmek istiyorsanız bunu da yapabilirsiniz. Süreç hemen hemen aynıdır.

Aktif durumdaki bir Joomla! sitesinde bu işlemi yaptığınızda doğal olarak kırık URL yapısı elde edeceksiniz, bu durum da ziyaretçiler 404 sayfası ile karşılaşacaklar. Bu durumu düzeltmek için "Kırık Linkler Nasıl Onarılır" başlıklı Joomla! Eğitim dersini incelemeniz faydalı olacaktır. Herhangi bir zorlukla karşılaşmanız durumunda yorum kısmına yazabilirsiniz.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.