Dersler

Joomla! Sitenizi SEO Dostu Hale Getirmenin Önemli Adımı

Joomla! Sitenizi SEO Dostu Hale Getirmenin Önemli Adımı

Bir URL'nin ne işe yaradığı hakkında sanırım çok fazla şey anlatmaya gerek yok. Ama yine de, kısa bir açıklama yapmak sizler için sanırım faydalı olabilir.

URL, arama motorlarının ve ziyaretçilerin web sitenizi buldukları web sitenizin adresidir. Bu nedenle, web sitenizin URL'sini arama motorları ve kullanıcıların kolayca bulabilmeleri için kolay ve anlaşılır bir hale getirmek önemlidir.

Joomla! ile ilgili zorluk, varsayılan olarak kullanıcı dostu bir URL sağlamaz. Bu yüzden bunun üzerinde çalışmalıyız ve bugün bu eğitim de öğreneceğimiz şey budur. Bu makale için birincil URL’miz joomlavia.com/index.php/joomla-nedir ve amacımız joomlavia.com/joomla-nedir yapmaktır, böylece insanlar tarafından hatırlanması kolay ve arama motorları tarafından kolayca bulunabilir.

Bu eğitim dersinde, Joomla! sitenizi SEO dostu hale getirmenin en önemli adımını öğreneceğiz. URL yapısından /index.php kısmını kaldırarak URL'leri daha okunabilir bir hale getirerek arama motorları'nın sitemizdeki URL'leri kolayca anlamalarını sağlayacağız.

Hazırsanız başlayalım.

Joomla! Sitenizi SEO Dostu Hale Getirmenin Önemli Adımı

Hedefimiz index.php, URL'yi gözle daha görünür hale getirecek, hatırlanması ve paylaşılmasını kolaylaştıracağız.

SEO Dostu Bir Joomla! URL'si İçin Kılavuz

Adım 1: Sitemizin Joomla! yönetici alanına giriş yapıp Sistem> Genel Yapılandırma 'ya gitmemiz gerekiyor.

Joomla! Sitenizi SEO Dostu Hale Getirmenin Önemli Adımı

Adım 2: SEO Ayarlarını ekranınızın sağ tarafında bulacaksınız. Burada, "Arama Motoru Dost Bağlantılar" ın zaten "Evet" olarak ayarlandığını göreceksiniz. "Hayır" olarak ayarlanmışsa, "Evet" olarak değiştirmeniz gerekir. Aksi takdirde, aradığımız işlevler görünmez.

Joomla! Sitenizi SEO Dostu Hale Getirmenin Önemli Adımı

Adım 3: Bu en karmaşık ve en önemli adımdır. Bu adımda yapacağımız şey, bir dosyayı yeniden adlandıracağız. Bunu yapmak için Joomla! dosya sisteminize giriş yapmanız gerekir. Dosya adı htaccess.txt (sitenize ait klasörlerin olduğu public_html dizininde bulabilirsiniz)

Joomla! Sitenizi SEO Dostu Hale Getirmenin Önemli Adımı

Burada  htaccess.txt dosyası'nın ismini .htaccess olarak değiştireceğiz.

Joomla! Sitenizi SEO Dostu Hale Getirmenin Önemli Adımı

NOT: Apache mod_rewrite'ı etkinleştirmeniz gerekir. Aksi halde htaccess.txt dosyasını yeniden adlandıramazsanız. htaccess.txt dosyasını dizinde bulamazsanız Ayarlar kısmında "Gizli Dosyaları Göster (dotfiles)" seçeneğini aktif edin. Bundan sonra .htaccess dosyasını açın ve RewriteBase / (sadece # işaretini kaldırın).

Adım 4: Şimdi Joomla! yönetici alanımıza geri dönelim ve SEO Ayarları'nı (Sistem> Genel Yapılandırma) bulalım. "Apache mod_rewrite'ı Kullan" kısmını "Evet" olarak ayarlayacağız.

Joomla! Sitenizi SEO Dostu Hale Getirmenin Önemli Adımı

İsteğe Bağlı

.html kısmını URL'nizden sonra göstermek istiyorsanız "Adreslere Son Ek Ekle" seçeneğini etkinleştirebilirsiniz. Ama bana göre, bu gerekli değil. Böylece olduğu gibi bırakabilirsiniz.

Sonuç

Artık web sitemizin URL'sini kullanıcı dostu hale getirdik. Bakalım işimize yarıyor mu!

Joomla! Sitenizi SEO Dostu Hale Getirmenin Önemli Adımı

Dikkat

Bu prosedür zor bir işlemdir ve sitenizde bağlantıların kopmasına neden olabilir. Ters giden bir şey görürseniz düzeltme basittir, ayarları varsayılan olarak değiştirin ve sitenizin sorunsuz bir şekilde çalıştığını görürsünüz.

Bu yöntemle yayına geçmeden önce tekrar kontrol etmek isteyebileceğiniz bir şey daha var /index.php/, iç bağlantılarınızda kullanılmış olabilirsiniz, bunu bırakmanızı öneririm. Joomla! hala her iki URL'yi de (/index.php/ hem olsun hem de olmasın) okuyabilir, ancak arama motorları için bunlar aynı içeriğe sahip iki farklı sayfadır. Bazen yinelenen içerik bulunduğunda, Joomla! site sahipleri sıralama ve trafik kayıplarına maruz kalabileceğinden arama motoru sıralamalarını etkileyebilir.

Bu makalenin amacı için Apache web sunucusunu seçtiğimizi lütfen unutmayın. Web sitenizi Nginx, Hiawatha veya Windows IIS gibi diğer sunucularda çalıştırıyorsanız, lütfen resmi Joomla! belgelerine bakın.

NOT: Bir sonraki Joomla! Eğitim Dersleri kapsamında URL'lerden kimlik numarasını (ID numarası) kaldırarak, Joomla! sitesini SEO dostu hale getirmeyi öğreneceğiz.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.