Dersler

Google Yapısal Veri Eklentisi Kurulumu

Google Yapısal Veri Eklentisi Kurulumu

SEO ile ilgilenen ya da sektör de yer alan kişilerin dikkatini çeken konular'dan bir tanesi de, Google Yapılandırılmış Veri (Structured Data) çalışmasıdır. Yapısal Veri Google'a web sitemizdeki sayfanın ne ile alakalı olduğunu ipuçları ile sağlayarak içeriği sınıflandırma biçimidir.

Google Yapısal Veri kısacası arama motorlarına sitenizdeki verilerin ne anlama geldiğini bildirir. Joomla! web sitenize Yapısal Veri ekleme işlemini dilerseniz kendi kod bilginiz ile ekleyebilir ya da bir eklenti ile bu işi gerçekleştirebilirsiniz.

Bugünkü Joomla! Eğitim dersimizde, Google Structured Data yani Yapısal Veri eklentisi'nin kurulum işlemini ve genel ayarların nasıl yapıldığını öğreneceğiz. Öncelikle Yapısal Veri Nedir? kısaca bunu açıklamak istiyorum.

Joomla! Yapısal Veri eklentisini indirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Yapısal Veri Nedir?

Yapısal veriler, ilişkisel bir veritabanındaki bilgiler gibi yüksek düzeyde kuruluşa sahip veri türlerini ifade eder. Bilgiler son derece yapılandırılmış ve öngörülebilir olduğunda, arama motorları bunu daha kolay bir şekilde düzenleyebilir ve yaratıcı şekillerde görüntüleyebilir.

Yapısal veri işaretleme, bir dosyaya dahil edilen ve web'den sunulan metin tabanlı bir veri organizasyonudur. Genellikle, çeşitli çevrimiçi uygulamalarda standart yapılandırılmış verileri tanıtmak için açık bir topluluk çabası olan schema.org sözcük dağarcığını kullanır. Yapısal veri işaretlemesi en kolay Bağlantılı Veriler için JavaScript nesne gösterimi anlamına gelen JSON-LD biçiminde temsil edilir.

Bu eğitim dersimizde Joomla! web sitemizde Google Structured Data eklentisi'nin kurulum işlemini gerçekleştirerek genel ayarları düzenledik.

Google Yapısal Veri Eklentisi hakkında sormak istediklerinizi veya merak ettiğiniz konuları yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. Joomla! Eğitim Dersleri kapsamında hazırlamış olduğum yeni eğitim videolarını web sitemiz ya da YouTube Kanalımız üzerinden izleyebilirsiniz.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.