Blog

Linux ve Windows Hosting Nedir?

Linux ve Windows Hosting Nedir?

Bir web sitesi oluşturmaya karar verdiğinizde, oluşturacağınız web sitesine ait sayfaları ve içerikleri hızlı bir şekilde düzenlemek ve saklamak için bir Hosting paketine ihtiyaç duyarsınız.

Web sitenizde kullanmaya karar verdiğiniz yazılım teknolojisine bağlı olarak uygun Hosting paketini seçmelisiniz. Hosting paketleri arasında farklı seçenekler bulunmaktadır. Linux ve Windows Hosting bu seçeneklerden biridir. Bu yazıda sizlere kısaca Linux ve Windows Hosting 'ten bahsedeceğim.

Linux Hosting Nedir? 

Linux Hosting, sunucu üzerinde Linux işletim sistemi kullanılarak oluşturulan hosting platformlarına verilen isimdir. Genellikle PHP ve MySQL tabanlı yazılımlar için en ideal ortamı sağlarlar. Ayrıca açık kaynak felsefesine ve GNU tabanlı programlama dili ve uygulama sunucuları ile yazılmış olan ve özellikle Linux işletim sistemlerinde çalışabilen web uygulamalarının barındırılması hizmetidir. PHP Hosting olarak da adlandırılır.

PHP, Perl, Joomla, WordPress, MySQL gibi diğer tüm dosya türleri Linux tabanlı bir web sunucusunda çok daha kolay çalışır. Gerçekte bu dosyalar Windows Hosting ile de çalışmaktadır, ancak Linux platformu özellikle bu veri türleriyle çalışmak için tasarlanmıştır.

Windows Hosting Nedir? 

Windows Hosting adından da anlaşılacağı gibi, Windows işletim sisteminin kurulu olduğu sunucularda bulunan bir Hosting çeşidi'dir. Bir web sitesi ASP, .NET, Microsoft Access veya Microsoft SQL Server dosyalarını kullanıyorsa, hosting hizmetinin Windows tabanlı olması gerekir. ASP, ASP .NET ve HTML programlama dilleri ile sorunsuz bir şekilde çalışır. Microsoft yazılım teknolojileri, kolay ve esnek web yazılımları tasarlayabilmek için idealdir. 

Yeni bir web sitesi oluşturmayı düşünüyorsanız, NET teknolojileri ya da ASP .NET ile hazırlanmış ve Windows işletim sisteminde barındırılması zorunlu ise Windows Hosting Paketleri 'ni tercih etmelisiniz.

Linux ve Windows Hosting 

Ortak Yönleri: Her iki Hosting çeşidi de HTML ve Flash çalıştırabilmektedir. Her ikisi de PHP üzerinde çalışabilir ancak PHP için en iyisi Linux diyebiliriz. MySQL destekleri bulunmaktadır. E-mail hesabına sahip olabilirsiniz ve E-mail hesabınızı Outlook gibi mail araçlarında çalıştırabilirsiniz.

Farklı Yönleri: Windows Hosting daha çok ASP tarzı programlarda çalışırken, Linux PHP tabanlı programlarda, sitelerde çalışır.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.