Blog

Hosting Firması Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Hosting Firması Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Joomla! kullanıcıları için zaman zaman çeşitli konular da İpuçları vererek bilgilerimizi aktarmaya çalışmaktayız. Web sitesi açmak isteyen kullanıcılar için de yardımcı olabilecek nitelikteki bilgileri sizlere aktarmaya çalışıyoruz.

Bir web sitesi açmak için öncelikle bir Domain ve Hosting 'in lazım olduğunu biliyorsunuzdur. Oluşturacağınız projeye göre de bir alt yapı sistemi lazımdır, bir web sitesi oluşturmaya karar verdiğinizde önemli bir takım noktalar ve dikkat etmeniz gereken hususlar da muhakkak vardır.

Bugün ki yazımızda web sitesi açacak olan kullanıcılar için faydalı olacağını düşündüğümüz bir noktaya değineceğiz. Web sitesi projenizin ismine karar verdiğinizi varsayalım, peki Hosting firması seçiminizi yaptınız mı? Hosting firması seçimi yaparken nelere dikkat etmelisiniz, iyi bir hosting firması nasıl seçilir? gibi soruların yanıtını aramak isteyebilirsiniz.

Türkiye'de Hosting çözümleri konusunda hizmet vermekte olan yüzlerce firma olduğunu bilmelisiniz, bugün ki yazımızda iyi bir hosting firması seçmenize yardımcı olabilecek bir takım noktalara değineceğiz ve bizim sizlere önereceğimiz firmayı ise yazımızın sonunda açıklayacağız. Dilerseniz ilk önce Hosting nedir? bunu açıklayalım, ardından hosting firması seçimi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunu inceleyelim.

Hosting Nedir?

Hosting, kelime anlamı olarak barındırma anlamına gelir. Hosting veya Barındırma, bir web sitesinde yayınlanmak istenen sayfaların, resimlerin veya dokümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda tutulmasıdır. Barındırma hizmeti web sitesinde bulundurulmak istenen içeriğin yüklendiği ve web sayfasının arka yüzüdür.

Web hosting ise web sayfalarının, yüksek internet hızına sahip olan ve sürekli aktif olarak çalışan bilgisayarlarda barındırılmasına denir. Bu bilgisayarlar, kesintisiz ve hızlı hizmet verebilmesi için yüksek teknoloji ile üretilen Datacenter 'lar da barındırılırlar.

Web siteniz için bir Hosting paketi alırken dikkat etmeniz gerekenlerden bir tanesi Hosting paketi'nin özellikleri diğeri ise Hosting firması'dır. Hosting paketini neye göre alacağınızı öncelikle bilmelisiniz, kullanacağınız alt yapı sisteminin minumum teknik gereksinimlerini öğrenmeniz gerekli, buna göre Hosting paketlerini inceleyebilir ve kullanacağınız alt yapı sistemi ile uyumlu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Aşağıda sizler için hazırlamış olduğum rehber de küçük ipuçlarını bulabilirsiniz.

Hosting Firması Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kurumsallık

Dikkat edilmesi ve incelenmesi gerekilen belki de ilk kriter Kurumsallık'tır. Türkiye'de Hosting hizmeti veren binlerce firma olduğunu düşünürsek, kurumsal bir yapıya sahip olan hosting firması seçmenizin neden önemli olduğunu daha net anlayabilirsiniz. Bir firmanın kurumsal olup olmadığını nasıl anlayabilirim? sorusu aklınıza gelebilir, bunun için aşağıdaki maddeleri inceleyebiliriz

  • Bir Ofise Sahip Olması: Üst satırlar da açıkladığımız gibi Türkiye'de hosting hizmeti veren binlerce firma olduğunu göz önüne aldığımızda, ilk önce merdiven altı diye tabir edilen hosting firmalarını listemizden çıkarmalıyız. Hizmet alacağınız firmanın öncelikle ofisinin olup olmadığını, açık adres ve iletişim bilgilerini kontrol etmeniz önemlidir.
  • Sektörel Deneyimleri: Emek harcayarak oluşturduğunuz bir web sitesi projenizi, emanet edeceğiniz firmanın hosting hizmeti sektöründeki bilgi, tecrübe ve deneyim sahibi olması önemli noktalardan bir tanesidir.
  • Referanslar: Hizmet alacağınız hosting firmasının referansları önemli olduğu kadar size fikir vermesi açısından da gayet önemlidir. Referansları güçlü olan ve açık bir şekilde belirtilmiş olan firmaları seçmeniz sizin faydanıza olacaktır.

Teknik Destek

Hosting firması seçerken dikkat edilmesi gerekilen noktalardan bir tanesi ve göz önünde bulundurmanız gereken önemli noktalar'dan birisi de teknik destek konusudur. Teknik destek konusu satış öncesi ve satış sonrası önemli olduğu gibi ayrıca devam etmesi gereken bir hizmettir.

Satış öncesinde aklınıza takılan soruları cevaplayabilecek, sizi doğru bir şekilde yönlendirebilecek ve satış sonrasında ise karşılaştığınız herhangi bir sorun karşısında mümkün olan en kısa sürede sorunu çözüm noktasına ulaştırabilecek bir hosting firması seçmenizi önemlidir.

Lokasyon

Hedefinizdeki kitlenin bulunduğu lokasyon konumuna göre, sunuculara olan erişimin daha hızlı olabilmesi sebebi ile lokasyona uygun bir hosting firması seçmenizi tavsiye ediyoruz, bu durum ayrıca kullanıcıların web sitenize erişiminin daha hızlı olmasını sağlayacağı için, web sitenizin hızınıda etkileyecektir. Hedef kitleniz Türkiye'de ise, hosting firmasının lokasyon konumunun da Türkiye olmasına dikkat etmeniz önemlidir.

Platform Uygunluğu

İnternet sitenizin alt yapı özelliklerine göre bir hosting firması seçmeniz önemlidir, bunun için de MS SQL veritabanı kullanan, ASP / ASP.NET tabanlı bir siteniz varsa Windows hosting, MySQL veritabanı kullanan, PHP tabanlı bir web siteniz var ise Linux hosting hizmetini tercih etmelisiniz.

Ücretler

Ücret kriterleri belki de en son göz önünde bulundurulması gerekilen noktalar'dan bir tanesidir, en azından bana göre öyle. Bunun sebebini ise şöyle açıklamak daha doğru olur, satın alacağınız hosting hizmetinin fiyatına değil fiyat/performans ilişkisine dikkat etmeniz gerekmektedir. Düşük fiyatlar ile hizmet kalitesine baktığımız zaman web sitenizi zarara uğratacak ve internet sitenizin performansını olumsuz yönde etkileyebilecek durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Yine de fiyatlar konusunda farklı firmalardan bilgi alabilirsiniz.

Web sitenizi sağlam temeller üzerine oluşturmak istiyorsanız Hosting firması seçimi önemli bir konudur ve yabana atılmamalıdır. Aksi halde sağlam temeller üzerine oturtulmamış bir web sitesi ileri de çeşitli sıkıntılar yaşamanıza sebebiyet verebilir, işiniz aksayabilir ve ekstra olarak cebinizden belirli bir ücret çıkmasına sebep olabilir.

Oluşturmak istediğiniz web sitesi projesinin yazılımı, içeriği, hedef kitlesi vs gibi etkenler iyice analiz edilmeli ve oluşturmak istediğiniz web sitesi bütün bu unsurlar düşünülerek inşa edilmelidir.

NOT: Hosting firması seçimi konusunda bizim sizlere tavsiyemiz, Türkiye'de uzun yıllardır hizmet vermekte olan ve Hosting hizmeti konusunda ülkemizin önde gelen firmalarından bir tanesi olan Turhost Hosting firmasıdır.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.