Blog

2022'nin En İyi Joomla E-Ticaret Uzantıları

2022'nin En İyi Joomla E-Ticaret Uzantıları

Bir e-ticaret sitesini yönetmenin en büyük zorluğu şüphesiz kurulum ve yönetim aşamalarında CMS tercihinden sunucu kiralama seçeneğine kadar birçok önemli kararın alınmasını gerektirmesi. Joomla’nın açık kaynaklı yapısı nedeniyle son derece özelleştirilebilir ve genişletilebilir olması, onu e-ticaret siteleri arasındaki gözde CMS’lerden biri haline getirse de e-ticaret siteleri için tasarlanan Joomla uzantıları arasında karar vermek kolay değil. Bugün kullanım kolaylığı, çoklu dil, farklı para birimi – ödeme – gönderim yöntemleri sunan ve SEO araçları sağlayan en iyi uzantıları online satışlarını artırmak isteyenler için derledik:

VirtueMart

E-ticaret için en iyi Joomla çözümlerinden biri olan VirtueMart, sınırsız olanaklar sunan PHP tabanlı, ücretsiz bir eklenti. Joomla e-ticaret uzantılarının öncüsü olarak kabul edilen VirtueMart’ın yeni teknolojileri benimsemesi zaman alsa da yıllar boyunca net mimarisi ve etkili performansıyla gönülleri fethetmeyi başarmış durumda. Bu güçlü uzantı yüzlerce template ve şablona sahip olduğundan e-ticaret sitenizin vitrinini istediğiniz kadar özelleştirmeniz mümkün. Dilerseniz tek başına VirtueMart’ın yerleşik özelliklerini kullanarak bir mağaza oluşturabilir veya mağazanızı genişletmek için ek şablonlar ve modüller ilave edebilirsiniz. Meta etiketlerle SEO desteği ve otomatik döviz kuru güncellemesi gibi artılarının yanı sıra VirtueMart, tüm indirimler, vergiler ve para birimlerinin tek, dinamik ve kural tabanlı bir hesap makinesi tarafından işlenmesini sağlıyor. Böylece kural ( indirim, vergi…) ve koşulları (ürün kategorisi, müşteri grubu…) belirleyebiliyor ve buna göre indirimler sunabiliyorsunuz. Kolaylıkla genişletilebilir olduğundan orta ve büyük ölçekli işletmeler için ideal olan VirtueMart, ücretsiz olduğu için son derece kısıtlı bir bütçeyle işini kurmak isteyenlere de hitap ediyor.

HikaShop

HikaShop, Joomla sitenizde sadece birkaç dakika içinde online mağazaya sahip olmanızı sağlayabilen eksiksiz bir Joomla e-ticaret eklentisi. Üçüncü taraf uzantıların kullanımını ve bağımlılığını azaltan, web sitenizi istediğiniz gibi tasarlamak için CSS ve HTML kullanmanıza olanak tanıyan HikaShop, oldukça esnek ve ücretsiz. Öne çıkan özelliklerinden biri farklı satıcılara mağazanızda ürün satmaları için yetki vermenizi sağlaması. Dahası HikaShop, mağaza verilerinize dayalı olarak raporlar oluşturmanıza, aylık satış miktarı, yılın en çok satılan ürünleri veya son 10 gündeki satışların gelişimine dair grafikler, tablolar ve çizelgeler sunuyor. Teknik bilgisi olmayan e-ticaret girişimcileri HikaShop’tan uzak dursa da e-ticaret sitelerini oluşturmak için yaratıcılıklarını kullanmak isteyenler arasında HikaShop en gözde e-ticaret uzantılarından.

MijoShop

OpenCart ve Joomla ile entegre edilmek için tasarlanan MijoShop, hem Joomla’dan hem de OpenCart’tan birçok eklenti devralıyor, bu da onu daha güçlü bir uzantı yapıyor. MijoShop’un tek panelden birden fazla mağazayı yönetmenize olanak tanıması, promosyon kampanyaları için hızlıca mikro mağazalar açmaya izin vermesi ve hem ön ucu hem de arka ucunun mobil ekranlarla uyumlu olması gibi özellikleri ön plana çıkıyor. MijoShop, her ölçekteki işletme için kullanılabiliyor. Ancak MijoShop ücretsiz bir uzantı değil, 59$’dan 499$’a kadar değişen fiyatlara sahip. MijoShop’la dijital bir mağazayı kolaylıkla çalıştırmak mümkün fakat bu eklenti; fiziksel ürün satan siteler arasında daha popüler. MijoShop; ayrıntılı satış raporu, siteniz üzerinde tam kontrole sahip olmanızı sağlayan sezgisel yönetici arayüzü, sınırsız ve iç içe kategoriler, 50’den fazla ödeme seçeneği, SEO optimizasyonu, özel sipariş durumları, tek sayfalık ödeme, sınırsız ürün -üretici – domain desteği, çoklu mağaza, çoklu dil ve çoklu para birimi desteği, ürün incelemeleri – yorum ve derecelendirmeler sunması gibi bir e-ticaret sitesinde olması beklenen en avantajlı özelliklere sahip.

JoomShopping

JoomShopping, şu ana kadar 300.000’den fazla indirilen, birçok yerleşik işleve sahip profesyonel ve ücretsiz bir Joomla e-ticaret uzantısı. Neredeyse sınırsız sayıda ürün ve kategori listelemenize ve müşterilerin geçmişten bugüne tüm siparişlerini görebilmelerine olanak tanıyor. Dahası müşterilerin, siteye kaydolmadan sipariş oluşturmaları mümkün. JoomShopping, kolay bir başlangıç yapmak isteyen ya da geniş ürün yelpazesine sahip olan e-ticaret girişimcileri için öneriliyor.

J2Store

J2Store; vergi kuralları tanımlamaktan, müşteri grupları ve adet bazında gelişmiş fiyatlandırmalar eklemeye kadar birçok yenilikçi yaklaşım sunuyor. J2Store, ithalat ve ihracat sürecini çok daha kolay hale getirmek için ürünleri bir CSV dosyasından içe/dışa aktarma ve makaleleri ürün olarak kullanma seçeneğine sahip. Ücretsiz olması, hem fiziksel hem de indirilebilir ürünleri satmaya olanak tanıması, çoklu para birimi desteği ve para birimi değiştirme modülü gibi önemli avantajlarla e-ticaret eklentileri arasında öne çıkıyor.

EShop

Bilindiği üzere MVC, ölçeklenebilir ve genişletilebilir projeler oluşturmak için en sık kullanılan web geliştirme çerçevelerinden biri. EShop da standart Joomla MVC yapısı temel alınarak oluşturulan sade ve basit bir uzantı. Siparişlerden sonra stoğu otomatik olarak güncellemeyi, düşük stok eşiğine ulaşan ürünler için otomatik bildirim almayı sağlaması gibi artılarla dolu.

DigiCom

Joomla için tasarlanan ilk dijital e-ticaret uzantısı olan DigiCom, dijital ürün satışı için özel olarak tasarlanmış. Açık kaynaklı olan DigiCom’un ana odağı, bir dakika içinde mağazanızı kolaylıkla kurmanıza olanak tanıması. Hafif ve kullanıcı dostu olması, sürükle -bırak dosya yöneticisi, birden fazla ödeme entegrasyonu sunması gibi avantajlarla dolu. Eklenti tabanlı bir yapıya sahip olduğundan eklentileri yalnızca ihtiyacınıza göre kurarak şişirilmiş kod ve özelliklerden sıyrılmanızı kolaylaştırıyor. Öne çıkan özellikleri arasında güçlü raporlama, tek tıklama ile sipariş yönetimi, sorunsuz ödeme, gelişmiş erişim kontrolü, promosyon ve indirim işleyicisini sayabiliriz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi açık kaynaklı bir CMS olduğu için web sitelerinde daha fazla kontrol ve özelleştirme olanağına sahip olmak isteyenler için önerilen Joomla’ya özgü tasarlanan e-ticaret uzantılarının sayısı; e-ticaret sektöründeki büyümeye paralel olarak her geçen gün artmakta. Ancak e-ticaret siteniz için en iyisini bulduğunuza emin olsanız da unutulmaması gereken; güçlü sunucu ortamı ve hosting altyapısına dayanmadığı sürece sitenizin e-ticaretteki devasa rekabet karşısında ayakta kalmasının zorluğudur. Vds gibi güçlü sanal sunucu seçenekleri, orijinal yazılımlarla desteklenen yapılandırmalar ve çoklu güvenlik katmanlarına sahip barındırma çözümlerinden güç almak, artık e-ticaret siteleri için zorunluluktur.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.