Sayfa Oluşturucu

SP Page Builder 3 - Bağlam Menüsü Nasıl Kullanılır?

SP Page Builder 3 - Bağlam Menüsü Nasıl Kullanılır?

SP Page Builder her ay yeni güncellemelerle harika özellikler sunuyor. Bu özelliklerin her biri muhakkak ki özeldir, fakat v3.6.3 sürümünde sunulan yeni özellik birçok nedenden dolayı farklıdır.

Sayfa Oluşturucu eklentisine eklenen yeni özellikler kullanıcı deneyimini iyileştirmektedir. Web sitesi geliştirmenizi daha kolay, daha hızlı hale getirmek için yeni özellikler eklenmektedir. Peki, güncellemenin konusu nedir? Özellikleri nelerdir? Şimdi bunları görelim.

Sürüm v3.6.3'de, çalışmanızı kolaylaştırmak ve sayfa oluşturmayı her zamankinden daha hızlı hale getirmek için Bağlam Menüsü özelliği eklendi. SP Page Builder'da üzerinde çalıştığınız içeriği düzenlemenize, kopyalamanıza, değiştirmenize, silmenize veya üzerinde değişiklik yapmanıza olanak tanıyan işlevler vardır. Bağlam Menüsü, zaman ve çabadan tasarruf etmek için hepsini barındırır.

Sayfa oluşturucu'daki Bağlam Menüsü nedir? ve nasıl kullanılır, bu eğitim dersimizde bu özelliği öğreneceğiz.

Bağlam Menüsü Nedir?

Bağlam menüsü ya da pop-up menü, grafiksel kullanıcı arayüzünde bulunan, fare ile sağ tıklama işlemiyle kullanıcı etkileşimi üzerine ortaya çıkan bir menü'dür. Bağlam menüleri, menünün ait olduğu işletim sisteminin veya uygulamanın geçerli durumunda veya bağlamında kullanılabilecek sınırlı sayıda seçenekleri sunar.

Neden Bağlam Menüsüne İhtiyacınız var?

Daha önceden işlevlere erişmek için imlecinizi farklı bölümlere götürmeniz gerekiyordu. Bağlam Menüsünün tanıtımıyla, artık bunu yapmak zorunda değilsiniz. Hepsini bir yerde toplarsınız. Bu Bağlam Menüsü'nün güzelliği erişilebilirliğinde yatmaktadır. En sık kullanılan sayfa oluşturma işlevlerini tek bir çatı altında toplar. Düzenleme modunda web sayfanızın herhangi bir içeriğini sağ tıklamanız yeterlidir, menü karşınıza çıkacaktır.

Bağlam Menüsü'nde Neler var?

İçerik Menüsünün ne olduğunu biliyorsunuz. SP Page Builder Pro ile sitenizdeki alanları düzenlerken herhangi bir içeriği (addon) sağ tıkladığınızda görünür. Şimdi, Bağlam Menüsünde hangi işlevlerin bulunduğunu söyleyelim. Eminim bunu seveceksiniz.

Ayarları Aç: Bağlam Menüsü, eklenti ayarlarını oradan açabilmeniz için üstteki Ayarları Aç seçeneğiyle başlar.

Kaydet: Bir içerik bölümünü veya stil eklentisini kitaplığa kaydetmek çok daha kolay hale gelir. Artık "Kaydet" simgesine bağlı olmak zorunda değilsiniz. Sadece sağ tıklayın ve İçerik Menüsü kaydetme seçeneğini gösterir.

Eklentiyi Kopyala: Bağlam Menüsündeki Eklentiyi Kopyala seçeneğini tıklatarak tamamen stilize ve özelleştirilmiş bir eklentiyi kopyalayın. Bu, bir eklentiyi kopyalayıp sitenin herhangi bir yerine yapıştırabilmenizi sağlayan SP Page Builder'ın tamamen yeni bir işlevidir.

Yapıştır: Kopyalanan eklentiyi istediğiniz yere yapıştırın. Basit!

Stili Yapıştır: Yalnızca içerik değil, aynı zamanda o bölümün stilini de yapıştırabilirsiniz. Bu durumda, eklentiyi kopyalamanız ve Bağlam Menüsünde "Stili Yapıştır" ı tıklamanız gerekir.

Çoğalt: Bağlam Menüsündeki addon öğesi klonlama seçeneğini edinin. "Çoğalt" ı tıklamanız yeterlidir.

Devre Dışı Bırak: Bağlam Menüsünde verilen seçeneği kullanarak istediğiniz bölümü devre dışı bırakın.

Sil: Sayfanızın herhangi bir bölümünü yukarıdaki Sil simgesinden silmek yerine, bunu Bağlam Menüsünde yapabilirsiniz. Orada bir Sil seçeneği vardır.

Sütun Seçenekleri: Sütunların kontrolünü elinize alın. Kolayca taşıyın, devre dışı bırakın, silin, yeni bir satır ekleyin ve sütun seçeneklerini kolayca açın. Yeni Bağlam Menüsü ile tüm bunları yapmak artık daha kolay.

Daha önce bu işlevlere sahip değildiniz. Sonuçta, Bağlam Menüsü, SP Page Builder'ın tüm yararlı işlevlerini tek bir yerde toplar. Potansiyel olarak iş akışınızı hızlandıracak ve web sayfalarını oluşturma çabalarınızı kolaylaştıracaktır. Bağlam Menüsü dışında, bu güncelleme eklentileri ve stillerini kopyalayıp sitedeki herhangi bir sayfayı uygulayabileceğiniz kopyala eklenti özelliğini de içerir.

Joomla! Sayfa Oluşturucu eklentisi hakkında sormak istediklerinizi veya merak ettiğiniz konuları yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. Joomla! Eğitim Dersleri kapsamında hazırlamış olduğum yeni eğitim videolarını web sitemiz ya da YouTube kanalımız üzerinden izleyebilirsiniz.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.