İpuçları

Web Sitemi Joomla! 3.8'e Nasıl Hazırlarım?

Web Sitemi Joomla! 3.8'e Nasıl Hazırlarım?

Joomla! 3.8, Joomla! 3.x serisinin bir sonraki amiral gemisi versiyonu ve 19 Eylül 2017'de piyasaya çıkması planlanıyor. Joomla! 4'ün yeni gelişmiş yönlendirme sistemi ve ileri uyumluluk katmanı ile, Joomla! 'nın yaklaşmakta olan sürümü kesinlikle yeni özellikler katacak.

Joomla! 3.8'in çıkış tarihi yakın olduğu için, sizlere avantaj sağlaması amacıyla bugün sitenizi 3.8 sürümüne yükseltmek için sitenizi nasıl hazırlayabileceğinizi aktaracağım. Yeni güncellemeye hazırlanma adımlarını takip ederek Joomla! 3.8'e sitenizi güncelleyebilirsiniz.

1: Son Sürümü Kullanıyor Musunuz?

Bir sürümü atlamak ve en son sürüme güncellemek akıllıca bir karar değildir. Uyumluluk sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden, son kararlı sürümde olup olmadığınızı kontrol etmek her zaman iyi bir şeydir. Eğer değilseniz, önce sitenizi bu sürüme güncellemelisiniz. Sitenizi Joomla! 3.8'e güncellemek istiyorsanız öncelikle sitenizi Joomla! 3.7.5 sürümüne güncellemelisiniz.

2: Teknik Gereksinimleri Kontrol Edin

Kural olarak, Joomla! 3.8'in teknik gereksinimlerini kontrol edin. PHP'nin, veritabanı sunucusunun (örneğin MySQL, SQL Server, PostgreSQL), web sunucusunun (örneğin Apache, Nginx, Microsoft IIS) önerilen sürümlerini çalıştırdığınızdan emin olun. Joomla! 3.8'in teknik gereksinimlerini öğrenmek için "Joomla! 3x Teknik Gereksinimler" sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Bu gereksinimleri sunucunuza uygulamak için barındırma sağlayıcınıza başvurmanız gerekebilir.

3: Sitenizin Güncel Bir Yedeğini İndirin

En düzgün güncellemeyi sağlamak için sitenizin güncel bir yedeğini indirmenizi öneririz. Ardından, sitenizin canlı sürümü bozulmadan kalacak şekilde yerel kopyayla oynayın. Bu, yükseltmeden kaynaklanabilecek uyuşmazlıklar'dan sizi korur. Siteniz çok büyükse, o zaman canlı sürümle eşleşen bir Joomla! örneğini kurabilir ve ardından tüm yerel uzantıları, şablonları ve eklentileri yerel sınama sürümüne yükleyebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra, yükseltme işlemini başlatın.

4: Önce Uzantıları, Sonra Joomla! 'yı Güncelleyin

Joomla! resmi belgeler de söylendiği gibi "yükseltmeden önce, üçüncü taraf uzantıların tümünü güncellemek önemlidir ve ayrıca sitenizin tam yedeklemesini test etmek için". Böylece uzantıları, şablonları, eklentileri önce güncellemelisiniz. Bu, bazı uyuşmazlık sorunlarını önleyecektir.

5: Uzantıları, Şablonları Yerel Olarak Sınama

Uzantıları, şablonları ve eklentileri güncelledikten sonra, yerel siteyi Joomla! 3.8'e güncelleyin. Joomla! 3.8 ile bunların hepsinin iyi çalıştığından emin olmak için onları yerel ortamınızda iyice test edin. Bir uyuşmazlık varsa, bir geçici çözüm elde etmek için ilgili geliştiriciyle iletişime geçin veya sorunlara Joomla! Forum da çözüm arayabilirsiniz.

6: Aktif Olan Web Sitesini Yedekle

Joomla! 3.8 ile yerel denemeler'den edindiğiniz deney deneyiminizden memnunsanız, canlı sitenizde yükseltme işlemine başlamaya hazırsınız demektir. Bu işlemlerden herhangi birine başlamadan önce, eksiksiz bir web sitesi yedeklemesi yapın. Sonra aşağıdaki prosedürü takip edin.

7: Joomla! 3.8 Güncellemesi İçin Son Kontrol Listesi

Tam web sitesi yedeklemesini aldıktan sonra, yükseltme sürecini başlatmaya hazırsınız demektir. Sunucunuzun gerekli sistem / teknik gereksinimleri karşıladığından emin olun, bir ara Joomla! sürümü üzerinden atlama yapmadığınızdan emin olun ve uzantıları, şablonları ve eklentileri güncelleyin.

8: Joomla! 3.8'e Yükseltin

Yukarıdaki kontrol listesini tamamladıysanız, Joomla! 3.8'e yükseltmeye hazırsınız demektir. Joomla! 3.8 kullanıma sunulduğunda Joomla! kontrol panelinizde bir bildirim alacaksınız. Yükseltme işlemi, Joomla! kontrol paneli güncelleme bildiriminden sadece bir tık uzaktadır. Sitenizi güncelleyerek Joomla! 3.8'in en yeni özelliklerinin keyfini çıkarın.

Sonuç

Peki neden beklemeliyim, Joomla! 3.8 yakında çıkacak ve hazır olmanız gerekiyor. Joomla! 'nın en son sürümü yeni özellikleri de birlikte getirdiği için, web sitenizi güvenlik açısından ve yeni özellikleri kullanmak için son sürüme güncellemeniz önemlidir. Joomla! 3.8 sürümü'ndeki yeni özelliklerin neler olduğunu öğrenmek için "Joomla! 3.8 Sürümü İçin Yayın Planı Açıklandı" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

NOT: Bu yazı joomshaper.com/blog da Towfiq Omi tarafından yazılan "How to get ready for Joomla! 3.8?" başlıklı yazı kaynak alınarak hazırlanmıştır.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.