Unutulmaması Gereken Önemli Joomla! SEO Noktaları

Unutulmaması Gereken Önemli Joomla! SEO Noktaları

Bir web sitesine sahipseniz, ürettiğiniz içerikten para kazanıyorsanız, çevrimiçi içeriğin yönetimiyle uğraşıyorsanız veya Google Arama üzerinden tanıtıyorsanız bu yazı sizin için faydalı olacaktır.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) genellikle web sitenizin farklı bölümlerinde yapacağınız küçük değişiklikler ile ilgilidir. Bu değişikliklere tek tek bakıldığında küçük iyileştirmeler gibi görünebilir. Ancak, diğer optimizasyonlar ile birleştiği zaman sitenizin kullanıcı deneyimini ve arama sonuçlarındaki performansı üzerinde dikkate değer bir etki yaratacaktır.

SEO Nedir?

SEO'nun açılımı ingilizce "Search Engine Optimization" şeklinde ifade edilir ve dilimiz de "Arama Motoru Optimizasyonu" olarak kullanılmaktadır. SEO'nun amacı ise, sahip olduğunuz ya da yönettiğiniz bir web sitesinin arama motorları'nın istemiş olduğu kriterlere uygun hale getirilerek arama sonuçlarında hedeflenen yere yükseltmektir.

Arama motorları, arama sonuçlarında algoritmik bir yapı kullanarak arama sonuçlarını listelerler. Bu sebeple, web geliştiricileri oluşturdukları web sitelerini ve site içerisindeki sayfaları bu ayrıntıyı göz önünde bulundurarak oluştururlar.

Joomla! SEO anlamında yeterince iyi olmasına rağmen, web siteniz için en iyisini sağlamak amacıyla daha iyi uzantılar ile gerekli çalışmayı yapmalısınız. SEO'ya neden ihtiyacınız olduğunu açıkladıktan sonra, SEO uzantıları ile neler yapabileceğinize göz atalım.

  • Meta bilgi değişimi ve hızlı ekleme yapabilme
  • Otomatik metadata üretimi
  • Tüm meta verileri tek bir platformda yönetmenizi sağlayan kontrol paneli
  • Gelişmiş SEF URL yönetimi
  • 404'leri önerilen SEF URL'lerine kolayca yönlendirme

Unutulmaması Gereken Önemli SEO Noktaları

Aşağıdaki noktaların akılda tutulması önemlidir:

  • Giriş yapılmasını gerektiren hiçbir şey bir arama motoru tarafından 'görülmez' (bazı arama motorları onlara bunları nasıl atlayacaklarını söylemenize izin verir)
  • Bu makale, tartışılan konulara çok temel bir giriştir
  • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) hareketli bir hedeftir - bir kez yaptığınız ve unuttuğunuz bir şey değildir, ancak arama motorlarında sıralamaları korumak için sürekli çaba gerektirir
  • SEO yalnızca başlangıçtır, insanların sitenizi arama motorları aracılığıyla bulmalarına yardımcı olabilir, ancak yine de bu ziyaretçileri tutmak ve dönüştürmek için yararlı içeriğe sahip ilgi çekici ve erişilebilir bir web sitesine sahip olmanız gerekir

Arama Motoru Optimizasyonu devam eden bir görevdir, sık kullanılan 'kurallar' sık sık değişir ve basitçe SEO çalışmasını bir kez üstlenmek, zamanın geri kalanında size yüksek bir sıralama garantisi vermez. Benzersiz içerik önemlidir, ancak kullanıcı deneyimi - bir kullanıcının sitenize nasıl ve nereden eriştiğine bakılmaksızın sitenizle gerçekten etkileşime girme ve ihtiyaç duyduklarını bulma yeteneği, çok daha alakalı hale geliyor.

Bir arama motoru sitenizde gezinmeyi zor bulursa (örneğin, bir makaleye ulaşmak için 7 'tıklama' gerektirir), gerçek kullanıcıların benzer zorluklarla karşılaşacağını varsayar ve arama motorlarında daha iyi olan rakiplere göre sıralamada daha iyi olamayabilirsiniz.

Site Haritaları, sitenizdeki sayfaların bir listesini içeren arama 'botları' sağlamada yardımcı olabilir, ancak bu, kullanımı kolay, açık bir gezinme yapısı ihtiyacını ortadan kaldırmaz.

Arama Motoru Optimizasyonu önemli olsa da, kullanıcı deneyiminin temel öğelerine (kolay gezinme yolları, benzersiz ve ilgi çekici içerik vb.) Odaklanmak, genellikle daha yüksek bir sıralama sağlamanın en iyi yollarından biridir. Uygun Meta Anahtar Kelimeleri ve Dahili bağlantıları sağlamak gibi basit adımlar, bu deneyimi daha da iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Kaynak: Joomla.org

Önerilen Makaleler