İpuçları

Joomla Web Sitenizde Meta Açıklama Kullanma

Joomla Web Sitenizde Meta Açıklama Kullanma

Google'ın kullanıcılara sayfadaki içeriğin mümkün olabileceğinden daha doğru bir açıklama sunacağını düşünürsek, bazen bir arama sonuçları snippet'i oluşturmak için bir sayfadaki <meta> açıklama etiketini kullanır.

Bir meta açıklaması, kullanıcıları belirli bir sayfanın neyle ilgili ve kısa bir özetiyle genel olarak bilgilendirmeli ve ilgilendirmelidir. Kullanıcıyı, sayfanın tam olarak aradıkları şey olduğuna ikna eden bir adım gibi. Meta açıklamanın ne kadar uzun olabileceği konusunda çeşitli şeyler söylensede ortalama olarak 150-160 karakter olarak belirtilir, ancak arama sonuç snippet'leri, tipik olarak cihaz genişliğine uyacak şekilde gerektiğinde kısaltılır.

Bu yazımızda Meta Açıklaması Nedir?, meta açıklamasının önemi ve meta açıklama oluşturmaya yönelik konulara değineceğiz.

Meta Açıklaması Nedir?

Bir meta açıklaması, bir web sayfasının içeriğini tanımlamak için kullanılan bir HTML etiketidir. Bu açıklama, sayfanızın başlık ve URL'sinin altında arama motoru sonuçlarında göründüğü şekliyle görünecektir. Google’da görünür kalmak için, 140-160 karakter arasında bir yerde tutulmalıdır.

Meta açıklaması, sayfadaki içeriğin bir özetini tek bir paragrafta sağlamanıza olanak tanır, arama motorları sonuç sayfalarında (SERP) görüntülendiğinde sayfanın açıklamasını görüntülemek için arama motorları tarafından kullanılabilir.

Meta Açıklaması Neden Önemlidir?

Meta açıklamaları, sonuç sayfalarında başlığınız ve URL'nizle birlikte göründüğünden, sonuçlarınızın tıklama oranlarına yardımcı olma veya zarar verme gücüne sahiptir. Araştırmalar, meta açıklamasında bulunan anahtar kelimeye sahip olmanın arama motorları için sıralamanıza yardımcı olabilecek bir alaka düzeyi sinyali olduğunu göstermiştir.

Meta Açıklaması Eklemem Gerekir mi?

Bir web sitesinin bilgi için bir bağlam sağlamasına olanak veren bağlamsal 'semantik' işaretlemenin ortaya çıkmasıyla, bazen arama motorları, sayfa içinde kendisiyle veya bu sayfaya bağlantı veren diğer kaynaklarla daha alakalı bilgiler bulacaktır. Meta açıklamanızın tercihine göre.

Sadece bu mu? değil. Daha alakalı bilgiler arama listelerinde o sayfayı tanımlamak için bulunursa, bir arama motoru belirttiğiniz açıklama yerine bu bilgiyi kullanabilir demektir. Aslında, Google sitenizdeki her sayfanın kendine ait benzersiz bir meta açıklamasına sahip olmasını önerir. Google'un "Arama Sonuçları'nda iyi başlıklar ve snippet'ler oluşturma" başlıklı yazısını okuyabilirsiniz.

Meta Açıklama Oluşturmaya Yönelik Öneriler

Sayfalarınız için meta açıklamalar hazırlarken, arama sonuçları sayfalarında görüntülenen karakterlerin sayı sınırı olduğundan, toplam kelime sayısını 155 karakterden daha az tutmaya çalışın; bu nedenle, metniniz kesilebilir. Meta açıklama (kullanılıyorsa), arama yapan kişinin bağlantınızın aramalarıyla alakalı olup olmadığına karar vermek için kullandığı önemli etkenlerden biridir.

Bu nedenle, sayfalarınızın okunması ve anahtar kelimelerinizi içermesinin ve sayfada ne olduğunu açıklamanın anlamlı olduğundan emin olun. Meta açıklamalarınızın sayfadaki içeriğe uygun şekilde optimize edildiğinden ve alakalı olduğundan emin olarak arama motorlarındaki tıklama oranınızı önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Google, arama motoru dizinlemenizden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamak için aşağıdakileri önerir:

  • Her sayfanın benzersiz, alakalı meta açıklamaları olduğundan emin olun.
  • Tek tek makalelere ek olarak sayfaların listelenmesi için meta veriler (örn. Blog ve liste düzenleri) uyguladığınızdan emin olun.
  • Gerekirse olgusal bilgileri dahil edin (ör. Blog makaleleri yazarı içerebilir, ürünler fiyat veya üretici içerebilir).
  • Otomatik olarak oluşturulan meta verileri kullanmayı düşünün - ancak alakalı, okunabilir ve doğru olduğundan emin olun.
  • Açıklamalarınızı açıklayıcı yapın!

Meta verileri kullanma hakkında Google destek makalesine bakabilirsiniz.

Joomla! Meta Açıklaması İçin Global Bir Ayar var mı?

Joomla! CMS 'de Meta Açıklama kısmına ulaşmak için Sistem> Genel Yapılandırma> Site> Tanımlayıcı Bilgisi Ayarları altında bulabileceğiniz meta açıklaması için global bir alan vardır. Ayrıca makale ve kategoriler için Yayınlama> Site Açıklaması kısmına makale ve kategoriler için gerekli meta açıklamalarını girebilirsiniz.

ÖZET

Meta Açıklaması yazmak genelde kullanıcıların atladığı veya umursamadığı bir durumdur, fakat Meta Açıklaması dikkat edilmesi gerekilen bir parametredir. Meta Açıklamaları arama sonuçlarında linkin hemen altında bulunduğu için, arama yapan kullanıcılar üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Meta Açıklamanız kullanıcılara hitap ediyorsa, bağlantınıza tıklayarak sitenizi ziyaret edebilirler. Meta Açıklamasının yanı sıra anahtar kelimelere de önem vermeli ve dikkat etmelisiniz, sayfanızla alakalı olan en doğru anahtar kelimeleri kullandığınızdan emin olun. Bu durum sizin biraz yaratıcılığınıza kalıyor, bir sonraki yazımızda Anahtar Kelimeler konusunu ele alacağız.

Kaynak:  Joomla.org - Semrush.com

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.