Joomla! Tasarımcılar ve Geliştiriciler İçin Ne Sunuyor?

Joomla! Tasarımcılar ve Geliştiriciler İçin Ne Sunuyor?

Popüler CMS sistemleri arasında yer alan Joomla!, geçtiğimiz günler de 86 milyon indirilme sayısına ulaşarak bu alan da önemli bir başarıya imza attı..

Joomla! giderek büyümekte ve gelişmekte olan bir CMS sistemi olduğu gibi, kullanıcılar, tasarımcılar ve geliştiricilere yönelik farklı yenilikleri de beraberinde getiriyor. 

Kullanıcılar tarafından bakıldığında en son sürüm olan 3.8 sürümü ile birlikte öne çıkan iki yeni özellik karşımıza geliyor. Bunlar "yeni yönlendirme sistemi" ve "Joomla! 4 uyumluluk katmanı" özellikleri'dir.

Peki, Joomla! tasarımcılar ve geliştiriciler için ne sunuyor? işte bu sorunun cevabını bugün ki yazımızda ele alarak açıklamaya çalışacağız.

Joomla! Tasarımcılar İçin Ne Sunuyor?

Tasarım Özgürlüğü

Joomla! bir MVC tasarım stratejisi benimseyerek açık kaynaklı CMS'lerin öncülerinden biridir. MVC, görünümlerin iş mantığından tamamen ayrı olduğu anlamına gelir. Görüşmelere sahip olduğunuzdan veya üstün özel tasarımlar elde etmek için onları geçersiz kılabildiğinizden bu çok büyük bir avantajdır. Joomla! size her zaman özlem duyduğunuz tasarım özgürlüğünü vermekle kalmaz, sitelerinizi öne çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Mobil Cihazlar ile Uyumlu

Joomla! mobil cihazlar veya herhangi bir cihaza yanıt verebilecek web siteleri değil çevrimiçi uygulamalardan fazlasını oluşturmanıza olanak tanır. Joomla! çekirdek şablonları, Bootstrap ile oluşturulur. Bu, şablonlar oluşturmayı daha da kolaylaştıran, sizinle birlikte çalışmak için bir araç setine sahip olduğunuz anlamına gelir.

Daha Azıyla Daha Fazla Şey Yapın

Kodlamaya daha az zaman ayırın ve Joomla! 'da arayüz oluşturma ile ilgili sıkıcı görevleri azaltın. Joomla! 3 Artık LESS CSS ve jQuery özelliklerine sahip. Bu, daha fazla sonuç elde etmek için daha az kod yazabileceğiniz anlamına geliyor. Buna ek olarak, Icomoon font ikon kütüphanesi, zengin bir retinaya uyumlu simgeler sunmaktadır. Joomla! kullanıcı arayüzü (JUI) kitaplığı size standart bir arka uç ve ön uç arabirimi sağlar.

Özelleştirilebilir

Oldukça ileri düzey bir geçersiz kılma sistemi ile tasarımcılar, çekirdek kodlardan herhangi birine dokunmadan sayfaların ve sayfa öğelerinin nasıl sunulduğuna dair inanılmaz miktarda güç alırlar. Pratik olarak üretilen bir HTML projeniz Joomla! için özelleştirilebilir.

Ekstra Fontlar

Tasarımcılar, yazı tiplerinin fikir ve tasarım stratejilerini ifade etme gücünü bilir. Joomla! 'yı standart web yazı tipleri tarafından sınırlandırmanıza gerek yoktur. Joomla! çekirdek yapısı, yepyeni bir ifade dünyasını sizler için açıyor, yeni tasarım hayalini gerçeğe dönüştürmek için Google yazı tiplerini kullanma özgürlüğünü sunuyor.

Şablon Yönetimi

Joomla! 'daki ​​şablonlar tasarımlarınızı yönetmek için sadece bir çerçeve değil, sitenizi istediğiniz gibi görünmesini sağlayan güçlü bir araç takımıdır. Sitenizin tamamı için tek bir şablon veya her site bölümü veya menü öğesi için ayrı bir şablon kullanabildiğiniz için tam bir denetiminiz vardır. Görsel kontrol seviyesi, şablon geçersiz kılmaları ile bir adım daha ilerleyerek sayfalarınızın her bir bölümünü özelleştirmenize olanak tanır.

Joomla! Geliştiriciler İçin Ne Sunuyor?

Kullanıcı Yönetimi

Joomla! 'da kullanıcıların kişisel seçeneklerini yapılandırmasına izin veren bir kayıt sistemi vardır. Paketten çıktığı halde, kullanıcıların erişmesine, düzenlemesine, yayınlamasına ve yönetmesine izin verilen çeşitli izin türlerine sahip dokuz kullanıcı grubu vardır.

Kimlik doğrulama, kullanıcı yönetiminin önemli bir parçası ve Joomla! LDAP, OpenID ve hatta Gmail de dahil olmak üzere çoklu protokolleri destekler. Bu, kullanıcıların kayıt işlemlerini kolaylaştırmak için mevcut hesap bilgilerini kullanmalarını sağlar. Bunların hepsi, kullanıcıların erişebilecekleri ve sitenize kimlik doğrulama yapması konusunda tam kontrol sağlayacak şekilde uzantılar üzerine eklenebilir.

Sistem Özellikleri

Joomla! sayfa önbellekleme, ayrıntı düzeyinde modül önbellekleme ve GZIP sayfa sıkıştırması ile sayfaların hızlı yüklenmesini sağlar. Sistem yöneticinizin bir sorunu gidermesi gerekiyorsa, genişletilmiş bir hata ayıklama modu ve hata raporlaması çok değerlidir. FTP Katmanı, tüm klasörleri ve dosyaları yazılabilir kılmak zorunda kalmadan dosya işlemlerine (uzantıları kurma gibi) izin verir, böylece site yöneticinizin işini kolaylaştırabilir ve sitenizin güvenliğini artırabilirsiniz. Yöneticiler toplu e-posta sistemi aracılığıyla özel mesajlaşma veya tüm site kullanıcıları aracılığıyla bire bir bireysel olarak hızlı ve verimli bir şekilde iletişim kurar.

Mikro Veri Kitaplığı Uygulaması

Geliştiriciler artık mikro verilerini uzantılarına ve sitelerine daha kolay dahil edebilecek. Yazılardaki yazar etiketinin otomatikleştirilmesinden, bilgi dizinleri için ayrıntılı biçimlendirme üretilmesine kadar, mikro veri kitaplığı, Joomla! ile SEO'yu en iyi nasıl optimize edebileceğinizi geliştirir.

PHP 7 Desteği

Joomla! 3.5.0, PHP'nin en yeni sürümünü destekliyor: PHP 7, web sitenize önemli bir performans artışı sağlıyor. Joomla! kullanıcıları bu performans iyileştirmesi'nden yararlanabiliyor. Joomla! yine de yükseltilmemiş web sunucuları için PHP 5.3.10 sürümüne geri dönük eski PHP desteği sağlıyor.

Joomla! hakkındaki düşüncelerinizi bizimle paylaşmak için yorum kısmında belirtebilirsiniz, bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı unutmayın! 

Comments powered by CComment

Önerilen Makaleler

Geçiş İşleminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Geçiş İşleminde Nelere Dikkat Edilmeli?

WampServer'da Joomla! 3 Kurulum Sorunu

WampServer'da Joomla! 3 Kurulum Sorunu