İpuçları

Joomla! Sitesini 5 Dakikada Hızlandırın

Joomla! Sitesini 5 Dakikada Hızlandırın

İster kişisel blogunuzu ister kurumsal düzeyde Joomla! E-ticaret mağazasını yönetiyor olun, en içten istisnanız, en yüksek trafik ve rekor kıran dönüşümle sabitleniyor, değil mi?

Hayalinizi gerçeğe dönüştürmek için, taze ve profesyonel site içeriklerinin yanı sıra birçok teknik yönden yararlanmanız gerekir. Bunları sıradan bir şekilde tarif etmeden, Google'a göre en önemli sıralama faktörlerinden biri olarak kabul edilen Joomla! web sitesini hızlandırmak ve optimize etmek için kanıtlanmış taktikleri paylaşacağım. Hız neden önemlidir?

Birkaç çalışma, hızlı yüklenen web sitelerinin dönüşümü önemli ölçüde artırabileceğini ve satışları artırabileceğini göstermektedir. Birkaç yıl önce Walmart, site 2 saniye içinde yüklendiğinde dönüşümlerinin zirveye ulaştığını ve sayfa yükleme süresi arttıkça kademeli olarak düştüğünü duyurdu.

Kissmetrics tarafından yapılan başka bir çalışma, insanların %40'ının yüklenmesi 3 saniyeden uzun süren bir web sitesini terk ettiğini gösteriyor. Bu gerçek hayat örneğini okuduğunuzu biliyorum, sizler Joomla! web sitenizin hızlı yüklenmesini istiyorsunuz. Size kolaylık sağlamak için, Joomla! hız optimizasyonu 'nun bazı yararlı ipuçlarını ve püf noktalarını paylaşacağım.

Ayrıntılı talimatlara girmeden önce, Joomla! performansını veya Joomla! sitenizin şu anda ne kadar hızlı yüklendiğini kontrol etmenizi tavsiye ederim. Site yükleme hızını kontrol etmek için piyasada çok sayıda araç mevcuttur. Milyonlarca kişinin güvendiği bir liste oluşturdum çünkü araçlar yalnızca site hızını ve genel performansı ölçmekle kalmıyor, aynı zamanda bir web sitesini yavaşlatan nedenlerin ayrıntılarını da sağlıyor.

  • Google Pagespeed Insights (mobil performans dahil)
  • Yslow (Firefox ve Chrome için tarayıcı uzantısı)
  • Pingdom Tools GT-Metrix (hem Pagespeed hem de Yslow'dan sonuçları gösteriyor)
  • Webpagetest.org

Artık genel site performansınızı ve yükleme sürenizi net bir şekilde anlıyorsunuz. Talimatları uygulamadan önce, Joomla! web sitenizin tam bir yedeğini alın ve ardından adım adım geliştirme yapın. Her adımı tamamladıktan sonra, sitenin ön ucuna geri dönün ve web sitenizin her bölümünün buna göre çalıştığından emin olun.

Güvenilir Bir Web Hosting Seçin

En iyi Joomla! hostingi seçerken doğru karar vermek, Joomla! web sitesini hızlandırmanın anahtarı olarak kabul edilir. Neden mi? Web sitenizin dosyaları sanal olarak uzak bir sunucuda barındırılır.

Bir son kullanıcı, tarayıcı adres çubuğunda site URL'nizi tıkladığında ve sunucudan son müşterilerinize veri almak zaman alırsa, kesinlikle sitenizin yükleme süresi artacak ve önemli bir miktar kaybedeceksiniz. Peki en iyi çözüm ne olabilir? Soruyu kapsayacak şekilde, en iyi Joomla! hostingi seçmek için harika bir rehber hazırladık. Dilerseniz aşağıdaki yazıları okuyabilirsiniz.

Güncellenmiş Joomla! ve Uzantılarını Kullanın

En son teknolojiler, web sitelerinizi geçmişin sayısız sınırlamasından uzak tutmak ve genel site performansına en iyi pürüzsüzlüğü eklemek için yeni fırsatlar içerir. Joomla!, açık kaynak katkısı için her geçen gün büyürken, sonuç bize site hızı olasılıkları ile birlikte Joomla'nın sık güncellemesini sunar, çünkü her güncellenmiş sürüm birden fazla kod geliştirmesiyle birlikte gelir. Aynısı 3. taraf eklentiler için de olur, bunları ihtiyaçlarınızla birleştirmek için güncel tutun.

Kullanılmayan Uzantıları Kaldırın

Özellik genişletme için eklenti tabanlı model, bazen CMS'de gereksiz özellikler ve şişirilmiş kodlar yükler. Joomla! için farklı bir şey yok. Sitenizin bazen tek özelliği kullanması gerekebilir, bu sebeple kullanmadığınız eklentiler öylece kalır ve düşük site hızı ve çakışmanın nedeni haline gelir. Bu nedenle, gereksiz eklentileri kaldırın.

Joomla! Önbelleğe Almayı Etkinleştir

Tarayıcıda bir web sitesini veya içeriğini aradığınızda, tarayıcı, istenen içeriği sunmak için sunucuya istek gönderir. Joomla! web sitesini kullanıyorsanız, her sayfada yükleme veya talepte tarayıcı ilişkili eklentileri, bileşenleri, modülleri, görüntüleri ve daha fazlasını alır. Site veritabanı için gerçekten bir halter çalışması yapar. Bir seferde 1000 ziyaretçinin ziyaret ettiği bir web siteniz olduğunu varsayalım, sitenizin yüklenmesinin 5 ila 10 saniyeye ineceğine bahse girerim. Bu sorunu anlamanın çözümü nedir?

Cevap, Joomla! önbelleğe almayı etkinleştirmektir. Önbelleğe alma, her zaman sinir bozucu sunucu olmadan son kullanıcılara önceden oluşturulmuş içerikleri sunmanıza ve Joomla! sitenizi hızlandırmanıza olanak tanır. Önbellek etkinleştirilmiş web sitelerinde tarayıcıya kaydedilmiş bir "görünüm" sunulur. Site sahipleri tarafından herhangi bir içerik değiştirilirse veya güncellenirse, kullanıcılar anlık olarak önbelleğe alınan bilgilerin eski sürümünü alır, ancak belirli bir aralıktan sonra önbellek sürümü otomatik olarak güncellenir. Joomla! önbelleğe almayı etkinleştirmek istiyorsanız, aşağıdaki adımları takip edin.

Joomla! önbelleğe alma, ilk defa etkinleştirmek için Sistem > Genel Yapılandırma alanına gidin, Sistem sekmesi altında Önbellek Ayarları > Önbellek > AÇIK - Sabit Önbellekleme 'yi seçin ve Kaydet & Kapat deyin.

Joomla! önbellekleme sisteminin doğru bir şekilde çalışmaya başladığını garantilemek için, Joomla! uyumlu ekler alanı üzerinde Sistem - Sayfa Önbelleği 'nin aktif olup olmadığını kontrol edin.

Gzip Sıkıştırma Etkinleştirme

Gzip, dosya sıkıştırma için popüler bir araçtır. Bu dosya boyutunu azaltmak ve sunucu yanıt süresini küçültmek için yardımcı olur.

Yahoo, "Gzip şu anda mevcut olan en popüler ve etkili sıkıştırma yöntemidir ve genellikle yanıt boyutunu yaklaşık %70 oranında azaltır. Bugünün İnternet trafiğinin yaklaşık %90'ı gzip'i desteklediğini iddia eden tarayıcılar üzerinden geçer" diyor.

Joomla'da Gzip'i etkinleştirmek için, Sistem > Genel Yapılandırma > Sunucu sekmesine gidin ve GZIP Sayfa Sıkıştırma seçeneğini Evet olarak seçin daha sonra Kaydet & Kapat deyin.

CDN Kullanarak Hızdan Yararlanın

İçerik dağıtım ağı (CDN), Joomla! sitenizi ve Joomla! performansınızı güçlendirmenin inanılmaz derecede basit bir yoludur. CDN, web içeriğini iletmek için coğrafi yakınlığı ölçüt olarak kullanan, birbirine bağlı bir önbellek sunucuları sistemidir. Bir İçerik Dağıtım Ağı 'nı etkinleştirirseniz, statik dosyalarınız web barındırıcınızın konumundan değil, CDN sağlayıcınızın küresel sunucu ağından sunulacaktır.

Bir CDN'de, web içeriğinizin birden fazla kopyası stratejik olarak yayma sunucularında bulunur ve aynı içeriği, yüksek kullanılabilirlik ve yüksek performans ile talep eden birçok istemciye bilgi işlem cihazına sunmanıza olanak tanır - bant genişliği sınırlı olduğunda veya talepte ani artışlar olsa bile. CDN'ler özellikle web nesneleri (metin, grafik ve komut dosyaları), indirilebilir nesneler (medya dosyaları, yazılım, belgeler), uygulamalar (e-ticaret, portallar), canlı akış medyası, isteğe bağlı akış medyası ve sosyal ağlar için çok uygundur.

Joomla! web siteniz için hangi CDN sağlayıcısının en uygun olduğunu öğrenmek istiyorsanız, bu ayrıntılı kılavuzu okuyun.

Görüntüleri Optimize Edin

Görseller web sitenize ciddi bir değer katar. Web sitenizdeki görsellerin rolünü inkar edemezsiniz. Görseller, sayfanızın yükünü artırır ve web sayfanızın geri kalan öğelerinden daha fazla bant genişliğine ihtiyaç duyar. Web sayfalarının hızlı yüklenmesini sağlamak için web sitenizin resimlerini optimize etmeniz gerekir.

Aklınızda bir soru olabilir "Görüntü boyutunu küçültürsem kaliteyi etkiler mi?" Aslında, web'de pek çok araç vardır ve tinypng, remush.it, PunyPNG vb. kullanabilirsiniz. Bu araçlar, görüntülerinizi kayıpsız bir şekilde optimize eder ve görüntünüzün kalitesinden ödün vermez. Şimdi yeniden optimize etmek size tam istediğiniz görüntüyü verecektir. Bu şekilde, görsellerinizi masaüstü, tablet, mobil, mini ekran gibi tüm cihazlar için optimize edebilirsiniz.

HTML, CSS ve JavaScript'i Küçültün

Bir Joomla! web sitesi içeriğini yükler ve ayrıca tüm yükleme sürecini yavaşlatabilecek CSS, JS dosyalarını da yükler. CSS ve JavaScript dosyalarının oluşturulması ve çalıştırılması çok zaman alır. Bu sorun şu şekilde kolayca çözülebilir:

  • CSS, JavaScript dosyalarını sıkıştırma
  • Birkaç dosyayı tek bir dosyada birleştirme

Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, Joomla! eklenti dizininden JCH Optimize uzantısını kullanarak yapabilirsiniz. JCH Optimize uzantısı, Joomla! hız optimizasyonu için çeşitli işlevlere de izin verir.

Joomla! Web Sitesi İçin Mobil Optimizasyon

Web trafiğinin %50'si mobil ve tabletlerden geliyor. Trafiğinizin yarısını kaybetmek istemiyorsanız, mobil sayfalarınızı da optimize etmeniz gerekir. Sitenizin mobil uyumluluğunu kontrol etmek için Google'dan Mobil Uyumluluk Testine girebilirsiniz. Gerçekten düşük bir puan alırsanız, onu optimize etmeyi düşünün. Optimize etmek için ne yapacağınızı bilmiyorsanız, Google'ın PageSpeed ​​Insights Aracını kullanabilirsiniz.

İçeriğinizi Korumak İçin Hotlink Kapatma

Hotlinking, sunucu yükünü artırır ve web sitenizi yavaşlatır. Bu, bant genişliğinizi çalmak anlamına gelir ve başka herhangi bir site sitenizdeki resimlere doğrudan bağlantı kullandığında gerçekleşir. Bu nedenle, içeriğinizi korumaya ve sıcak bağlantının kapatılması için aşağıdaki kodu kök .htaccess dosyanıza koyun:

RewriteCond% {HTTP_REFERER}! ^ $ RewriteCond% {HTTP_REFERER}! ^ http (s)?: // (www.)? sparringmind.com [NC] RewriteCond% {HTTP_REFERER }! ^ http (s)?: // (www.)? google.com [NC] RewriteCond% {HTTP_REFERER}! ^ http (s)?: // (www.)? feeds2.feedxpert.com/sparringmind [ NC] Yeniden Yazma Kuralı. (Jpg | jpeg | png | gif) $ - [NC, F, L]

Burada (Feedxpert) alanını beslemenizin adıyla değiştirmeniz gerekir, aksi takdirde resimleriniz doğru görünmeyebilir.

Resimleriniz İçin LazyLoad'ı Aktif Edin

LazyLoad, sayfa yükleme sürecinizi hızlandırmanıza yardımcı olur. Yalnızca kat yükünün üstündeki resimleri veya kullanıcının tarayıcı penceresinde görülebilen resimleri yükler. Kullanıcı aşağı kaydırdığında, aşağıdaki resimler pencerede görünmeden yüklenmeye başlar.

Bu, yalnızca sayfa yükleme hızını artırmakla kalmaz, aynı zamanda tüm yolu aşağı kaydırmayan ziyaretçiler için daha az veri yükleyerek bant genişliğinden tasarruf sağlar. Bunu otomatik olarak yapabilirsiniz, sadece Joomla! eklenti dizininden LLFJ veya JSLazyLoading gibi bir eklenti yükleyin.

Sitenizde sayfa oluşturucu gibi bir eklenti kullanıyorsanız Lazy Load seçeneğini aktif edin. Ardından resimler yalnızca bir ziyaretçi sayfayı aşağı kaydırdığında yüklenecektir.

Sonuç

Joomla! web sitelerini hızlandırmak, aynı anda dönüşüm ve satışları artırmanın anahtarıdır. Yukarıdaki ipuçlarına eklemek istediğiniz bir şey varsa bizimle yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Themexpert.com

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.