Joomla! Sitenizi Google'da Üst Sıralar İçin Optimize Etme

Joomla! Sitenizi Google'da Üst Sıralar İçin Optimize Etme

HubSpot araştırması, kullanıcıların %75'inin Google arama sonuçlarının ilk sayfasını asla geçmediğini ortaya koyuyor. Bu, Joomla! siteniz ne kadar iyi olursa olsun, Google'ın ilk sayfasında sıralanamazsa işe yaramaz demektir.

Google'da ilk sırada yer almak kolay olmasa da, imkansız da değil. Joomla! sitenizdeki birkaç değişiklik ve optimizasyon, daha yüksek sıralama şansınızı önemli ölçüde artıracaktır. Nasıl yapacağınızdan emin değilseniz endişelenmeyin, çünkü bu makale yardımcı olmak için burada.

Joomla! web sitenizin Google'da daha üst sıralarda olması için optimize etme ve Joomla! site sıralamasını yükseltmek için 9 ipucu ve püf noktası.

Genel Site Hızınızı Artırın

Google'da daha üst sıralarda yer almak için yapmanız gereken ilk şey, Joomla! sitenizin gecikmeden sorunsuz çalıştığından emin olmaktır. Kissmetrics'e göre siteniz yalnızca bir saniye geciktiğinde şunlar olur.

  • Ziyaretçilerin % 40'ı sitenizi terk edecek
  • Dönüşümlerinizin potansiyel olarak %7'sini kaybedersiniz. Günde 100.000 dolar kazanıyorsanız, yıl sonuna kadar 2.5 milyon dolar satış kaybedersiniz
  • Müşteri memnuniyeti %16 oranında düşecektir ve sitenizi bir daha asla ziyaret etmezler

Kullanıcı deneyiminin çoğu sitenizin hızına bağlıdır, o zaman hız SEO'yu etkiler ve SEO sıralamanızı etkiler. Bir anket, bir sayfanın yüklenmesi 3 saniyeden uzun sürerse, kullanıcıların dörtte birinden fazlasının tıklamayacağını söylüyor. Bu yükleme süresini aştığınızda, Joomla! web sitenizi optimize edebilir ve Google'da daha üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Aynı ankette, kullanıcıların %73'ü çok yavaş yüklenen bir web sitesini ziyaret etmemeye teşvik ettiğini bildirdi. Google bile sayfa hızını, arama dizini için sıralama faktörlerinden biri olarak ve mobil web sayfalarının AMP'yi oluşturdukları optimum hızı garanti etmesini sağladı.

Birisi sitenizi ziyaret edip bir sayfa yüklediğinde, Joomla! sayfayı mümkün olduğunca sunmak için gerekli tüm özellikleri ve bileşenleri yükler. Joomla! önbelleğini etkinleştirerek, Joomla! tüm öğeleri hatırlayacaktır, böylece birisi aynı sayfayı tekrar ziyaret ettiğinde çok daha hızlı yüklenir.

Sitenizin İçeriğini Optimize Edin

Web siteleri rekabetinde, içerik gerçekten önemlidir. Benzersiz, ilgi çekici, ilginç, yararlı ve genel olarak çoğu siteden daha iyi içerik oluşturabiliyorsanız, kitle doğal olarak sitenizi ziyaret edecektir. Bazılarına, özellikle işletme sahiplerine ve markalarına, içerik çalışkan SEO makineleri olabilir ve bu nedenle Google'ın da içeriğinizi fark etmesini sağlamanız gerekir.

Böyle bir içerik oluşturmak için kitlenin ne aradığını gerçekten bilmelisiniz. Bu şekilde, onların ihtiyaçlarına ve ilgi alanlarına hitap eden içerikler oluşturabilirsiniz. Şu anda hangi anahtar kelimelerin popüler olduğunu öğrenmek için Ahrefs gibi araçları kullanarak anahtar kelime araştırması yapın. Ayrıca internet kullanıcıları arasında popüler olan konuları öğrenmek için Reddit ve Quora gibi forumları ziyaret edebilirsiniz.

Anahtar kelimeleri bulduktan sonra, bu anahtar kelimeleri temel alan içerik oluşturmaya devam edin. Başlığınızın, başlıklarınızın ve alt başlıklarınızın hedeflediğiniz anahtar kelimeleri içerdiğinden emin olun. Ve sadece makale oluşturmaya takılmayın. Videolar şu anda çevrimiçi trafiğin %74'ünü oluşturduğundan, sayfanıza videolar gibi içerik eklemek daha fazla dikkat çekebilir.

URL'nizi Optimize Edin

Sitenizin içeriğini optimize etmek yeterli değildir, URL'nizi de optimize etmeniz gerekir. Aşağıdaki gibi bir URL'ye sahip olmak yerine:

  • https://www.joomlavia.com/d/1WCw3dDjsgH-El13E1BCmU8PrU_pnfg9VBrQYCLv--zM

URL'yi basitleştirmek ve hedeflenen anahtar kelimenizi buna dahil etmek çok daha iyidir:

  • https://www.joomlavia.com/joomla-ipuclari/joomla-web-sitenizi-optimize-etme

Bu şekilde, Google ve diğer arama motorları, URL'nizin temsil ettiği web sayfanızın içeriğini hızlı bir şekilde anlayacak ve böylece daha üst sıralarda yer alması daha olası olacaktır. URL'nizi değiştirmek için web sitenizin Joomla! Genel Yapılandırması'na gidin. Ardından, "Arama Motoru Uyumluluğu Ayarları" ve "Arama Motoru Dostu Bağlantılar" ı "Evet" olarak ayarlayın.

Yapmanız gereken ikinci şey, URL'nizin www-önekini kullanıp kullanmayacağına karar vermektir. WordPress'in aksine, Joomla! sayfanızı otomatik olarak belirli bir "www" URL'sine yönlendirmez. Bu, birini seçmezseniz sayfanızın 2 farklı URL'si olacağı anlamına gelir. Google, yinelenen içeriğiniz olduğunu ve sizi cezalandırdığını düşünecektir.

Bir URL seçip diğerini erişilemez hale getirdiğiniz sürece, ne seçtiğiniz önemli değildir.

Joomla! SEO Uzantılarını Kullanma

Joomla! kullanmanın faydalarından biri, SEO da dahil olmak üzere hemen hemen her şey için uzantılara sahip olmasıdır. Bu SEO uzantılarını kullanmak, sitenizi analiz etmenize ve geliştirebileceğiniz zayıf noktaları aramanıza olanak tanır. Her Joomla! SEO uzantısının kendi yararları ve dezavantajları vardır, sadece hangisinin siteniz için en uygun olduğunu bulmanız gerekir.

Yüksek Kaliteli Backlinks

Geri bağlantılar, Google'ın bir web sitesinin sıralamasını belirlemek için kullandığı en önemli faktörlerden biridir. Ve bu miktar değil, kalite ile ilgili. 90 alan adı derecelendirmesine sahip bir web sitesinden gelen bir geri bağlantı, sıfır alan adı derecelendirmesine sahip web sitelerinden gelen geri bağlantıdan daha değerli olacaktır.

Güvenilir ve güvenilir kaynaklardan gelen yüksek kaliteli geri bağlantılar Google'a sitenizdeki içeriğin alakalı olduğunu ve kullanıcıların bu konuyla ilgili bilgi sahibi olması gerektiğini söyleyecektir. Sonuç olarak, Google sitenizi daha üst sıralara yerleştirecektir. Organik geri dönüşler elde etmenin birkaç yolu vardır, bunlardan biri konuk kaydıdır. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

  • Sektörünüzde sizin gibi benzer niş kitleleri hedefleyen diğer web sitelerini arayın
  • E-posta adreslerini arayın ve e-posta ile onlara ulaşın
  • Eğer ilgileniyorlarsa, onlar için makale yazmaya devam edin
  • Yazdığınız her misafir gönderisinde sitenize bağlantı vermeyi unutmayın

Geri bağlantılarınızın ilerlemesini izlemek için Ahrefs 'Backlink Denetleyicisi gibi araçları kullanın.

Bozuk Bağlantıları Düzeltin

Bozuk bağlantılar veya ölü bağlantılar web siteniz için tehlikelidir. Bu bağlantılar ziyaretçileri silinmiş bir sayfaya veya 404 hata sayfasına yönlendirir. Çok fazla hata sayfası sitenize göz atarken ziyaretçilerin deneyimini bozacaktır. Bu, ziyaretçilerinizi kaybetmenize ve web sıralamanızı olumsuz yönde etkilemenize neden olur.

Bu sorunu çözmek için sitenizi ölü bağlantılar için taramak üzere Google Web Yöneticisi Aracı, Joomla! Yönlendirme Yöneticisi ve diğerleri gibi araçları kullanabilirsiniz. Kırık bağlantıları anladıktan sonra, bunları hala çalışanlarla değiştirin veya tamamen kaldırın. Bozuk bağlantıları bulma ve değiştirme konusunda eksiksiz bir kılavuz için burayı tıklayın.

Sitenizi Mobil Kullanım İçin Optimize Edin

Tüm web sitesi trafiğinin yarısından fazlası (%52,6) mobil cihazlardan geliyor. Bu, ziyaretçilerinizin çoğunun sitenize akıllı telefonları veya tabletleri aracılığıyla eriştiği anlamına gelir. Joomla! siteniz mobil uyumlu değilse, bu kişiler sitenizi terk eder ve daha duyarlı diğer web siteleri arar.

Sitenizi mobil kullanım için optimize etmenizin bir başka önemli nedeni de Google'ın mobil uyumlu sıralama algoritmasıdır. Temel olarak, bu algoritma Google mobil arama sonuçlarında sıralama söz konusu olduğunda mobil cihazlara uygun web sitelerine destek vermek için tasarlanmıştır. Mobil web sayfasında daha iyi hız için Joomla! AMP 'yi de kullanabilirsiniz.

SSS Şeması

Masaüstü aramasının ilk 3 pozisyonunun %10-31,5 oranında organik TO elde ettiğini biliyor muydunuz? Bunları SSS şeması ile alabilir ve web sayfalarınızda Arama Motoru Sonuç Sayfalarından daha fazla tıklama alabilirsiniz. Daha fazla tıklama aldığınızda, site dönüşümünüzü iyileştirebilir ve Google'da daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olabilir.

SSS Şeması, web sayfalarınızı arama motoru sonuç sayfasındaki zengin sonuçlar için uygun hale getirir. Başlık etiketi ve odak anahtar kelimesi ile birden fazla soru ekleyebilirsiniz. Joomla'daki SSS Şeması oldukça karmaşık bir işlem olmasına rağmen, Quix aracılığıyla Joomla! sitenizde kolayca SSS şeması oluşturabilir ve ekleyebilirsiniz.

İyi Joomla! Hosting Seçimi

Hızlı yükleme yapan bir Joomla! sitesine sahip olmak, Google'da daha üst sıralarda yer almak için yeterli değildir, ancak hızlı yükleme ana makinesine sahip olmak da önemlidir. Kötü kullanıcı deneyimi her zaman site dönüşümünü etkiler ve burada mükemmel bir hızlı yükleme barındırma hizmeti ile de alakalıdır

Herhangi bir veri kaybı olursa, bu sizin için bir sıralama kaybına neden olabilir. Yani, sunucu konumu ve hosting şirketinin performansını önemsemeniz gerekir. Çok sayıda parametre ve şu anda SEO dostu ana bilgisayarlar sunan çok sayıda şirket var. Google'da daha üst sıralarda yer almak istiyorsanız, en iyi Joomla! Hosting seçiminden başka bir yol yoktur.

NOT: Bu makale, uluslararası kabul görmüş bir Infographic üretim ajansı olan Milkwhale'in kurucularından Andre Oentoro tarafından yazılmıştır. Görsel veriler ve iyi yerleştirilmiş tanıtım kampanyaları ile işletmelerin internet üzerindeki görünürlüğünü artırmasına yardımcı olur.

Önerilen Makaleler